5 sposobów na zacieki na suficie
Zacieki na suficie wyglądają nieestetycznie. Przede wszystkim jednak zwiastują poważne problemy z wilgocią w domu. Jak zamalować zacieki na suficie? W jaki sposób poznać przyczyny problemu i go rozwiązać? Sprawdź wskazówki od ekspertów ŚNIEŻKI!
Przejdź do akapitu:
Zaciek na suficie powstaje po zalaniu. Niezależnie od przyczyny przecieku, po zlikwidowaniu problemu czeka Cię odnowienie sufitu, by odzyskał swój biały kolor i estetyczny wygląd. Jak usunąć zacieki na suficie, aby efekt był trwały? Jeśli obawiasz się, że zwykła farba będzie zbyt mało kryjąca i plamy ponownie „wyjdą”, koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Mamy skuteczne pomysły, jak zamalować zacieki na suficie oraz wskazówki, jakich produktów użyć.
Jak zlikwidować zacieki na suficie? Wypróbuj farbę ŚNIEŻKA Zacieki-Plamy.
Znajdź przyczynę zacieków na suficie
Zacieki na suficie mogą mieć różne przyczyny. Ciemne plamy na suficie oraz górnej części ścian mogą być pozostałością po dymie papierosowym lub sadzy. Warto sprawdzić, czy są suche – jeśli tak, problemem jest właśnie zanieczyszczenie dymem.
Jeśli plamy są wilgotne i ciemnoszare, może to oznaczać zbyt wysoką wilgotność w pomieszczeniu. Zła wentylacja i wysoki poziom wilgoci w pomieszczeniu czasem prowadzą do skraplania się pary wodnej na suficie, a konsekwencji – do zacieków.
Pojawienie się kryształków soli na suficie lub ścianach może natomiast świadczyć o złym ociepleniu ścian zewnętrznych budynku.
Najczęstszą przyczyną zacieków na suficie jest jednak zalanie. Zwykle wynika ono z nieszczelności instalacji wodno-kanalizacyjnej. Uszkodzona rura w mieszkaniu powyżej lub nieszczelny odpływ w łazience często prowadzi do wycieku wody, która przenika przez strop.
W przypadku budynków z płaskimi dachami lub po intensywnych opadach deszczu przecieki i zacieki na suficie są wywołane uszkodzeniami w izolacji dachu. Problemem bywa również niezgodne ze sztuką uszczelnienie wokół okien dachowych. Jeśli woda deszczowa przedostaje się wokół źle uszczelnionych okien, tworzy wtedy zacieki na suficie w pomieszczeniu niżej. Jeśli z kolei pomieszczenie z zaciekiem znajduje się pod tarasem, to właśnie on bardzo często jest winowajcą. Gdy taras nie jest odpowiednio izolowany, woda przenika przez jego konstrukcję i powoduje zacieki na suficie poniżej.
Warto wreszcie wspomnieć o częstym problemie, jakim są awarie urządzeń domowych. Gdy pralka lub zmywarka na wyższej kondygnacji się zepsuje i zacznie wylewać wodę na podłogę, szybko pojawią się zacieki na suficie w niższym pomieszczeniu.
Zacieki na suficie – przyczyną wielu z nich są awarie instalacji wodnej lub awarie sprzętu AGD.
Sposoby na usunięcie zacieków na suficie. Jak zamalować zacieki na suficie?
Zanim zaczniesz planować, jak zlikwidować zacieki na suficie po zalaniu, upewnij się, że przyczyna problemu jest już usunięta. Sufit musi już być suchy, a woda nie może przeciekać przez konstrukcję sufitu.
Jak usunąć zaciek na suficie krok po kroku?
1. Usuń bąble i wybrzuszenia
Często bywa tak, że na nasiąkniętym wodą suficie pojawią się mniejsze lub większe „purchle”. Trzeba je usunąć za pomocą szpachli. Jeśli powierzchnia jest pokryta plamami, przetrzyj ją gruboziarnistym papierem ściernym lub stalową szczotką. Po usunięciu uszkodzeń suchym pędzlem oczyść powierzchnię z resztek farby i pyłu.
2. Zagruntuj sufit
Kiedy powierzchnia jest już czysta, przystąp do gruntowania. Do tego celu świetnie nadają się grunty, które izolują przebarwienia i zabezpieczają powierzchnię przed wilgocią oraz wykwitami. Można również zastosować sól izolującą, która redukuje chłonność podłoża i poprawia przyczepność farby.
