Taras? Zrób to sam!
Chcemy samodzielnie zbudować taras? Nic nie stoi na przeszkodzie! Wystarczy, że oprzemy się na skrupulatnie przygotowanym projekcie. Pamiętajmy też o pielęgnacji tarasowej nawierzchni - drewnie, betonie, czy kostce brukowej.
Przejdź do akapitu:
Taras musi idealnie współgrać z architekturą budynku, aby nie przypominał sztucznie dobudowanego elementu. Jeśli mamy taką możliwość, zlokalizujmy go na południowej lub zachodniej stronie fasady, które są najlepiej nasłonecznione. Poza tym pamiętajmy, że aranżacja lubi konsekwencję.
Taras powinien stanowić więc swego rodzaju kontynuację pomieszczenia, z którym się łączy – np. jadalni lub salonu – tworzyć dodatkową powierzchnię funkcjonalną, przedłużającą przestrzeń domową. Niezależnie od tego, jaki charakter nadamy naszemu tarasowi, w jego wykończeniu sprawdzą się uniwersalne materiały: drewno, kostka brukowa, beton. Drewno to szlachetny i wdzięczny materiał stanowiący doskonałą alternatywę dla nudnej i zimnej terakoty. Kostka z kolei będzie wolno się nagrzewać i długo oddawać ciepło. Beton zaś (który obecnie w niczym już nie przypomina postprodukcyjnego surowego wykończenia z placów budowy) wybieramy przede wszystkim z uwagi na łatwość w utrzymaniu.
Najpierw jednak ustalmy, jaka powinna być wysokość tarasu. Najistotniejszą wytyczną będzie wysokość zamontowania drzwi balkonowych lub większego, przesuwnego przeszklenia.
Najpopularniejszy: na gruncie
Taras możemy budować na gruncie, na betonowych stopach lub betonowej wylewce. Pierwszy sposób wymaga od nas wypoziomowania podłoża, jego utwardzenia i ubicia. Poza tym wyprofilujmy podłoże, zapewniając mu minimalny spadek ok 2%. Jeśli chcemy zbudować taras drewniany, po przykryciu gruntu włókniną ustawiamy legary, które będą podtrzymywać deski tarasowe – w odstępach ok. 40-60 cm.
Aby unieruchomić legary, przymocowujemy je za pomocą kotew wbijanych w ziemię, po czym izolujemy, zabezpieczając przed korozją. Pomiędzy deskami tarasowymi a legarami stosujemy dystansowniki ze stali nierdzewnej, a deski mocujemy za pomocą śrub ze stali nierdzewnej, nawiercając otwory przed montażem (dzięki temu drewno się nie rozejdzie). Deski układamy, zachowując odstęp ok. 1 cm – pozwoli to drewnu pracować wskutek zmian wilgotności powietrza. Jeśli zaś planujemy budowę tarasu z kostki brukowej, po przygotowaniu podłoża zaczynamy układanie krawężników, które ustabilizują nawierzchnię. Pod brukiem należy wykonać podsypkę z kruszywa o wielkości ziaren 1-5 mm (po ubiciu powinna mieć ok. 3 cm wysokości). Następnie układamy kostkę, zachowując pomiędzy elementami wymagane odstępy. Podobnie jest w przypadku tarasu betonowego. Tu również podstawą jest przygotowanie podłoża i wykonanie podsypki (piaskowej lub z chudego betonu – o grubości ok. 10 cm). Aby zapewnić wodzie swobodne spływanie z powierzchni, wykonuje się warstwę spadkową z szybkoschnącej mieszanki betonowej. Nie można zapomnieć również o dylatacjach.
Na koniec przechodzimy do wykończenia powierzchni – oczywiście można ją zostawić surową, ale dobrym pomysłem jest zastosowanie betonowej posadzki np. z kruszywa lub tzw. betonu odciskanego, który zaskoczy nas swoim niecodziennych wyglądem. To jeszcze nie koniec wszystkich prac. Aby materiał, który wybraliśmy na wykończenie tarasu, nie zestarzał się zbyt szybko wskutek oddziaływania czynników atmosferycznych i skrajnych temperatur, należy go odpowiednio zabezpieczyć.
Zabiegi pielęgnacyjne
Nawet jeśli wybierzemy egzotyczne, czyli twardsze i bardziej trwałe, drewno, musimy pamiętać o jego odpowiedniej pielęgnacji. Zaczynamy od przygotowania podłoża (w przypadku drewna surowego szlifujemy je dobranym papierem ściernym, przy drewnie już lakierowanym ścieramy starą powłokę oraz rysy aż do gładkości),następnie oczyszczamy je z pyłu i kurzu. Jaki produkt zastosować? Uzależniamy to od rodzaju drewna – przy egzotycznym polecane są oleje, np. Olej VIDARON, który nada materiałowi subtelne, półmatowe wykończenie, a przy drewnie europejskim środki typu Impregnat Ochronno- Dekoracyjny Vidaron.
