Jak malować ściany wałkiem bez smug. Poznaj 3 najważniejsze wskazówki.
Malowanie ścian wałkiem nie jest trudnym zadaniem. Z powodzeniem możesz się tym zająć samodzielnie nawet jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś. Kluczowe przy malowaniu wałkiem jest prowadzenie go w taki sposób, by na ścianie nie pozostały smugi. Dowiedz się, jak to zrobić oraz jakiego wałka do malowania ścian użyć.
Spis treści:
- Jak przygotować ścianę przed malowaniem wałkiem?
- Malowanie ścian farbą za pomocą wałka - Grunt to grunt!
- Jak wybrać właściwy wałek do malowania ścian
- Prowadzenie wałka malarskiego
- Malowanie trudno dostępnych miejsc - porady
- Jakich błędów unikać podczas malowania wałkiem?
Szeroki wałek do malowania wydaje się być najbardziej poręcznym i uniwersalnym narzędziem do malowania ścian. Ostateczny efekt malowania zależy w bardzo dużym stopniu od jakości wybranej farby, gdyż sama czynność jest niezwykle prosta, warto jednak zwrócić uwagę na kilka czynników mających duży wpływ na to by farba została rozprowadzona równomiernie, a końcowy efekt był znakomity.
Jak przygotować ścianę przed malowaniem wałkiem?
Przed malowaniem ścian wałkiem trzeba odpowiednio przygotować ścianę. Jak to zrobić? Oto najważniejsze wskazówki:
- Zabezpiecz podłogę, okna i drzwi folią.
- Zabezpiecz listwy przypodłogowe, kontakty i gniazdka taśmą malarską.
- Przed malowaniem wałkiem usuń ze ścian brud, kurz, tłuste plamy oraz luźne fragmenty podłoża.
- Jeśli ściana była wcześniej malowana, sprawdź stan poprzedniej powłoki. Gdy po potarciu dłonią zostanie na niej pył lub gdy widać pękającą, łuszczącą się farbę, starą powłokę musisz usunąć np. skrobakiem lub papierem ściernym.
- Jeżeli na malowanej powierzchni widać plamy i zacieki, zastosuj farbę ŚNIEŻKA Zacieki-Plamy. Farba zalecana jest szczególnie do zamalowywania plam po zaciekach wodnych, sadzy, nikotynie i oleju oraz innych tłuszczach. Możesz ją stosować bezpośrednio na plamy i ewentualnie usunąć wcześniej tylko luźne fragmenty farby czy sadzy.
- Jeśli na ścianie widać miejsca zagrzybione i pokryte pleśnią, musisz je oczyścić mechanicznie (szmatką, gąbką) i zdezynfekować impregnatem grzybobójczym. Pamiętaj jednocześnie, aby usunąć źródło problemu. W przeciwnym wypadku kłopot z pleśnią i grzybami pojawi się ponownie.
- Aby dodatkowo poprawić przyczepność ściany, przed malowaniem wałkiem możesz użyć mydła malarskiego. Roztwór z wody i mydła dodatkowo usunie nagromadzone na powierzchni zanieczyszczenia takie jak kurz czy plamy.
- Zdarza się, że na ścianie do pomalowania znajdziesz ubytki np. rysy czy wgłębienia. Ubytki w zależności od wielkości uzupełnij jedną z mas szpachlowych ŚNIEŻKA Acryl Putz. Pozostaw je do wyschnięcia, a następnie wyszlifuj, odpyl i zagruntuj. Idealny do tego celu będzie ŚNIEŻKA Grunt Polimerowy GR 43 PRO.
- Jeśli malowane ściany są nowe, możesz je malować dopiero po 4 tygodniach sezonowania, a gładzie szpachlowe i gipsowe po całkowitym wyschnięciu i związaniu.
Malowanie ścian farbą za pomocą wałka - Grunt to grunt!
To, czy farba będzie równą, cienką warstwą pokrywała powierzchnię ścian tworząc piękną, jednorodną powłokę, zależy w dużej mierze od podłoża. Właściwe przygotowanie polega na naprawie ubytków oraz pokryciu gruntem. Dzięki temu wyrównana zostaje chłonność ścian na całej jej powierzchni co jest gwarancją właściwej aplikacji farby.
Śnieżka Grunt - dowiedz się więcej...
Grunt dzięki zawartym w nim specjalnym dodatkom niweluje ewentualne różnice w fakturze i barwie ścian. Jest to szczególnie istotne po reperacji uszkodzeń na ich powierzchni. Grunt nakładamy grubą warstwą za pomocą wałka do malowania co jest możliwe dzięki specjalnym komponentom zawartym w jego recepturze.
Preparat ten wnika w podłoże dzięki czemu staje się ono jednorodne, poprawia się także przyczepność podłoża, co zmniejsza zużycie farby nawierzchniowej a tym samym znacznie redukuje koszty remontu.
