Jak umyć sufit? Szybkie i łatwe sposoby!

Sufit w domu nie prezentuje się już najlepiej? Zastanawiasz się, jak go odświeżyć bez remontu albo chcesz przygotować go do malowania? Dowiedz się, jak umyć sufit w kuchni, salonie i innych pomieszczeniach!

Kiedy mycie sufitu jest niezbędne? Gdy planujesz go malować, a dostrzegasz na jego powierzchni tłuste plamy, zacieki, zabrudzenia, bąble i inne defekty. Mycie jest też potrzebne, gdy sufit jest poplamiony – częste powody to palenie papierosów, dziecięce zabawy czy eksperymenty kulinarne, które niekoniecznie poszły po Twojej myśli. 

W artykule podpowiadamy, jak umyć sufit skutecznie, ale bez wysiłku. Doradzamy, jakich środków i narzędzi użyć. Podpowiadamy, jak usunąć plamy i zacieki oraz – wreszcie – jaką farbę wybrać do malowania sufitu. 

Mycie sufitu jest niezbędne, by pozbyć się tłustych plam i zacieków przed malowaniem. Następny krok to wydajna farba np. lateksowa ŚNIEŻKA Eko Plus

Przygotowanie do mycia sufitu 

Sufit musisz umyć, gdy widzisz na nim plamy, szczególnie te tłuste, zacieki i zabrudzenia. Ten zabieg jest niezbędny przed malowaniem – w przeciwnym wypadku farba nie będzie się trzymać. Jednak sufit warto myć regularnie także wtedy, gdy pozornie jest dosyć czysty. Kurzu i zabrudzeń może nie być widać z daleka!

Zanim przystąpisz do mycia sufitu, zaplanuj wszystkie etapy, zadbaj o niezbędne narzędzia oraz środki czystości. 

Ochrona osobista to kolejny ważny aspekt. Aby uniknąć wdychania pyłów lub przypadkowego dostania się środka czyszczącego do oczu, zaopatrz się w okulary ochronne oraz maskę na nos i usta. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie plastikowej przyłbicy, która osłoni całą twarz, co zapewni pełną ochronę przed rozpryskami i pyłem.

Dostęp do sufitu jest kluczowy, dlatego zadbaj o odpowiednią drabinę. Powinna być stabilna, a jej stopnie szerokie i antypoślizgowe, co zapewni bezpieczeństwo podczas pracy. Drabina musi umożliwić łatwe sięgnięcie do sufitu bez potrzeby nadmiernego rozciągania ciała i ryzyka urazu. 

Przed rozpoczęciem czyszczenia pamiętaj, aby zabezpieczyć meble i inne elementy wyposażenia. Najlepiej użyć do tego plastikowej folii, którą okryjesz półki z książkami, telewizor, sofy oraz inne większe meble. Dzięki temu unikniesz przypadkowego zachlapania mebli wodą lub środkami czystości, co mogłoby je uszkodzić.

Ostateczny krok to przygotowanie powierzchni sufitu. Przed myciem usuń z niego pajęczyny i luźne zabrudzenia. Użyj do tego miękkiej szczotki lub miotełki.

Przed malowaniem sufitu niezbędne jest jego oczyszczenie, odkurzenie i umycie gotowym środkiem lub mydłem malarskim. 

Wybór narzędzi i środków czyszczących 

Czym umyć sufit? Możesz zdecydować się na gotowe preparaty dostępne w sklepach lub stworzyć własną mieszankę. Jakie domowe środki są warte polecenia?

  • Skuteczne połączenie do mycia sufitu to ciepła woda, ocet oraz płyn do mycia naczyń. Taki domowy środek doskonale poradzi sobie z zabrudzeniami, a ocet ma dodatkowo właściwości dezynfekujące. 
  • Polecana mieszanka to także dwie szklanki ciepłej wody, dwie łyżki octu oraz łyżka mydła marsylskiego w płynie. 
  • Jeśli na suficie pojawią się tłuste plamy, warto sięgnąć po takie produkty jak mąka ziemniaczana, pianka do golenia, płyn do mycia okien, bibuła, a także sok z cytryny lub soda oczyszczona. Te naturalne substancje skutecznie rozpuszczają tłuszcz i przywracają czystość powierzchni.

Bardzo skutecznym środkiem do mycia sufitu jest również mydło malarskie. To specjalny preparat czyszczący, który skutecznie usuwa zabrudzenia, tłuszcz oraz osady z powierzchni przed malowaniem. Mydło malarskie wykorzystuje się do przygotowania ścian i sufitów przed nakładaniem farby, ponieważ doskonale odtłuszcza, usuwa zabrudzenia oraz resztki farby, co pozwala na lepszą przyczepność nowej powłoki malarskiej. 

Mydło malarskie rozpuszcza się w wodzie, tworząc roztwór. Proporcje to najczęściej jedna łyżka stołowa mydła na litr wody, ale warto zapoznać się z instrukcjami na opakowaniu, ponieważ proporcje mogą się różnić w zależności od producenta.

