Malowanie ścian na biało po kolorze - o czym pamiętać?

Malowanie ścian i sufitu na biało to wymagające zadanie. Łatwo jest popełnić błędy, które doprowadzą do nieatrakcyjnego wyglądu gotowego pomieszczenia. Szczególnie jeżeli mamy do czynienia z sytuacją gdy białą farbą zamalowujemy kolor.

Ekonomia i ekologia

Nie kupuj farby w pośpiechu. O ile malowanie ścian na różne kolory nie jest tak wymagające, o tyle biała farba słabej jakości nie wybacza błędów w technice malowania. Zarówno ze względów ekonomicznych, jak i ekologicznych oraz dla jak najkrótszego remontu, warto jest wybrać nowoczesne, dobrze kryjące farby, które sprawią, że malowanie kolorowych ścian na biało nie będzie najgorzej wspominanym remontem. Naprawdę da się uniknąć malowania wszystkich ścian po raz trzeci, jeśli tylko wybierzemy do tego zadania odpowiedni produkt.

Czego się wystrzegać?

Stare nawyki, polegające na rozwadnianiu farby, powinny odejść w zapomnienie. Jednak do teraz słyszy się dobre rady wielu fachowców o tym, że taka technika jest pomocna. O ile nie zalecił tego producent, ze względu na skondensowanie farby, to nigdy nie rozwadniajmy jej na własną rękę. Taka bardzo słabo kryjąca farba w ilości kilku litrów okaże się po prostu pieniędzmi wyrzuconymi w błoto.

Odpowiedni wałek

Jeśli chcesz odpowiednio przeprowadzić malowanie ciemnych ścian na biało, dobierz do tego celu odpowiednie narzędzie. Pokrycie koloru i nałożenie na niego jasnej farby wymaga użycia odpowiedniej ilości produktu, dlatego piankowy wałek lub wałek z krótkim włosem nie będą odpowiednie do tego zadania. Nawet jeśli dysponujesz narzędziami po poprzednim remoncie, które wtedy sprawdziły się znakomicie, to postaraj się zainwestować w czyste, nie zniszczone wałki o odpowiedniej strukturze, właściwe dla danego rodzaju farby, jaki masz zamiar nałożyć na ścianę.

Malowanie na biały kolor

Malowanie ścian na biało po kolorze – kluczem jest grunt i podkład

Przy zakrywaniu koloru na ścianach pomocne będzie odpowiednie zagruntowanie ścian y, co wpłynie na poprawę krycia oraz lepszą przyczepność produktu do powierzchni. Dodatkowo, w przypadku bardzo ciemnych lub ostrych kolorów dobrze jest zastosować specjalną farbę podkładową np. Śnieżka Grunt, która stanowi odpowiednią bazę pod biel.

Pojemnik z Śnieżka Grunt

Zadbaj o brak smug

Pojawiające się bardzo często w trakcie malowania ścian na biało smugi oraz prześwity i przebarwienia wynikać mogą nie tylko ze słabej jakości farby, ale także z niedostatecznie umytych zabrudzeń oraz pleśni i grzybów, które poza czyszczeniem należy zniwelować za pomoc odpowiedniego preparatu odgrzybiającego.

Przemalowanie ściany na biało

Przerwy i schnięcie

Pamiętajmy, że niezależnie od tego czy stosujemy w danym momencie preparat czyszczący, odgrzybiający, czy też grunt lub właściwą warstwę farby, to niezwykle ważne znaczenie w procesie malowania ścian na biało będą miały przerwy na schnięcie każdego z tych produktów. Nakładanie kolejnych preparatów lub farb na ścianę może odbyć się dopiero po całkowitym wyschnięciu poprzedniego. Pośpiech przy malowaniu ścian na biało może zamienić się w konieczność nałożenia kolejnej warstwy na wszystkie ściany, co zdecydowanie nie będzie opłacalne ani pożądane.

Zabezpiecz i wypełnij ubytki

Malowanie ciemnych i kolorowych ścian na biało wymaga od osoby przeprowadzającej remont bardzo dokładnego umycia ściany oraz wypełnienia ubytków. Ma to również duże znaczenie w przypadku innych kolorów, jednak pamiętajmy o tym, jak łatwo zanieczyścić biel, np. poprzez pył i fragmenty poprzedniej farby, która łuszcząc się przykleiła się do naszego wałka i spowodowała powstanie smug w okolicy tego ubytku.

Zobacz inne artykuły

Galeria:

malowanie_ciemnej_sciany.jpg
Drukuj
Kanał
inspiracyjny
Kanał
korporacyjny