Jakiego gruntu użyć? Jednym z rozwiązań jest ŚNIEŻKA Grunt. To lateksowa emulsja podkładowa do wnętrz, która niweluje różnice w fakturze i barwie podłoża. Farba podkładowa wnika w podłoże, poprawia przyczepność warstwy farby nawierzchniowej oraz zmniejsza jej zużycie. Jej stosowanie znacznie obniża koszt malowania.
Jak wybrać właściwy wałek do malowania ścian
Przyczyną powstawania smug podczas malowania może być niewłaściwy dobór wałka do malowania. Rozróżniamy wałki malarskie o trzech długościach włosia, a wybór właściwego zależy od rodzaju powierzchni jaka ma być pomalowana.
Wałkiem o krótkim włosiu (6-10mm) malujemy ściany gładkie –np.: gładzie gipsowe.
Wałki malarskie o średniej długości włosia (13-15mm) przeznaczone są do malowania tradycyjnych tynków mineralnych oraz tapet strukturalnych.
Narzędzia o długim włosiu (19-30mm) najlepiej malują powierzchnie chropowate jak ściany z cegły czy betonu lub tynki strukturalne.
Kolejnymi istotnymi czynnikami przy wyborze wałka są wielkość i materiał z jakiego został on wykonany. Spotykamy wałki wykonane z tworzyw sztucznych lub naturalnych - wałki welurowe, wałki sznurkowe, z futra lub gąbki.
Wybór powinien być dostosowany do rodzaju farby jaką planujemy malować. Do farb wodorozcieńczalnych najlepiej wybrać wałek do malowania z mikrofibry, do farb lateksowych i dyspersyjnych wałek do malowania ze sznurka, a do olejnych-z gąbki. Wałki wełniane, akrylowe i welurowe zazwyczaj stosuje się do farb rozpuszczalnikowych. Producenci farb znając właściwości swoich produktów proponują narzędzia, za pomocą których najlepiej rozprowadzą się one po powierzchni, dlatego najlepiej jest zapoznać się z informacją zawartą na opakowaniu.
Ostatni parametr - wielkość wałka malarskiego - dobieramy w zależności od wielkości powierzchni jaką chcemy pomalować oraz tak, aby był po prosu poręczny. Przy malowaniu dużych powierzchni lepiej jest wybrać wałek szeroki i gruby, przy mniejszych lub bardziej skomplikowanych -mniejszy.
Prowadzenie wałka malarskiego
Nowy wałek do malowania może podczas malowania pozostawiać na ścianie fabryczne resztki runa i tym samym szpecić efekt naszych starań. Przed rozpoczęciem prac dobrze jest więc wałek namoczyć w wodzie i mocno odwirować.
Niekiedy stosuje się też metodę „na sucho” oklejając włosie taśmą samoprzylepną. Chodzi o to, by dokładnie usunąć ewentualne luźne elementy. Malując, należy zanurzyć wałek do malowania w farbie tylko do wysokości jego runa i odcisnąć na kratce lub w kuwecie obracając w obu kierunkach. Podczas malowania prowadzimy wałek delikatnie, nie przyciskając narzędzia zbyt mocno do powierzchni.
Każdorazowo nabieramy podobną ilość farby i nakładamy ją wykonując długie ruchy góra-dół. Zbyt małe ilości farby oraz chaotyczne ruchy wałka to jedne z najczęstszych przyczyn powstawania smug na powierzchni ścian.
Uwzględniając, podczas malowania, powyższe wskazówki mamy gwarancję, iż pomalowana przez nas ściana będzie zachwycała jednolitym kolorem i nieskazitelną strukturą.
Malowanie trudno dostępnych miejsc – porady
Jak malować trudno dostępne miejsce takie jak narożniki, zakamarki, wąskie powierzchnie? Pierwsza wskazówka jest taka, aby to właśnie od nich zacząć malowanie ściany. Czyli najpierw odcinamy narożniki i malujemy trudno dostępne miejsca, a następnie nakładamy farbę na „łatwe” powierzchnie przy pomocy szerokiego wałka do malowania ścian.
Czego użyć do zakamarków? Zamiast malowania wałkiem sprawdzi się szerszy lub węższy pędzel. Miejsca za kaloryferami możesz natomiast pomalować specjalnym pędzlem z długą rączką.
Jakich błędów unikać podczas malowania wałkiem?
Przed malowaniem upewnij się, że ściana jest czysta, sucha i pozbawiona luźnych farb lub tapet. W razie potrzeby wypełnij pęknięcia szpachlą.
Pamiętaj też o użyciu gruntu. Dzięki niemu powierzchnia ściany zostanie wyrównana, a ilość farby potrzebnej do jej malowania będzie mniejsza.
Zbyt duża ilość farby na wałku może prowadzić do smug i zacieków. Odsącz wałek zanim zaczniesz malować. Zwróć jednak uwagę, aby wałek nie był zbyt „suchy”, co bywa kolejnym, często popełnianym błędem przy malowaniu.
Błędem jest również zbyt mocno dociskanie wałka do ściany, co powoduje powstawanie smug i nierówną aplikację farby. Wałek trzeba też konsekwentnie prowadzić z góry na dół, spokojnie i bez chaotycznych ruchów.