Czym rozcieńczyć farbę lateksową i kiedy należy to zrobić? Poradnik
Farba lateksowa to doskonały produkt do malowania ścian i sufitów, i to nie tylko w salonie czy sypialni, ale także w kuchni lub w łazience. Kiedy emulsja potrzebuje rozcieńczenia? Czy możliwe jest rozjaśnianie farby lateksowej? Jak skutecznie zabrać się za usuwanie farby lateksowej? Odpowiedzi w naszym artykule.
Spis treści:
- farba lateksowa - charakterystyka
- Rozcieńczanie farby lateksowej – kiedy się przydaje?
- Czym rozcieńczyć farbę lateksową? Jakie rozpuszczalniki będą odpowiednie?
- Farba lateksowa – rozcieńczanie w prawidłowy sposób
- Jak rozjaśnić farbę lateksową?
- Jak skutecznie usunąć farbę lateksową ze ściany?
Czym rozcieńczyć farbę lateksową? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które przymierzają się do malowania ścian. Choć większość nowoczesnych farb do malowania jest gotowym produktem niewymagającym rozcieńczania, czasem karta techniczna rzeczywiście dopuszcza podobny zabieg.
Sprawdź, kiedy warto pokusić się o takie rozwiązanie i – przede wszystkim – jak rozcieńczyć farbę, aby nie zepsuć jej właściwości. Podpowiadamy również, jak pozbyć się grudek w farbie lateksowej oraz jakich błędów nie popełnić przy przygotowaniu do malowania.
Farba lateksowa - charakterystyka
Niezwykle odporna na zabrudzenia, zmywanie i ścieranie, szybkoschnąca, bezwonna, nieprzepuszczająca pary wodnej, doskonale kryjąca, o wielu wariantach kolorystycznych i przede wszystkim wysokojakościowa – taka jest właśnie farba lateksowa. Rozcieńczanie tego typu produktu nie jest więc koniecznością, choć w pewnych przypadkach może okazać się przydatne.
Warto również pamiętać, że samodzielne malowanie ścian to wcale nie taka prosta sprawa, a nieodpowiednio rozrobiony produkt może tylko dodatkowo to utrudnić. Zbyt gęsta farba jest bardziej problematyczna w nakładaniu, wydłuża sam czas malowania i często sprawia, że na powierzchni ścian pozostają widoczne ślady brzegów wałka. Co więcej, potrafi zepsuć finalny efekt malowania nieestetycznymi grudkami lub zauważalnymi smugami – choć oczywiście zależy to od specyfiki i składu konkretnej farby.
Zanim zatem podejmiesz decyzję o rozcieńczeniu farby, pamiętaj, że warto ją wcześniej po prostu dokładnie wymieszać. Jeżeli jednak po takim zabiegu uznasz, że farba jest wciąż za gęsta, możesz ją nieco rozcieńczyć. Kiedy takie rozwiązanie opłaca się najbardziej i w jaki sposób właściwie rozcieńczyć farbę lateksową? Poniżej znajdziesz nasze sprawdzone metody, które pomogą Ci w uzyskaniu idealnej gęstości farby.
Rozcieńczanie farby lateksowej – kiedy się przydaje?
Tak jak zaznaczyliśmy, farba lateksowa jest produktem bezpośrednio gotowym do użycia, dlatego nie ma konieczności jej uprzedniego rozcieńczania. Istnieją jednak pewne okoliczności, kiedy karta techniczna produktu dopuszcza podobny zabieg. Pierwszym przypadkiem może być malowanie tapety wykonanej z włókna szklanego. To nic innego jak rodzaj wykończenia ściennego wykonanego ze specjalnego włókna chemicznego, jakie uzyskuje się ze stopionego lub wodnego szkła.
Taki produkt charakteryzuje się wyjątkową trwałością oraz odpornością także w kontakcie z wodą. Cechą charakterystyczną tego typu tapet jest nierówna, wytłaczana faktura, która doskonale kryje ewentualne nierówności ścian. Zaraz po naklejenia tapeta powinna była pomalowana wcześniej rozcieńczoną farbą lateksową. Pamiętaj jednocześnie, że tapety z włókna szklanego mają bardzo specyficzną, chłonną strukturę, dlatego należy je pomalować dwa, a nawet trzy razy. W takich okolicznościach rozcieńczenie farby lateksowej będzie jak najbardziej zasadne i opłacalne.
Myśląc o odpowiednim rozrobieniu farby lateksowej, zastanów się również nad właściwym narzędziem do jej nakładania. Jak podpowiadają eksperci, najlepszym i najbardziej wydajnym przyrządem (zarówno w kontekście czasowym, jak i zużycia farby) są nowoczesne wałki. Dzięki nim szybko pomalujesz większe powierzchnie ścian. Najpopularniejszymi wałkami, których używa się do rozprowadzania farb lateksowych, są te poliakrylowe, poliestrowe oraz poliamidowe (nylonowe). Oprócz nich warto sięgnąć po płaskie pędzle, które sprawdzą się podczas aplikacji farby w miejscach trudno dostępnych, np. w narożach czy pod parapetami.
Pamiętaj jednak, że wałki i pędzle to nie wszystko. Obecnie coraz popularniejsze staje się również malowanie natryskowe . Co ciekawe, w przypadku takiego rodzaju nakładania farby, produkty lateksowe oraz gęste farby akrylowe również można nieco rozcieńczyć – jednak powinniśmy wykonywać to zgodnie z instrukcją producenta.