Środki do mycia sufitu, także te domowe, rozprowadza się po suficie spryskiwaczem. Następnie najlepiej użyć czystego wałka malarskiego na długim drążku.

Oprócz preparatu o działaniu czyszczącym do usuwania plam z sufitu przyda Ci się także specjalna farba. Polecamy ŚNIEŻKA Zacieki-Plamy farbę akrylową do ścian i sufitów, stworzoną do izolacji śladów po zaciekach i innych zabrudzeń. Ze względu na swoje właściwości ŚNIEŻKA Zacieki-Plamy zalecana jest szczególnie do zamalowywania śladów po zaciekach wodnych, sadzy, nikotynie i oleju oraz innych tłuszczach. Może być stosowana jako farba podkładowa (izolująca i wzmacniająca podłoże) lub nawierzchniowa (ochronno-dekoracyjna). Użyj jej po starannym umyciu sufitu!

Aby skutecznie zlikwidować plamy, zaciek i zabrudzenia jako farby podkładowej użyj produktu ŚNIEŻKA Zacieki-Plamy

Techniki mycia sufitu

Jak umyć sufit? Pierwszy krok to staranne odkurzenie jego powierzchni. To ważne, ponieważ im wyżej, tym kurz jest drobniejszy. Sprawia to, że trudno dostrzec poszczególne cząsteczki, a kurz może wzniecać pył.

Aby tego uniknąć, warto przed odkurzaniem włączyć nawilżacz powietrza. Cząsteczki kurzu staną się cięższe i opadną na podłogę, skąd będzie je łatwo odkurzyć. Jeśli nie masz tego urządzenia, wykorzystaj miotełkę elektrostatyczną na teleskopowej rurce. Miotełka przyciąga kurz i zapobiega jego wzbijaniu. Odkurzanie zacznij od sufitu, przechodząc przez nasady lamp, narożniki i listwy dekoracyjne, a następnie odkurz ściany.

Kolejny krok to mycie sufitu. Preparat czyszczący rozprowadź z pomocą spryskiwacza, a następnie myj sufit wałkiem malarskim na drążku. Pamiętaj, aby wałek regularnie płukać i odsączać z wody – powinien być wilgotny, a nie mokry. 

Jak umyć sufit w kuchni? Zacznijmy od instrukcji, jak używać mydła malarskiego – najskuteczniejszego środka myjącego i odtłuszczającego duże powierzchnie, w tym sufity.

  1. Przygotuj roztwór mydła malarskiego zgodnie z instrukcją producenta.
  2. Za pomocą wilgotnego wałka malarskiego na długim drążku nanieś roztwór mydła malarskiego na sufit. Ważne jest, aby nie przemoczyć powierzchni – staraj się, aby była lekko wilgotna, ale nie ociekała wodą.
  3. Czystym wałkiem delikatnie przetrzyj powierzchnię sufitu, zwracając szczególną uwagę na miejsca, gdzie mogą znajdować się plamy tłuszczu, kurz lub inne zabrudzenia. Mydło malarskie doskonale usuwa tłuste osady, które mogłyby osłabić przyczepność farby.
  1. Po umyciu sufitu spłucz powierzchnię czystą wodą, aby usunąć pozostałości mydła. Możesz do tego użyć czystej, wilgotnej szmatki, mopa lub wspomnianego wcześniej wilgotnego wałka malarskiego. Pozostaw sufit do całkowitego wyschnięcia przed przystąpieniem do malowania.

Do usuwania tłustych plam w kuchni możesz też użyć gotowego środka działającego na zasadzie odtłuszczacza. Stosuj go zgodnie z zaleceniami producenta!

Z kolei na plamy wodne, takie jak drobne zacieki czy ślady po wylanym napoju można użyć wody z dodatkiem wybielacza na bazie chloru. Ważna wskazówka! Jeśli stosujesz chlorowe środki, nigdy nie mieszaj ich z octem czy z sokiem z cytryny to bardzo niebezpieczne! Ich połączenie sprawia, że do powietrza wydziela się chlor, a jego opary są trujące. 

Zakończenie

Przed malowaniem sufit trzeba umyć, szczególnie jeśli widoczne są na nim plamy, zacieki czy zabrudzenia. Także regularne czyszczenie sufitu jest ważne, ponieważ kurz i brud mogą nie być widoczne z daleka, ale wpływają na wygląd powierzchni. 

Aby przygotować się do mycia sufitu, potrzebne będą odpowiednie narzędzia, środki czystości oraz zabezpieczenia, takie jak okulary ochronne i maska. Skuteczne środki do mycia to m.in. mydło malarskie, ciepła woda z octem i płynem do naczyń, a do tłustych plam – odtłuszczacz czy domowe środki jak mąka ziemniaczana lub soda. Aby zaizolować plamy oraz nie dopuścić do ich powstawania w przyszłości, stosuj farbę ŚNIEŻKA Zacieki-Plamy oraz inne farby białe z gamy produktów ŚNIEŻKA.

Galeria:

jak_umyc_sufit.jpg
jak_umyc_sufit1.jpg
jak_umyc_sufit2.jpg
Drukuj
Kanał
inspiracyjny
Kanał
korporacyjny