Zagruntuj sufit i poczekaj około 24 godzin na wyschnięcie preparatu. Pamiętaj, że czas schnięcia może się różnić w zależności od produktu. Warto do tego celu użyć niezawodnych środków ŚNIEŻKA np. ŚNIEŻKA Grunt lub ACRYL-PUTZ GU 40 Grunt Polimerowy Uniwersalny. Ten ostatni grunt zawiera w swoim składzie specjalny, podwójny układ żywic, które doskonale wiążą luźne elementy podłoża i wzmacniają jego strukturę.
3. Zaszpachluj ubytki
Jeśli na suficie są większe ubytki i nierówności, konieczne będzie ich wypełnienie. Potrzebujesz do tego szpachlówki, np. gotowej gładzi szpachlowej ACRYL-PUTZ FS20 FINISZ. Zawiera ona w swoim składzie specjalną żywicę polimerową, która w znacznym stopniu poprawia jego parametry wytrzymałościowe i decyduje o doskonałej przyczepności gładzi szpachlowej do podłoża.
Duże nierówności i ubytki zaleca się uzupełnić szpachlówką ACRYL-PUTZ ST 10 START. Pęknięcia możesz naprawić przy użyciu taśmy papierowej lub masy naprawczej ACRYL-PUTZ FX23 FLEX.
4. Wyszlifuj powierzchnię
Po wyschnięciu masy szpachlowej trzeba przystąpić do szlifowania. Używaj do tego celu pacy z siatką ścierną, aby wygładzić wypełnione miejsca.
Następnie powtórz gruntowanie, stosując preparaty izolujące wilgoć, które dodatkowo zwiększają odporność podłoża na przyszłe zacieki.
5. Malowanie sufitu
Po upływie 24 godzin od nałożenia gruntu, sufit możesz pomalować specjalną farbą do zacieków. Czym usunąć zacieki na ścianie? Polecamy farbę ŚNIEŻKA Zacieki-Plamy. Farba ta wnika głęboko w podłoże i tworzy elastyczną warstwę izolującą. Farby tego typu są uniwersalne i można nimi malować różne podłoża, takie jak beton, tynki wapienne, gipsowe, cementowo-wapienne oraz płyty gipsowo-kartonowe.
Farba do zacieków tworzy matową powłokę i może pełnić funkcję zarówno warstwy nawierzchniowej, jak i podkładowej. Po jej zastosowaniu sufit możesz pomalować dowolną farbą emulsyjną np. ŚNIEŻKA Eko Plus. Masz wtedy pewność, że plamy po zaciekach nie pojawią się ponownie.
Wybór farby do sufitu z zaciekami
Dlaczego do zamalowywania zacieków na suficie przed farbą emulsyjną warto użyć farby ŚNIEŻKA Zacieki-Plamy? Ze względu na swoje właściwości zalecana jest szczególnie do zamalowywania plam po zaciekach wodnych, ale też sadzy, nikotynie i oleju oraz innych tłuszczach. Ta akrylowa farba doskonale izoluje plamy i wzmacnia podłoże. Zabezpiecza przed rozwojem grzybów, co jest szczególnie ważne, gdy sufit miał kontakt z wilgocią. Wyróżnia ją też doskonała przyczepność do podłoża – z tego powodu sprawdzi się jako warstwa podkładowa pod zwykłą emulsję.
Pamiętaj, że przed użyciem farby ŚNIEŻKA Zacieki-Plamy ślady po zaciekach wodnych musisz osuszyć. Miejsca zagrzybione, pokryte pleśnią trzeba oczyścić mechanicznie i zdezynfekować preparatem grzybobójczym.
Farbę w postaci handlowej nanosi się w dwóch warstwach w odstępie 4 godzin. Następnie całość można malować farbą emulsyjną.
Jak zamalować zaciek na suficie? Odpowiedni produkt to ŚNIEŻKA Zacieki-Plamy.
Zapobieganie zacieków na suficie w przyszłości
Wiesz już, jak zlikwidować zaciek na suficie. Co zrobić, aby problem się nie powtórzył? Regularnie sprawdzaj instalacje wodne i kanalizacyjne w mieszkaniu oraz w pomieszczeniach nad sufitem. Wczesne wykrycie nieszczelności pozwala uniknąć poważnych problemów. Na bieżąco monitoruj też stan uszczelek w łazienkach, kuchniach i wokół urządzeń AGD takich jak pralki i zmywarki.
Do skraplania się wody na suficie może prowadzić też nadmiar wilgoci w pomieszczeniach, szczególnie w kuchniach i łazienkach. Zapewnij odpowiednią wentylację (wentylatory, kratki wentylacyjne, otwieranie okien) w tych pomieszczeniach. Rozważ również zainstalowanie osuszacza powietrza, jeśli wilgotność w domu jest zbyt wysoka.
Pamiętaj też, że malowanie sufitu farbą ŚNIEŻKA Zacieki-Plamy pozwala skutecznie walczyć z zaciekami i plamami!