Jak przygotować sufit do malowania – poradnik
Estetyczny sufit podkreśla wystrój salonu lub pokoju. W naszym artykule podpowiadamy, jak przygotować sufit do malowania, aby uzyskać najlepszy efekt. Ważne, aby nie spieszyć się i korzystać z produktów dobrej jakości takich jak białe farby sufitowe od ŚNIEŻKI!
Przejdź do akapitu:
Sufit stanowi tło dla innych powierzchni, mebli i elementów wyposażenia. Oczekujemy, że będzie gładki i równy, jak biała kartka, która daje nieograniczone możliwości. Jeśli blask Twojego sufitu nieco przygasł i pora na odświeżenie, poniżej znajdziesz praktyczne porady, które ułatwią przygotowanie sufitu do malowania.
Przed aplikacją farby niezbędne jest odpowiednie przygotowanie sufitu do malowania.
Jak przygotować sufit do malowania?
Przygotowanie sufitu do malowania i kolejność poszczególnych czynności zależy od kilku kwestii. Po pierwsze należy sprawdzić, jak mocno zniszczony i zużyty jest sufit. W przypadku prostego odświeżenia lub zmiany koloru, a także wtedy, kiedy sufit jest gładki i w dobrym stanie, można przejść od razu do etapu czyszczenia i gruntowania. Jeśli jednak na suficie widoczne są pęknięcia, ubytki lub nierówności – trzeba będzie się nimi zająć w pierwszej kolejności.
Jak przygotować sufit do malowania? Gdy stara farba jest spękana, konieczne będzie usunięcie jej w miejscach, gdzie słabo przylega do powierzchni. Malowanie po tak niestabilnym materiale mogłoby zniweczyć Twoje wysiłki. Nowa farba szybko zaczęłaby odpadać wraz ze starą powłoką.
Dotychczasową powłokę malarską usuń przy pomocy szpachelki lub szlifuj – ręcznie lub maszynowo, np. szlifierką oscylacyjną. Zeskrobać należy wszystkie fragmenty, które łatwo odchodzą od sufitu. Może się zdarzyć, że będzie to dotyczyło dużej powierzchni, a między nią a dobrze trzymającą się farbą powstanie nieestetyczna, odcinająca rysa. Jak się jej pozbyć? Można np. zeszlifować jej brzegi siatką szlifierską lub delikatnym papierem ściernym. Już na etapie malowania spróbuj też nanieść jedną warstwę farby więcej w miejsca, gdzie stara została usunięta.
Może się jednak zdarzyć, że spękana będzie nie tylko warstwa farby, ale rysy sięgną głębiej w strukturę sufitu. Dzieje się tak, kiedy sufit jest stary, źle wykonany lub budynek intensywnie „pracuje”. Wówczas niezbędne będzie zaszpachlowanie i wyszlifowanie ubytków.
Jeśli sufit został wyrównany lub nie było potrzeby takiego wyrównywania, można zacząć przygotowywać powierzchnię pod malowanie. Na początek sufit należy wyczyścić. Zazwyczaj gromadzi się na nim kurz, drobne zanieczyszczenia, ewentualnie resztki pajęczyn lub innej aktywności owadów. Większość tego rodzaju zanieczyszczeń da się usunąć na sucho – taki sufit z powodzeniem można odkurzyć zwykłą szczotką lub odkurzaczem.
Kiedy potrzebne jest mycie sufitu przed malowaniem? Dzieje się tak w przypadkach, kiedy zabrudzenia przylgnęły mocno lub wsiąkły w strukturę starej farby. Jak i czym myć sufit, aby przygotować go do malowania? Najlepiej sprawdzi się specjalne mydło malarskie, które rozrabia się z wodą w odpowiedniej proporcji. Jednak w jego miejsce można też zastosować popularne detergenty, takie jak płyn do mycia naczyń. Powierzchnię najlepiej myć gąbką, ale można też zastosować wygodniejszą myjkę na wysięgniku. Ważne, aby nadmiernie nie zmoczyć sufitu przy myciu, a po zakończeniu tej czynności dać mu dobrze wyschnąć.
A co w przypadku, kiedy plamy lub zanieczyszczenia nie chcą schodzić? Oznaczać to może, że głęboko wsiąkły w tynk lub zostały zrobione substancją, która nie poddaje się rozpuszczaniu w mydłach i detergentach. Stosowanie rozpuszczalników chemicznych, np. rozcieńczalnik ów do farb, może być w takim przypadku ryzykowne i przynieść więcej szkody niż pożytku. Trudno schodzące plamy warto głębiej przeszlifować, a następnie zakryć warstwą świeżego tynku. W skrajnych przypadkach konieczne może być kilkukrotne malowanie.
