Czy harmonogram remontu mieszkania jest ważny?
Kupujesz wymarzone mieszkanie z rynku wtórnego? A może chcesz odświeżyć własne cztery kąty? W każdym z tych wypadków czeka Cię remont! Aby się udał, niezbędny będzie harmonogram remontu mieszkania. Jak go zrobić? Podpowiadamy!
Przejdź do akapitu:
Każdy remont wymaga harmonogramu prac remontowych oraz dokładnego kosztorysu. Bez tych dokumentów szybko stracisz kontrolę nad budżetem, prace będą się przedłużać, a błędy piętrzyć. Jeśli zatrudniasz ekipę do „remontu pod klucz” lub architekta, który koordynuje także realizację projektu, harmonogram remontu mieszkania wykona on za Ciebie. Jeśli nie – musisz zająć się tym samodzielnie.
Co powinien zawierać harmonogram remontu? W dużym skrócie – pełną listę wszystkich prac, nawet tych drobnych, z dokładnym określeniem, ile potrwają, kto za nie odpowiada, w jakiej kolejności należy je wykonać. W harmonogramie powinien się znaleźć także kosztorys prac, materiałów i produktów. Całościowy remont mieszkania oznacza nawet kilkaset różnych prac do wykonania. Bez harmonogramu ani rusz!
Przed remontem mieszkania niezbędny będzie harmonogram prac remontowych.
Znaczenie planowania w remoncie mieszkania
Czy wiesz, że dla wielu osób remont to jedno z bardziej stresujących momentów w życiu? Każdy, kto przetrwał generalny remont mieszkania czy domu, pamięta ten wysiłek emocjonalny, fizyczne zmęczenie, nerwowe sytuacje, stres, gdy (co niemal nieuniknione) budżet się nie spina, a prace przedłużają.
Remontową rzeczywistość pomoże ogarnąć dobry plan. Przyda się on wtedy, gdy remontem zajmujesz się osobiście, ale też, kiedy zatrudniasz jedną lub kilka różnych ekip wykonawczych.
Harmonogram remontu to nie tylko dokument, ale narzędzie, które pozwoli Ci zapanować nad projektem, uniknąć błędów i osiągnąć zamierzony efekt. Warto poświęcić trochę czasu na jego stworzenie!
Jak stworzyć skuteczny harmonogram remontu?
Remonty bywają mniejsze i większe. Niezależnie od skali, harmonogram remontu mieszkania bezwzględnie powinien zawierać:
- Podział na poszczególne etapy prac – od ogółu do szczegółu. Każde zadanie powinno być opisane w sposób jasny i zrozumiały. Warto większe zadania podzielić na mniejsze etapy – ułatwia to kontrolę nad postępami prac.
- Kolejność wykonywania poszczególnych prac. Ważne, by poszczególne zadania ze sobą nie kolidowały, a wynikały logicznie jedno z drugiego. Przy remoncie wiele prac musi być wykonanych przed innymi. Nie chcesz przecież zrywać podłóg, aby położyć ogrzewanie, prawda?
- Daty rozpoczęcia i zakończenia każdego zadania lub etapu. Dodaj do tego koniecznie co najmniej 10% zapasu i dodatkowe awaryjne dni na wypadek nieprzewidzianych okoliczności.
- Osoby przypisane do konkretnych zadań. Mogą to być wykonawcy (np. elektryk, hydraulik, malarz pokojowy itd.). Część prac da się wykonać samodzielnie, ale musisz je wpisać do harmonogramu w taki sam sposób, określając daty i czas wykonania.
- Dokładna lista wszystkich materiałów i narzędzi potrzebnych do wykonania remontu – do każdego etapu, wraz ze wskazaniem, gdzie i kiedy należy je kupić.
- Szczegółowe zestawienie kosztów związanych z każdym zadaniem. Uwzględnij dodatkowe środki na nieprzewidziane wydatki – na pewno się zdarzą. Powinno być to co najmniej 10%, a najlepiej 30%.
- Przemyśl też plan awaryjny na wypadek, gdyby budżet się nie spiął. Możesz w takim wypadku określić priorytetowe zadania oraz te drugorzędne, które mogą poczekać (np. zakup nowej kanapy).
- Zwróć uwagę, że są prace, przy których nie warto oszczędzać na materiałach i produktach, ponieważ zostaną z Tobą na długo, a ich wymiana jest kłopotliwa. Należy do nich przede wszystkim wykończenie podłóg i ścian, elektryczne i hydrauliczne instalacje, farby czy płytki.
W trakcie remontu używaj produktów i materiałów wysokiej jakości. To inwestycja w ładne wnętrze, ale i sposób, by kolejny remont odsunąć w czasie. Do ścian polecamy paletę kolorów farb ŚNIEŻKA, np. ŚNIEŻKA Barwy Natury.
