Jak zamalować białą farbą, kolorową ścianę?
Białe ściany zapewniają jasne, przestrzenne i czyste pomieszczenia, które w większości lubimy. Sam proces malowania na biało bywa jednak bardzo żmudny, szczególnie jeśli musimy zamalować inny, wyrazisty kolor.
Przejdź do akapitu:
Malowanie ścian na biało
Każdy, kto samodzielnie przeprowadza remonty i odświeża swoje mieszkanie, choć raz spotkał się z problemem, jaki sprawia malowanie białą farbą na kolorowej ścianie. Smugi, prześwity koloru albo konieczne nałożenie wielu warstw farby w efekcie doprowadzają do długiego i drogiego remontu. Czy da się uniknąć tych kosztów i przyspieszyć malowanie?
Oczyszczanie powierzchni
Zdecydowanie przed malowaniem ścian zaleca się usunąć stare powłoki malarskie. Szczególnie dbamy o to, aby wyeliminować łuszczące się fragmenty, które nie tylko utrudnią malowanie, ale także wpłyną na pękanie nowej powłoki. Kolorowe odpryski farby mogą ponadto zmienić kolor i idealnie gładką strukturę naszej śnieżnobiałej farby. Konieczne przed właściwym malowaniem jest także uzupełnienie ubytków i odczekanie do pełnego wyschnięcia tych fragmentów, a także ich wyszlifowanie i odpylenie.
Jaką białą farbę do ścian wybrać?
Na początku warto ocenić powierzchnię, którą będziemy próbowali malować białą farbą. Obejrzyj dokładnie ścianę i zobacz czy jest pomalowana kilkoma, czy może jednym rodzajem farby (co często zdarza się w przypadku pokoi dziecięcych lub kuchni). Jeśli nie jesteś pewien, jaką farbę wybrać, poradź się doradcy technicznego. W punktach sprzedaży farb dowiesz się wiele na temat oferowanych rodzajów oraz ich właściwości. Nie eksperymentuj! Oszczędzisz swój czas i pieniądze. Jeśli masz zamiar przemalować bardzo ciemny intensywny kolor na jasny, przed malowaniem zaleca się pokrycie ściany gęstą białą farba dla odcięcia koloru. Grunt od Śnieżki to nie tylko gęsta dobrze kryjąca farba podkładowa, do zalet należy dodać że wyrówna chłonność podłoża, co zmniejszy zużycie farby przy malowaniu. Dodatkowo dzięki specjalnym dodatkom nakłada się grubą warstwą oraz zniweluje różnice w fakturze i barwie podłoża.
Postaw na jakość
Obecnie na rynku dostępne są nie tylko różne rodzaje ale również różne jakości farb. Jedne charakteryzują się lepszym kryciem drugie gorszym. Pamiętajmy, że położenie kilku warstw białej farby wcale nie jest lepszym rozwiązaniem niż zakup nieco droższej, ale lepiej kryjącej farby. Przy przeliczaniu kosztów remontu nie warto porównywać cen opakowań, ale zwrócić również uwagę na ilość niezbędnych do nałożenia warstw, a także wydajność produktu. Czas i wysiłek spędzony na nakładaniu kolejnych warstw oraz oczekiwaniu na ich schnięcie często okazuje się bardziej kosztowny niż droższa i lepsza farba.
Czy warto gruntować?
Dla lepszego efektu krycia warto wybrać farbę gruntującą, która wyrównuje chłonność powierzchni i poprawia przyczepność farby nawierzchniowej. Jednym z polecanych przez wykonawców produktów jest Śnieżka Grunt, dzięki zastosowaniu jej przed malowaniem ścian, wyrównamy fakturę podłoża oraz zmniejszymy zużycie farby nawierzchniowej. Należy jednak pamiętać, że nie gruntujemy ścian gruntem polimerowym jeśli były malowane farbą akrylową i lateksową, bowiem może to spowodować zeszklenie ściany i trudność w malowaniu pierwszej warstwy. Dla sprawdzenia, czy warto gruntować ścianę należy suchym palcem potrzeć jej powierzchnię. Jeśli na palcu pozostanie osad, wtedy warto ścianę zagruntować.
Dobre nawyki
W przypadku tak trudnego procesu, jakim jest malowanie białą farbą warto szczególnie dbać o szczegóły. Dobór odpowiedniego wałka pomoże lepiej rozprowadzić nakładany preparat i nałożyć jego odpowiednią ilość. W przypadku każdej kolejnej warstwy bardzo dokładnie przestrzegamy czasu schnięcia. Nie śpieszmy się, bowiem w niektórych miejscach ścian mogą pojawić się prześwity, jeśli zaczniemy ją malować, zanim dobrze wyschnie. Przy malowaniu ścian na biało bardzo duże znaczenie ma to, czy farba nie uległa przeterminowaniu, co może wpływać w znacznym stopniu na jej strukturę oraz krycie. Przestrzegajmy sugerowanych temperatur pracy oraz pozostałych zaleceń producenta. Nie rozcieńczaj farby, jeśli nie ma takiej informacji na opakowaniu. Pamiętaj, że pozorne oszczędności mogą być bardziej kosztowne, niż się tego spodziewasz!