Farbą polecaną do malowania sufitu jest ŚNIEŻKA Eko Plus – matowa lateksowa farba do ścian i sufitów.
Czy gruntować sufit przed malowaniem?
Nasza odpowiedź brzmi: gruntować zawsze i każdą powierzchnię! Po pierwsze substancja gruntująca nadaje podłożu odpowiednie właściwości przed malowaniem. Wiąże i wzmacnia powierzchnię tynku oraz starej farby. Skleja i wypełnia ewentualne drobne ubytki i nierówności, a także spaja resztki pyłu, które mogły pozostać po szlifowaniu.
Gruntowanie sprawia też, że powierzchnia sufitu staje się mniej chłonna, dzięki czemu mniejsze będzie zużycie farby, a jej krycie stanie się bardziej równomierne. Gruntowanie sufitu najlepiej przeprowadzić wałkiem lub dużym pędzlem „ławkowcem”.
Czy gruntować sufit przed malowaniem? Tak, gruntowanie jest niezbędnym i ważnym elementem procesu malowania sufitu.
Wybór i zastosowanie farb sufitowych
Po etapie gruntowania, kiedy grunt dobrze wyschnie i zwiąże, można zabierać się do malowania. Jaką farbę wybrać? Obecnie najpopularniejsze są dwie rodziny farb: akrylowe i lateksowe, wśród których wybierać można spośród całej masy produktów i kolorów, a także połysków i faktur.
Dostępne są także produkty łączące właściwości obu tych grup. W każdym przypadku są to farby wodnorozpuszczalne, bezpieczne dla ludzi, dobre do zastosowania we wnętrzach, między innymi dzięki przepuszczaniu powietrza do pomalowanych powierzchni.
W ostatnich latach odchodzi się od malowania sufitów farbami chemicznymi np. olejnymi, które zapewniają gorszy efekt estetyczny, są trudniejsze w aplikacji i mniej przyjazne dla zdrowia domowników.
Jaką farbę wybrać wśród setek rynkowych możliwości? Warto zwrócić uwagę na gamę produktów marki ŚNIEŻKA. Sufity maluje się zazwyczaj na biało, a asortyment białych farb ŚNIEŻKI jest naprawdę imponujący. Akrylowa ŚNIEŻKA Eko czy też lateksowa ŚNIEŻKA Eko Plus dobrze sprawdzą się na każdym suficie. Natomiast jeśli mycie sufitu przed malowaniem nie dało pełnych efektów, receptą na problem będzie farba ŚNIEŻKA Zacieki-plamy, która doskonale pokrywa nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia. Warto rozważyć też malowanie farbami lateksowymi.
Zapewniają one najlepszy efekt estetyczny, doskonale zabezpieczają sufit i gwarantują świeżość przez wiele lat.
Etap wyboru farby powinien nastąpić na samym początku, przed rozpoczęciem prac. Ma to znaczenie na przykład w sytuacji pytania, czy gruntować sufit przed malowaniem i czym to robić. Zdecydowanie najlepiej dobrać grunt do konkretnego rodzaju farby. Większość z nich na opakowaniu podaje, jaki grunt będzie odpowiedni.
Samo malowanie, w przypadku dobrze przygotowanej powierzchni sufitu, nie jest trudne, a może być wręcz przyjemnością. O czym warto pamiętać? O technice! Na suficie najbardziej widać ewentualne smugi czy refleksy, dlatego warto malować go w odpowiedni sposób. Pierwszą warstwę farby najlepiej położyć, malując w poprzek do okien, drugą wzdłuż – od okien w głąb wnętrza. Ewentualne pociągnięcia pędzla lub wałka będą wówczas najmniej widoczne.
Czym malować sufit? Zdecydowanie najlepiej wałkiem, ponieważ to najwygodniejszy, najszybszy i najbardziej równomierny sposób malowania. Pędzel sprawdzi się raczej w okolicach narożników i trudno dostępnych miejsc. Większość farb nakłada się dwoma warstwami, do czego i my zachęcamy!
Malowanie sufitu najlepiej przeprowadzić przy pomocy wałka na długim wysięgniku.
Omówiliśmy czynności, które niezbędne są na etapie przygotowania sufitu do malowania. Odświeżanie wnętrz to praca, która może dawać dużo satysfakcji. Jeśli planujesz zmianę wyglądu salonu, sypialni lub dziecięcego pokoju, zapraszamy do wyboru asortymentu farb ŚNIEŻKA.