Korzyści z posiadania harmonogramu remontu
Dlaczego warto zrobić harmonogram remontu mieszkania? Pozwoli on na dokładne określenie wszystkich etapów remontu, od przygotowań po wykończenia. Dzięki niemu wiesz, które prace należy wykonać najpierw, a które mogą poczekać. To zapobiega chaosowi i opóźnieniom.
Harmonogram daje jasny obraz tego, na jakim etapie jest remont i czy wszystko przebiega zgodnie z planem. Możesz w ten sposób zminimalizować czas pomiędzy poszczególnymi etapami, co przekłada się na szybsze zakończenie remontu. Wiedząc, jakie materiały są potrzebne na danym etapie, unikniesz zbędnych zakupów i przechowywania.
Każdy, kto przeżył remont, podpowie też, że dobry harmonogram to mniejszy stres. Wiedząc, co i kiedy należy zrobić, masz większą kontrolę nad sytuacją. Harmonogram pozwala również na uniknięcie nieporozumień między inwestorem a wykonawcą.
Przykładowy plan
Co powinien uwzględniać harmonogram remontu? To zależy od zakresu prac, ale poniżej znajdziesz orientacyjny plan prac remontowych wraz z kolejnością poszczególnych działań.
1. Demontaż niepotrzebnych elementów
Na tym etapie usuwasz wszystko, co zbędne i do wymiany. Mogą to być np. stare kafelki, podłogi czy wyniesienie starych mebli. W przypadku dużego remontu będą to np. takie prace jak zrywanie tapet i podłóg, wyburzanie ścianek działowych, demontaż ościeżnic, parapetów, zlewozmywaka, umywalki, wanny, demontaż gniazd i grzejników, jeśli chcesz je wymienić.
2. Wznoszenie nowych ścianek działowych
Coraz częściej zdarza się, że z remontem zmienia się układ funkcjonalny mieszkania. Na miejscu kuchni pojawia się dodatkowy pokój dla dziecka, łazienka powiększa się kosztem korytarza, a kuchnia znajduje swoje miejsce jako aneks w salonie. Nie należy bać się takich zmian, ale najlepiej zaplanować je razem z profesjonalistą, np. z architektem wnętrz, który podpowie, co i jak można przestawić, a czego nie warto.
3. Montaż i modyfikacje instalacji
To ważny i trudny etap. Zdecydowanie pozostaw go profesjonalistom. W zależności od zakresu remontu może on zawierać:
- Zmiany instalacji elektrycznej: gniazd i włączników wraz z montażem elementów domu inteligentnego (smart home można montować jako system przewodowy lub – co łatwiejsze – bezprzewodowy).
- Zmiany w instalacji wod-kan, w tym takie prace jak montaż stelaża, instalacji podtynkowych, odpływu liniowego w łazience itd.
- Wymiana grzejników, montaż klimatyzacji itd.
4. Wykończenie ścian i sufitów
Gdy instalacje są już wykonane, czas na przygotowanie i wykończenie ścian. Ten etap prac będzie obejmował tynkowanie i przygotowanie ścian do nakładania farby lub do tapetowania, szpachlowanie i kładzenie gładzi, układanie płytek ściennych i fugowanie, montaż telewizyjnych kanałów kablowych. Potem przychodzi czas na malowanie ścian. Do tych prac polecamy szeroką paletę niezawodnych produktów ŚNIEŻKA – od gładzi i gruntów po farby ścienne i sufitowe.
Jeśli planujesz montaż sufitów podwieszanych, na tym etapie trzeba je wykonać. Prace obejmują również przygotowanie sufitów do montażu oświetlenia np. ledowego.
5. Montaż podłóg
Na tym etapie kładzie się podłogi – panele, deski, płytki podłogowe czy inne rodzaje materiałów podłogowych. Czasami trzeba przed położeniem podłogi wykonać wylewkę samopoziomującą lub inne prace podłogowe. Na końcu montuje się listwy przypodłogowe.
6. Montaż mebli i zabudów na wymiar, drzwi i klamek
Prace obejmują montaż mebli kuchennych i łazienkowych, szaf, regałów, obudowy grzejników itd. Teraz można też zamontować drzwi oraz klamki, zainstalować blaty kuchenne czy łazienkowe.
7. Montaż sprzętów, oświetlenia, innych mebli, dekoracji
Ostatni etap to montaż urządzeń AGD, wstawianie mebli, umieszczanie dekoracji, instalacja oświetlenia, karniszy itd.
Na końcu czeka Cię jeszcze gruntowne sprzątanie po remoncie oraz usuwanie pozostałości budowlanych i resztek materiałów.