Tynki i gładzie gipsowe - czym się różnią i dlaczego warto je stosować?

Gładzie i tynki gipsowe do ścian wewnętrznych pozwalają uzyskać efekt równych i gładkich ścian, choć przynoszą nieco odmienne rezultaty. Mają też nieco inne właściwości. Sprawdź, do czego służą gładzie i tynki gipsowe i na który materiał się zdecydować.

Gdy trzeba nadać ścianom gładką i równą powierzchnie, niezastąpione będą gipsowe tynki i gładzie. Tynki gipsowe wykonuje się na podłożach mineralnych, wykonanych z cegły ceramicznej, betonu zwykłego czy komórkowego. Z kolei gładzie gipsowe kładzie się na powierzchnie już otynkowane. To dekoracyjne wyrównanie powierzchni, zapewniające gładkie ściany, idealne do malowania.

Z artykułu dowiesz się, czym różnią się od siebie tynki gipsowe oraz gładzie gipsowe. Podpowiemy, jakie powierzchnie można wykańczać tynkiem gipsowym ręcznym czy maszynowym, a jakie – gładzią gipsową. Omówimy zalety tych rozwiązań oraz doradzimy, kiedy lepiej wybrać tynk, a kiedy – gładź.

Skrobanie ściany

Jakie właściwości ma tynk gipsowy?

Tynk gipsowy wykorzystuje się do wykonywania jednowarstwowych wypraw tynkarskich w pomieszczeniach zamkniętych. Po zatarciu powierzchnia tynku gipsowego jest gładsza od powierzchni tynku cementowo-wapiennego – zapewnia on więc lepszy efekt wygładzenia ścian czy sufitu.

Najlepszym podłożem dla tynku gipsowego są:

• podłoże mineralne z cegły ceramicznej i cegły wapienno-piaskowej,

• podłoże z betonu zwykłego i komórkowego,

• powierzchnia z płyt wiórowo-cementowych,

• mocne tynki cementowo-wapienne.

Z kolei tynk gipsowy może być dobrym podłożem pod gładzie gipsowe, cementowe lub wapienne. Tynków gipsowych nie stosuje się zwykle na powierzchniach drewnianych, metalowych i z tworzyw sztucznych.

Jak sprawdzić stan ścian i tynków przy odbiorze mieszkania?  Przeczytaj nasz poradnik!

Wpływ tynków i gładzi gipsowych na zdrowie

Podstawowym składnikiem gładzi i tynków gipsowych jest naturalny i neutralny dla zdrowia surowiec, czyli gips. I tynki, i gładzie nie wydzielają szkodliwych substancji czy alergenów, a w pomieszczeniach tworzą odpowiedni mikroklimat. Są trwałe, dobrze kumulują ciepło, szybko wysychają i oddają wilgoć, gdy wewnątrz pomieszczeń robi się za sucho.

Gładzenie ściany pacą przez fachowca

Do czego służy gładź gipsowa?

Gładź gipsowa wykorzystywana jest do dekoracyjnego wyrównania innych tynków, np. cementowo-wapiennych czy cementowych. Gładź gipsową możesz położyć przede wszystkim na:

• prefabrykowane ściany z betonu lub keramzytobetonu,

• równe ściany ceramiczne,

• ściany silikatowe murowane.

W odróżnieniu od tynku gładzi gipsowej nie należy kłaść bezpośrednio na ścianach z betonu komórkowego, ponieważ mogłaby popękać. Od tynku odróżnia ją także to, że zwykle trzeba nakładać ją kilka razy i tylko na wyrównane wcześniej powierzchnie.

Gładź gipsową stosuje się najczęściej w celach dekoracyjnych – by uzyskać perfekcyjnie gładkie powierzchnie przed malowaniem czy tapetowaniem. Farba na gładzi gipsowej prezentuje się doskonale, co jest szczególnie istotne np. przy dekorowaniu wnętrz światłem. Warunki są dwa – gładź musi być dobrze położona, a podłoże pod gładzią wyrównane.

Jak czyścić i szlifować gładź? - sprawdź kompletny poradnik!

Warto wiedzieć! Gdzie lepiej nie kłaść tynków i gładzi gipsowych?

Gładzie i tynki gipsowe szybko chłoną wilgoć, dlatego nie zaleca się ich do pomieszczeń, w których wilgotność powietrza utrzymuje się przez dłuższy czas na poziomie wyższym niż 70%. Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy tynk lub gładź gipsową położyć np. w niezbyt dobrze wentylowanej łazience, lepiej rozważ inne rozwiązanie.

Wnętrze w zieleniach z gładką ścianą

Tynki i gładzie gipsowe - czym się różnią?

I tynk gipsowy ręczny oraz maszynowy, i gładź gipsowa to sposób na piękne i gładkie ściany wewnętrzne. Stosuje się je jednak do nieco różnych zadań.

W dużym skrócie: tynki gipsowe wykonuje się na podłożach mineralnych, ceglanych, wapienno-piaskowych, powierzchniach z betonu i płytach. Nie należy ich stosować na powierzchniach z drewna czy metalu. Wytwarza się je z gipsu naturalnego. W skład tynku wchodzą też mineralne wypełniacze i dodatki ,które poprawiają parametry produktu – jego jakość i plastyczność, odporność na wilgoć, uderzenia czy przyczepność.

