Jak czyścić i szlifować gładź? - kompletny poradnik
Jak przeprowadzić czyszczenie gładzi oraz szlifowanie gładzi krok po kroku? Oba zadania są niezbędnym elementem przygotowania ścian do malowania. W artykule znajdziesz wskazówki, jak dobrać narzędzia do szlifowania na mokro oraz na sucho, a także jakich produktów użyć.
Spis treści:
- Szlifowanie na sucho - jaki papier do szlifowania gładzi?
- Ręczne szlifowanie gładzi
- Mechaniczne szlifowanie gładzi
- Szlifowanie gładzi na mokro
- Rodzaje gładzi szpachlowych
- Podsumowanie
Równe i gładkie ściany to standard w wykończeniu naszych domów i mieszkań. W tym celu stosuje się gładź gipsową, która pozwala uzyskać pożądany efekt. Jednak aby powierzchnia ścian była pozbawiona nierówności, wymaga odpowiedniej obróbki. W jaki sposób należy szlifować gładź?
Nakładanie gładzi nie jest czynnością skomplikowaną. Bardzo ważne jest to, aby ją równomiernie rozprowadzić i wygładzić. Najpierw nakłada się gładź na suficie, później na ścianach – zaczynając od dołu i kierując się ku górze. Używamy do tego pacy ze stali nierdzewnej, która musi być czysta. Aplikujemy dwie warstwy gładzi. Pierwsza – wyrówna podłoże do oczekiwanego stanu, a druga, nakładana po wyschnięciu i przeszlifowaniu poprzedniej, uzupełni ewentualne niedokładności.
Najbardziej wymagającym etapem jest szlifowanie gładzi. Musi być wykonane z wielką starannością, aby powierzchnie ścian były gładkie. Gładź można szlifować zarówno na sucho, jak i na mokro. Jak podejść do szlifowania gładzi gipsowej? Szlifować ręcznie czy mechanicznie? Podpowiadamy!
Szlifowanie na sucho - jaki papier do szlifowania gładzi?
Szlifowanie na sucho wykonuje się papierem ściernym lub specjalną siatką ścierną. Ich zastosowanie pozwala usunąć nierówności i uzyskać gładką powierzchnię. Gramatura papieru ściernego lub siatki przy wstępnym szlifowaniu powinna wynosić 120 – 160. Z kolei przy szlifowaniu warstwy ostatecznej jej gradacja powinna wynosić od 200 do 220. Gładzie możemy szlifować na dwa sposoby – ręcznie lub maszynowo.
Ręczne szlifowanie gładzi
Szlifowanie gładzi ręczne wykonuje się przy użyciu specjalnej pacy z uchwytem, na której mocujemy papier ścierny lub siatkę ścierną. Najlepiej stosować pacę o szerokości 80 mm lub 105 mm. Metodę tę najwłaściwiej stosować w przypadku niedużych powierzchni oraz trudno dostępnych miejsc, np. krawędzi i naroży. W trakcie szlifowania gładzi powstaje duża ilość pyłu. Należy go dokładnie usunąć za pomocą odkurzacza lub lekko zwilżonej gąbki.
Jak przeprowadzić ręczne szlifowanie gładzi krok po kroku? Zwróć uwagę na te kwestie:
- Pamiętaj, aby założyć maskę i okulary, które chronią przed pyłem. Jeśli zależy Ci na bezpyłowym szlifowaniu gładzi, wybierz inną metodę, szczególnie szlifowanie na mokro.
- Zacznij od szlifowania miejsc z większą ilością gładzi (takich jak łączenia płyt gipsowo-kartonowych).
- Szlifuj w kierunku przeciwnym do nakładania gładzi, aby zniwelować ślady po narzędziach. Stosuj równomierny nacisk, aby uniknąć zbyt głębokich miejsc.
- Używaj na bieżąco lampy, aby sprawdzić, czy nie ma nierówności.
- Aby odessać pył, użyj odkurzacza z odpowiednim filtrem. Nie powinien to być zwykły odkurzacz domowy, który w ten sposób łatwo zniszczysz (pył wdziera się do silnika i zaciera urządzenie).
- Przed nałożeniem farby lub innego wykończenia dokładnie sprawdź całą powierzchnię pod kątem nierówności i upewnij się, że wszystkie miejsca są równomiernie gładkie.
Mechaniczne szlifowanie gładzi
Szlifowanie mechaniczne wykonywane za pomocą szlifierki do gładzi (tzw. żyrafy) jest wygodniejsze i wydajniejsze niż szlifowanie ręczne, zwłaszcza w przypadku dużych powierzchni. Szlifierka jest komfortowa i posiada mechanizm odsysania pyłu w postaci odkurzacza przemysłowego. Takie narzędzie skutecznie usuwa pył gipsowy, który wszędzie osiada i trudno się go pozbyć.
Dla tych, dla których problem może stanowić cena zakupu tego sprzętu, odpowiadamy, że jest na to rozwiązanie. Szlifierkę można wypożyczyć od specjalistycznej firmy relatywnie niskim kosztem.
Co warto wiedzieć o mechanicznym szlifowaniu gładzi?
