Jak przygotować kosztorys remontu mieszkania? - porady eksperta
Remont mieszkania to przedsięwzięcie, które organizacyjnie wymaga dopięcia wielu szczegółów. Kluczowym punktem przygotowań jest kosztorys remontu mieszkania. Podpowiadamy, jak go sporządzić.
Przejdź do akapitu:
Kosztorys remontu mieszkania – jak obliczyć koszt remontu mieszkania?
Kosztorys remontu mieszkania powinien zawierać koszty wszystkich materiałów – wykończeniowych i pomocniczych, robocizny i usług umożliwiających sprawne przeprowadzenie remontu, takich jak na przykład przewożenie i magazynowanie meble, składowanie i wywiezienie gruzu.
Aby jak najdokładniej oszacować koszt remontu, potrzebny jest projekt planowanych zmian. Jest on podstawą do wyliczenia ilości potrzebnych materiałów wykończeniowych, takich jak tynki, farby, lakiery, płytki ceramiczne, parkiet, gniazda elektryczne, listwy itp. Projekt z rzutami z oznaczonymi powierzchniami posłuży również do wyliczenia kosztów robocizny.
Przygotowując kosztorys remontu mieszkania najlepiej wyszczególnić wszystkie elementy wyceny w arkuszu kalkulacyjnym. Ilości materiałów przemnożone przez ich ceny i koszt robocizny po zsumowaniu dadzą obraz nakładów potrzebnych do przeprowadzenia remontu. Porządkując je według harmonogramu prac, będziesz wiedzieć, jak rozplanować środki na kolejne etapy. Pamiętaj jednak, żeby przygotować jakiś zapas pieniędzy – z reguły dodaje się do wyliczonych kosztów 10% na nieprzewidziane wydatki.
Czas trwania remontu mieszkania
Drugim pytaniem zadawanym tuż po pytaniu o koszt remontu, jest to, jak długo trwa remont mieszkania. Tu wszystko zależy od zakresu prac, powierzchni mieszkania i od tego, ile osób będzie zaangażowane do pracy. Średni czas wykonania gruntownego remontu małego, dwupokojowego mieszkania to około 2-3 miesiące. Przy dużym mieszkaniu czas ten może wynosić i pół roku. Pamiętaj jednak, że podobnie jak z budżetem, który bardzo rzadko ostatecznie jest taki, jak w wyliczeniach, harmonogram najprawdopodobniej również ulegnie przesunięciu. Miej zatem na uwadze, że remont potrwa trochę dłużej, niż deklaruje to wykonawca, lub tobie wynika z teoretycznych wyliczeń.
Od czego zacząć remont mieszkania? Planowanie remontu
Każdy remont, gdy już wiadomo, jaki zakres prac będzie wykonywany, zaczyna się od wyniesienia i zabezpieczenia mebli oraz zabezpieczenia elementów, które nie będą poddawane żadnym zmianom. Następnie trzeba usunąć elementy, które planujemy wymienić na nowe. Jeśli mieszkanie jest stare i nigdy wcześniej nie przechodziło gruntownego remontu, musisz być gotowy na wymianę instalacji elektrycznej, zbijanie tynków, zrywanie podłóg.
Jeśli projekt przewiduje zmianę układu ścian, trzeba przygotować się na wyburzenia. W tym celu potrzebny będzie pojemnik na gruz i inne odpady remontowe oraz firma, która je wywiezie i legalnie zutylizuje. Po usunięciu wszystkich starych, zniszczonych i niepotrzebnych elementów, można przystąpić do właściwych prac: położenia nowych instalacji, wymiany okien (jeśli jest planowana),otynkowania ścian i/lub naniesienia na nie gładzi gipsowej, wykończenia łazienki płytkami ceramicznymi.
W następnej kolejności trzeba zająć się podłogami – położeniem nowych lub cyklinowaniem i lakierowaniem starego parkietu, jeśli jego stan na to pozwala. Gruntowne odświeżenie podłogi i zamocowanie nowoczesnych listew przypodłogowych, którymi zastąpisz stare ćwierćwałki, nadadzą jej zupełnie innych wyraz. Pamiętaj, że podłoga to ten element wykończenia wnętrza, na którym nie warto oszczędzać. Zatem jeśli parkiet tego wymaga, zmień go na nowy i nie oszczędzaj na jego jakości. Podłoga musi starczyć na lata. W ostatnim etapie maluje i tapetuje się ściany, montuje oświetlenie, gniazda, przełączniki, docelowe baterie. Na których też lepiej nie oszczędzać. Co prawda można je wymienić szybko, w przeciwieństwie do podłogi, jednak psujący się kran zarastający kamieniem, potrafi uprzykrzyć życie i popsuć estetykę łazienki. Na końcu do mieszkania wstawia się meble i dekoracje.
Zgłaszanie prac remontowych do administracji
Nie musisz zgłaszać remontu mieszkania do administracji, jeśli jesteś jego właścicielem. Dobrze jest jednak uprzedzić sąsiadów o planowanych pracach i związanych z nimi uciążliwościach. Pamiętaj, żeby nie zaczynać głośnych prac zbyt wcześnie i nie kończyć ich zbyt późno, gdy inni lokatorzy chcą się zrelaksować po pracy. Zadbaj też o to, żeby gruz i pył nie zabrudziły klatki schodowej. Jeśli tak się zdarzy, powinieneś zadbać o doprowadzenie klatki do stanu wyjściowego. Jeśli twój projekt zakłada jakąkolwiek ingerencję w konstrukcję budynku (na przykład wykonanie otwory w ścianie konstrukcyjnej),potrzebujesz uzyskać pozwolenie na budowę.
O czym pamiętać planując remont mieszkania?
Planując remont, pamiętaj o dokładnym zmierzeniu powierzchni i odległości. Zgromadź potrzebne narzędzia, żeby w trakcie pracy nie okazało się, że czegoś ważnego brakuje. Poświęć czas na staranne zabezpieczenie ukończonych elementów wykończenia przed przejściem do następnego etapu. Nie ma nic gorszego niż plamy i rysy na świeżo położonej lub wycyklinowanej i polakierowanej podłodze.
Podsumowanie
Remont mieszkania nie musi być przedsięwzięciem stresującym, jeśli tylko przygotujesz się do niego odpowiednio:
- zrobisz szczegółowy projekt planowanych zmian
- sporządzisz kosztorys remontu mieszkania z listą i ilością potrzebnych materiałów
- określisz harmonogram planowanych prac
- ustalisz koszty robocizny
- założysz 10% margines finansowy i czasowy na nieprzewidziane sytuacje
Z dobrym planem działań i kosztorysem w ręku będziesz mieć poczucie panowania nad sytuacją. To pozwoli cieszyć się w pełni osiągniętymi efektami i zaoszczędzi wiele nerwów. Powodzenia.