Tynki gipsowe układa się ręcznie lub maszynowo, za pomocą agregatu tynkarskiego. Tynki ręczne sprawdzają się, gdy powierzchnia do wykończenia jest niewielka. Tynki maszynowe stosuje się do większych powierzchni i wtedy, gdy szczególnie zależy na czasie.

Aby tynki gipsowe wyglądały na ścianie bez zarzutu, kluczowe jest właściwe przygotowanie podłoża. Podłoże musi mieć odpowiednią przyczepność, co zapewnia gruntowanie. Powierzchnia przeznaczona do tynkowanie musi mieć też niski poziom wilgotności oraz właściwą temperaturę (nie niższą niż 5 stopni Celsjusza).

Z kolei gładzie gipsowe służą do wyrównywania powierzchni, innych, mniej równych tynków. Ściany pokryte gładzią są gładkie, zyskują też idealnie biały kolor. Gładzie przygotowują więc ściany wewnątrz budynków do malowania czy tapetowania. Mogą też służyć do montażu narożników aluminiowych.

Grubość warstwy gładzi to 2-3 mm. To dosyć, by ukryć niewielką nierówność ściany, ale za mało, aby zlikwidować większe mankamenty. Warto więc wiedzieć, że gładzie układa się na równych podłożach i trudno nimi zastąpić tynki, chyba że ściana jest już bardzo gładka. I gładzie, i tynki gipsowe nie nadają się również na ściany w pomieszczeniach mokrych. W kontakcie z wilgotnym powietrzem odkształcają się i odrywają od ściany.

Znakomitym przykładem gładzi jest ACRYL-PUTZ FS 20 FINISZ Śnieżka. To gotowa gładź szpachlowa najwyższej jakości polecana do ostatecznego, wykończeniowego wygładzania powierzchni ścian i sufitów metodą ręczną i maszynową. Gładź doskonale się szlifuje, a żywica polimerowa w jej składzie poprawia parametry wytrzymałościowe i decyduje o doskonałej przyczepności gładzi szpachlowej do podłoża.

Zalety tynków i gładzi gipsowych

Tynki gipsowe są tanie i łatwe do ułożenia. Nakłada się jedynie jedną ich warstwę. Dobrze akumulują ciepło, a do tego wyróżnia je wysoka paroprzepuszczalność, dzięki czemu ściany „oddychają”. Gdy trzeba, wchłaniają wilgoć z otoczenia i oddają ją, gdy jest sucho. To dobry przepis na właściwy mikroklimat pomieszczeń. Produkuje się je z naturalnego gipsu, są więc ekologiczne i zdrowe.

Z kolei największą zaletą gładzi gipsowych jest to, że po wykończeniu powierzchni z ich pomocą ściana staje się równa i śnieżnobiała. Gładzie poprawiają więc wygląd wnętrz i tworzą najlepszą bazę do dalszych prac wykończeniowych – malowania ścian czy tapetowania. Ściany i sufity po zastosowaniu gładzi szpachlowej uzyskują idealnie gładką, łatwą do malowania powierzchnię. Co więcej, gładź szpachlowa jest doskonale przyczepna do podłoży, wysycha w krótkim czasie, nie pęka nawet w grubych warstwach, a do tego bardzo łatwo się szlifuje.

Tynk gipsowy czy gładź gipsowa – co wybrać?

Położenie na ścianie wewnętrznej tynku gipsowego zapewnia efekt wyrównanej i wygładzonej powierzchni. Jeśli zależy Ci na łatwej i szybkiej aplikacji, rozsądnym wyborem będzie położenie samego tynku. Wystarczy nałożyć go raz, by zyskać równe ściany. Jednak musisz przygotować się na to, że powierzchnie nie będą idealnie gładkie – padające na ściany promienie słoneczne czy sztuczne oświetlenie mogą uwydatniać ewentualne nierówności. Chropowatość ścian pokrytych tynkiem gipsowym może też przyczyniać się do większego zużycia farby w trakcie malowania.

Jeśli chcesz, by ściana była perfekcyjnie gładka, dobrym wyborem może być położenie na tynku gładzi gipsowej. Musisz jednak pamiętać, że gładzi nie należy kłaść na powierzchnie chropowate, z dużymi ubytkami – jej grubość to około 2-3 mm, w związku z czym nie zapewnia odpowiedniego krycia. Gładź gipsową zawsze należy kłaść na wyrównane powierzchnie.

Podsumowując, tynki i gładzie gipsowe pozwolą Ci uzyskać efekt równych i gładkich ścian. To, na które rozwiązanie się zdecydujesz, będzie zależało od efektów, jakie chcesz uzyskać.

Przeczytaj także:

Jak sprawdzić stan ścian i tynków przy odbiorze mieszkania?
Jak czyścić i szlifować gładź? - kompletny poradnik
Malowanie ścian i sufitów - porady dla początkującego malarza

Galeria:

reczne_skrobanie_sciany.jpg
Drukuj
Kanał
inspiracyjny
Kanał
korporacyjny