Czym rozcieńczyć farbę lateksową? Jakie rozpuszczalniki będą odpowiednie?
Rozcieńczanie farby lateksowej należy zacząć od wyboru odpowiedniego rozpuszczalnika. Jak się jednak okazuje, nie ma tu mowy o szczególnie skomplikowanych miksturach, ani gotowych preparatach dostępnych w sklepach, ponieważ najlepszym rozpuszczalnikiem jest w tym przypadku czysta woda pitna bądź woda destylowana. Pamiętaj, że farba lateksowa należy do grupy farb emulsyjnych, a więc jej rozpuszczalnikiem jest właśnie woda. Gdyby spróbować rozcieńczyć farbę bardziej „agresywną” substancją, właściwości produktu, o jakie dba jego producent, zostaną zniszczone.
Wszelkie inne informacje dotyczące zasadności i sposobu rozcieńczania farby wodą, powinny widnieć na opakowaniu farby. Jeżeli ich nie znajdziesz, koniecznie poszukaj w karcie technicznej dostępnej na stronie internetowej producenta. Jednocześnie pamiętaj, że do malowania podłoża, które zostało wcześniej pokryte gruntem, zawsze używa się farby w postaci nierozcieńczonej.
Farba lateksowa – rozcieńczanie w prawidłowy sposób
Żeby prawidłowo rozcieńczyć farbę lateksową, wcale nie potrzeba zastosowania specjalistycznych narzędzi. Wystarczy naczynie z wyznaczoną miarką do odmierzenia ilości wody, mieszadło do farb (np. drewniana listewka) oraz kawałek folii malarskiej, aby mieć pewność, że nie zachlapiesz podłogi podczas mieszania produktu. Jednocześnie pamiętaj, że kluczową kwestią jest tutaj ilość wody, jaka zostanie dolana do farby. Jak mówi większość instrukcji, farbę lateksową można rozcieńczyć, dodając do niej około od 2% do 5% wody. W zależności od stosowanego sprzętu lub w przypadku malowania tapet z włókna szklanego może to być do około 10% wody dodanej do farby lateksowej.
Wodę wlewaj do farby stopniowo, po czym dokładnie ją wymieszaj i na bieżąco badaj jej konsystencję, aż do uzyskania pożądanego rezultatu. Warto również dodać, że niektórzy producenci zalecają rozcieńczenie farby wodą w ilości do 10% – szczególnie w przypadku nanoszenia pierwszej warstwy farby na powierzchnie chłonne lub o bardzo dużej fakturze np. na tynk typu „baranek”.
Rozcieńczanie farby lateksowej wcale nie jest koniecznością. Czasem zbyt duża gęstość farby bywa efektem jej złego zmieszania, co zdarza się często w przypadku produktów gorszej jakości. Jak zatem zalecają eksperci, najlepiej jest korzystać z wysokojakościowych farb lateksowych. W ich przypadku wystarczy tylko parę minut na przygotowanie farby, aby cieszyć się jej odpowiednią konsystencją, która ma duży wpływ na jej krycie i przyszłe wartości użytkowe. Matowa farba lateksowa Śnieżka Plamoodporna idealnie wpisuje się w ten kontekst. Jest to produkt charakteryzujący się bardzo dużą siłą krycia, wysoką wydajnością i trwałością kolorów. Powłoki, jakie daje farba, są matowe, a także odporne na szorowanie.
Produkt jest przeznaczony do ochronno-dekoracyjnego malowania tynków wapiennych i cementowo-wapiennych, podłoży cementowych, betonowych, gipsowych, drewnianych i drewnopochodnych, cegły, kamienia i płyt gipsowo-kartonowych użytkowanych wewnątrz pomieszczeń. Warto również zaznaczyć, że producent zadbał o bardzo szeroką paletę odcieni. Wśród 48 propozycji każdy znajdzie coś dla siebie. Rozcieńczanie farby Śnieżka Plamoodporna nie jest zatem konieczne – to produkt najwyższej jakości, który doskonale rozprowadza się w swojej podstawowej formule.
Jak rozjaśnić farbę lateksową?
Czy rozjaśnianie farby lateksowej jest możliwe? Najpierw odpowiedz sobie na pytanie – dlaczego chcesz farbę rozjaśnić? Czy wydaje Ci się, że jest zbyt ciemna po nałożeniu na ścianę? Pamiętaj, że mokre powłoki po wyschnięciu jaśnieją. Może warto poczekać?
Wysokiej jakości farby lateksowe takie jak np. ŚNIEŻKA Barwy Natury nie wymagają rozjaśniania. To gotowe produkty, a bardzo szeroka gama kolorów pozwala dobrać odcień do potrzeb i wymagań danego projektu. Teoretycznie każdą farbę można jednak bezpiecznie rozjaśnić, dodając do niej pewną ilość farby białej – ważne, aby była to farba dokładnie z tej samej grupy produktów i z tej samej kolekcji tego samego producenta.
Jak skutecznie usunąć farbę lateksową ze ściany?
Czasem starą warstwę farby lateksowej trzeba usunąć ze ściany. Dzieje się tak np. wtedy, gdy farba zaczęła odchodzić. Trzeba wtedy usunąć przy pomocy szpachelki luźne powłoki i warstwę wierzchnią. Pomoże także szlifowanie farby lateksowej przy pomocy papieru ściernego.
Następnie należy naprawić ubytki ściany, a jej powierzchnię starannie oczyścić. Kolejny etap to gruntowanie farby lateksowej i ponowne malowanie.