Jak odświeżyć wygląd okien i parapetów PCV? Zobacz nasz poradnik.
Kilkanaście lat temu okna z PCV zrewolucjonizowały Polski rynek. W szybkim czasie podbiły nasze serca, stając się standardem w domach i mieszkaniach. I choć jedną z głównych ich zalet jest trwałość, to z biegiem lat żółkną i tracą na wyglądzie. Przeczytajcie, jak w prosty i stosunkowo szybki sposób poradzić sobie z tym problemem.
Przejdź do akapitu:
Choć przez lata do utrzymania estetycznych okien wystarczyło regularne czyszczenie zwykłymi środkami czystości, to najwyższy czas sięgnąć po konkretniejsze rozwiązanie. Jest nim Śnieżka Supermal emalia do PCV.
Czy jest sens malować okna PCV?
Zdecydowanie tak! Dzięki malowaniu odświeżymy wygląd naszych okien o wiele mniejszym nakładem pracy niż przy ich wymienianiu. Korzystną różnicę odczujemy też w portfelu. Dodatkowo, emalia zabezpieczy okna przed zabrudzeniami, zarysowaniami, silnymi detergentami, a co najważniejsze - przed żółknięciem. Przy okazji możemy również odświeżyć wygląd parapetów z PCV, do których także nadaje się Śnieżka Supermal emalia do PCV. Ponieważ produkt ten jest wodoodporny, świetnia sprawdzi się przy powierzchniach drewnianych takich jak: panele czy meble ogrodowe. Emalię możemy wykorzystać również do elementów metalowych.
Co będzie potrzebne do malowania okien?
Prace rozpoczynamy od umycia okien. Musimy dopilnować, by nie pozostały na nich żadne tłuste plamy. Z tymi zwykłymi możemy poradzić sobie nawet płynem do mycia naczyń, bardziej uporczywe wymagają użycia rozpuszczalnika. Pamiętajmy, by co jakiś czas wymieniać brudną wodę, a na końcu mycia, jeszcze raz przemyć okna czystą wodą.
Następny etap to zabezpieczenie okien i miejsca pracy. Używając taśmy malarskiej oklejamy uszczelki oraz ścianę przylegającą bezpośrednio do okien. Na podłogę i parapet (jeżeli go nie malujemy) możemy położyć również folię malarską. Zasada jest prosta – im bardziej przyłożymy się do zabezpieczenia miejsca, tym mniej sprzątania będziemy mieli po zakończeniu pracy.
Malowanie okien - jak to zrobić?
Przede wszystkim zacznijmy od dokładnego wymieszania emalii. Jeśli jest to konieczne, możemy ją rozcieńczyć. Pamiętajmy jednak, że jeżeli przesadzimy, to pogorszymy jakość powłoki malarskiej.
W zależności od naszych preferencji, Śnieżkę Supermal możemy nakładać płaskim pędzlem o miękkim włosiu, wałkiem gąbkowym (flokowym) lub przez natrysk. Zwróćmy uwagę jeszcze na warunki atmosferyczne w jakich pracujemy. Malowania okien z PCV nie powinniśmy rozpoczynać, gdy temperatura jest niższa niż 10 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza przekracza 80%.
Samo malowanie nie jest skomplikowane. Śnieżka Supermal emalia do PCV posiada Anti-blocking system, dzięki któremu malowane elementy nie skleją się do siebie. Ponadto produkt jest szybkoschnący i nie wymaga stosowania jakiegokolwiek podkładu, jest również łatwy w aplikacji. Malując wykonujemy pewne, proste ruchy w tym samym kierunku. Aby nabrać trochę pewności i wprawy, zacznijmy od mniej widocznych miejsc. Po chwili z pewnością zauważymy, że produkt dobrze trzyma się malowanej powierzchni. Musimy pamiętać jedynie o tym, by nie nakładać emalii zbyt grubo. Pożądany efekt możemy uzyskać już 1. warstwą. W razie potrzeby, 2. należy nałożyć po ok. 5h. Malowanie kończymy dokładnym umyciem narzędzi malarskich w czystej wodzie oraz wywietrzeniem pomieszczenia, aż do zaniku zapachu.
Tak pomalowane okna będą wyglądały jak nowe i posłużą nam jeszcze wiele lat.. Malowanie pozwoli nam uniknąć nadmiernego bałaganu, który towarzyszyłby wymianie okien na nowe. Zaoszczędzimy również czas oraz pieniądze.
Przeczytaj również:
Malowanie parapetu - jaki produkt wybrać
Odświeżenie mieszkania. Metamorfoza mieszkania na wiosnę
4 sposoby na szybkie odświeżenie wnętrza - porady eksperta