- Zwróć uwagę, aby dobrać odpowiednią granulację tarcz ściernych. Zaczyna się od grubszej (80-120) do wstępnego szlifowania, a kończy na drobniejszej (180-240) dla uzyskania gładkiej powierzchni.
- Wybieraj też wysokiej jakości tarcze – w ten sposób unikniesz ich szybkiego zużycia i nierównomiernego ścierania.
- Szlifuj w ruchach kolistych lub ósemkowych, aby uzyskać równomierne wykończenie.
- Regularnie sprawdzaj powierzchnię w trakcie pracy, używając latarki lub światła LED zamontowanego na żyrafie. W ten sposób łatwo wykryjesz nierówności.
- Regularnie opróżniaj pojemnik na pył i dbaj o czystość filtrów odkurzacza.
- Zawsze noś maskę ochronną (FFP2 lub FFP3) oraz okulary ochronne, aby chronić się przed pyłem. Upewnij się też, że miejsce pracy jest dobrze wentylowane.
Szlifowanie gładzi na mokro
Innym sposobem, który wymaga nieco większych umiejętności i przede wszystkim użycia odpowiedniego materiału, jest obróbka powierzchni gładzi na mokro. To bezpyłowe szlifowanie gładzi, które wykonuje się przed jej całkowitym związaniem i utwardzeniem. Nie wymaga ono użycia szlifierki.
Do szlifowania na mokro nadają się tylko niektóre gładzie, jak Gładź szpachlowa bezpyłowa ACRYL-PUTZ® ST 11 START S. Produkt zostawia idealnie gładkie ściany i nie pęka przy grubszych warstwach.
Bezpyłowe szlifowanie gładzi wykonuje się w trzech krokach. Najpierw należy nałożyć gładź na powierzchnię ściany i odczekać aż trochę podeschnie. Następnie trzeba zwilżyć powierzchnię wodą. Mokrą ścianę wygładzamy za pomocą pacy.
Gładź ACRYL-PUTZ® ST11 START S można ponadto aplikować techniką „mokro na mokro”. Kolejną warstwę gładzi nakłada się, zanim poprzednia warstwa całkowicie wyschnie. Skraca to znacznie czas wykonywanej pracy.
Rodzaje gładzi szpachlowych
W ofercie producentów znajdziesz wiele rodzajów gładzi szpachlowych – gipsowe, cementowe, cementowo-wapienne czy polimerowe. Ich dobór zależy od specyficznych wymagań projektu, rodzaju powierzchni, warunków środowiskowych i oczekiwanego efektu końcowego.
W ofercie ŚNIEŻKA do dyspozycji masz gładzie szpachlowe suche oraz gotowe – do wielu różnych zastosowań. Oba warianty mają swoje plusy oraz różnią się zawartością naturalnych materiałów, jak dolomit, kreda, gips czy wapń.
Polecanym rodzajem gładzi szpachlowych są produkty gotowe, które można od razu nakładać na ścianę. Gotowe masy szpachlowe wykorzystuje się jako uzupełnianie drobnych ubytków i rys na ścianie. Można je także z powodzeniem rozprowadzać po całej powierzchni ściany lub sufitu, które planujesz malować.
Gotowe masy szpachlowe stosuje się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku celem uzupełnienia pęknięć oraz powstałej chropowatości. Można z ich pomocą spoinować płyty gipsowo-kartonowe oraz osadza aluminiowych narożników.
Wśród gotowych mas szpachlowych z oferty ŚNIEŻKA warto wyróżnić np.
- ACRYL-PUTZ® FX 23 Flex - gotowa do użycia elastyczna masa naprawcza z dodatkiem włókna szklanego. Można ją stosować na podłoża betonowe, gipsowe, cementowo-wapienne, drewnopochodne i płyty gipsowo-kartonowe. Nadaje się na pęknięcia o szerokości do 5 mm bez konieczności stosowania taśm zbrojeniowych.
- ACRYL-PUTZ® RG 21 Regular - gotowa do użycia, dolomitowa, biała gładź tynkowa przeznaczona do przygotowywania idealnie gładkich ścian i sufitów wewnątrz budynków przed malowaniem lub tapetowaniem, a także do montażu narożników aluminiowych i spoinowania płyt gipsowo-kartonowych. Dolomitowe wypełniacze odpowiadają za zwiększoną twardość i wytrzymałość gładzi.
Drugim rodzajem gładzi szpachlowych są gładzie sypkie, do rozmieszania z wodą (np. ACRYL-PUTZ® ST10 START). Gładź gipsowa lub gładź wapienna w proszku przed użyciem wymagają odpowiedniego przygotowania. Możesz też łączyć oBa rodzaje gładzi szpachlowych, np. w pierwszej kolejności użyć masy sypkiej, która nadaje się na grubsze warstwy, natomiast jako drugiej użyć cienkiej warstwy gotowej masy szpachlowej.
Podsumowanie
Równe i gładkie ściany są dziś standardem. Takie wykończenia ścian osiąga się przez stosowanie gładzi szpachlowej, którą trzeba odpowiednio przygotować. Proces ten wymaga odpowiedniej obróbki, w tym szlifowania, które można wykonać na sucho lub na mokro, ręcznie lub mechanicznie. Gładzie szpachlowe od ŚNIEŻKI to doskonały wybór do każdego wnętrza!