Wydaje się, że kostki brukowe czy beton raz ułożone nie potrzebują już żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nic bardziej mylnego. Aby zachować świeży wygląd tarasowej nawierzchni z kostki, należy stosować odpowiedni impregnat, np. marki Beston, który wzmocni kolor materiału, ułatwi usuwanie plam i zanieczyszczeń oraz utrudni rozwój mchów, porostów i chwastów. Oprócz tego zwiększy odporność na czynniki atmosferyczne. Z kolei przy betonie prawidłowo dobrany preparat dodatkowo zabezpieczy jego powierzchnię oraz pozwoli na nadanie tarasowi wymarzonego koloru. Przykładem produktu o niniejszych właściwościach jest farba akrylowa do podłoży betonowych Śnieżka Beton-Posadzka odporna na ścieranie.
Drewno wymaga od nas najwięcej uwagi: impregnowanie oraz olejowanie warto powtórzyć dwa razy w roku. Podobnie jest z impregnowaniem kostki – przygotujmy ją na lato, a następnie na sezon zimowy. Najmniej problematyczny wydaje się być beton, choć i ten materiał potrzebuje pielęgnacji. Dzięki temu taras zachowa swój wygląd przez długie lata – niezależnie od wykończenia.
UWAGA:
- Roślinność - planując zieleń na naszym tarasie, powinniśmy zwrócić uwagę na jego całościową aranżację. Rodzaj i kolorystyka konstrukcji, podłogi i mebli ogrodowych są bardzo istotne przy wyborze roślin. Jeśli mamy nowoczesny taras, wybierajmy te o geometrycznych kształtach w jednolitej kolorystyce, na przykład krzewy ozdobne szczepione na pniu, bukszpan, ligustr pospolity, jałowiec czy cyprysik groszkowy, które są łatwe w formowaniu. Na tarasie urządzonym w stylu rustykalnym i sentymentalnym świetnie będą się prezentować obficie kwitnące rośliny.
Doniczki z werbeną, nasturcją lub hortensjami pomogą nam wyczarować wyjątkowy klimat. Jeśli taras położony jest niemal na równi z poziomem ogrodu, warto obok niego stworzyć rabaty, na których posadzić można pnące róże, mieczyki lub polne maki. Warto też pomyśleć o doniczce z maciejką, która w letnie wieczory wydziela szczególnie miły zapach.
- Doniczki na tarasie lub balkonie powinny być wykonane z trwałego materiału odpornego na zmieniające się warunki atmosferyczne, szczególnie niskie temperatury. Doskonale sprawdzi się mrozoodporna terakota lub kamień. Donice wykonane z drewna lub metalu należy odpowiednio zabezpieczyć przed bezpośrednim kontaktem z ziemią, dlatego ich wnętrze warto wyłożyć folią. Uroku metalowej doniczce nada Śnieżka Supermal® emalia olejno ftalowa lub akrylowa.
- Zadaszenie tarasu - aby zadaszyć nasz taras, warto pomyśleć o wybudowaniu drewnianej pergoli, która oprócz funkcji użytkowych będzie miała również walory dekoracyjne. Pergolę przykryć można płytami z poliwęglanu lub sięgnąć po bardziej nowoczesne rozwiązanie, czyli markizę dachową napinaną za pomocą sprężyn gazowych. Jeśli marzy nam się zacieniony taras, możemy zasadzić bluszcz, który będzie wspinał się po słupkach. Przede wszystkim jednak należy zadbać o solidność konstrukcji i odpowiednią ochronę drewna, które narażone jest na oddziaływanie warunków atmosferycznych i mikroorganizmów, takich jak grzyby, bakterie, owady. Niezabezpieczone drewno może ulec zniszczeniu. Zjawiskom tym zapobiegniemy, stosując odpowiednie środki ochronne, na przykład: VIDARON Impregnat Konstrukcyjny, niezmywalny, który głęboko penetruje drewno. Dostępny jest w kolorach: brązowym, zielonym oraz w wersji bezbarwnej. Pamiętać należy, iż drewno przed impregnacją powinno zostać odpowiednio przygotowane.
Artykuł pochodzi z czasopisma Dekoratorium Magazyn. Autor Iwona Bortniczuk
Więcej inspirujących porad i fotografii na stronie www.dekoratorium.com