Co zrobić z przeterminowanymi farbami? - porady eksperta

Skończyłeś remont i została Ci reszta emulsji lub emalii w puszce? Gdzie wyrzucić stare farby? Dowiedz się, jak powinna wyglądać prawidłowa utylizacja farb po malowaniu.

Spis treści:

  1. Gdzie wyrzucić farby po remoncie?
  2. Przeterminowana farba lateksowa – możesz ją wysuszyć!
  3. Utylizacja u producenta
  4. Farba na granicy przydatności
  5. Podsumowanie

W trakcie porządków w piwnicach i szopach zdarza nam się odnaleźć przeterminowane farby. Nawet jeśli były one odpowiednio zabezpieczone przed dostępem powietrza, to niestety nie nadają się do ponownego użytku.

Przeterminowane farby do ścian to niestety częste znaleziska w trakcie domowych porządków. Pamiętajmy, że data przydatności farby oznacza pewność i bezpieczeństwo stosowania danego produktu. Innymi słowy, producent zapewnia nas, że przed upływem określonego dnia farba posiada odpowiednie właściwości, konsystencję oraz kolor, jakie zostały opisane na opakowaniu.

Przeterminowana farba akrylowa czy lateksowa może charakteryzować się złym kryciem, może się mazać, rozwarstwiać, pękać oraz nie tworzyć powłoki, jaka pierwotnie miała powstać, np. odpornej na szorowanie. Malowanie przeterminowaną farbą może spowodować, że powłoka zacznie się łuszczyć, odpadać czy pękać.

Gdzie wyrzucić farby po remoncie?

Opakowania po farbach i lakierach nie należą do zwykłych domowych śmieci. Niezależnie od ich składu, zawierają w sobie substancje, które można uznać za szkodliwe dla środowiska. Szczególnie dotyczy to farb rozpuszczalnikowych, ale także bezpieczne dla ludzi farby wodorozcieńczalne (akrylowe, lateksowe, ceramiczne itd.) nie powinny mieć kontaktu z ziemią lub z wodą. Kluczem do sukcesu jest więc ich właściwe przechowywanie.

Farb nie można więc nigdzie wylewać – ani do zlewu, ani do WC, ani do kanalizacji czy do cieków wodnych. Szczególnie niebezpieczne jest przedostanie się farby do wody, gdzie może powodować zanieczyszczenia i zagrażać roślinom i zwierzętom.

Pamiętaj również o zagrożeniu pożarowym. Część farb zawiera łatwopalne substancje. Dlatego opakowania po takich farbach należy traktować jako odpady niebezpieczne, przechowywać z dala od źródeł ognia i informować o tym fakcie punkty zbiórki.

Co zrobić, kiedy odnajdziemy przeterminowane farby? Gdzie wyrzucić farby niewykorzystane lub zepsute? Zdecydowanie nie wolno wylewać ich do kanalizacji ani składować wraz z innymi domowymi śmieciami. Zużyte metalowe puszki po farbach nie są odpowiednie do recyklingu i nie zostaną przyjęte w skupie złomu.

Wyrzucanie ich do zmieszanych odpadów również nie jest właściwe, ponieważ farby i lakiery mogą przez wiele lat uwalniać szkodliwe substancje na wysypiskach.

Co więcej, niewłaściwe pozbywanie się odpadów to wykroczenie, za które możesz otrzymać mandat. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK, który prowadzi utylizację farb. Takie punkty są obowiązkowo prowadzone przez każdą gminę i przyjmują różnego rodzaju odpady, w tym stare farby.

Jeśli masz dużo opakowań po farbach, warto zadzwonić do najbliższego PSZOK i zapytać o możliwość ich przyjęcia. Zazwyczaj nie ma z tym problemu, o ile farby nie są klasyfikowane jako szczególnie niebezpieczne. Pamiętaj też, że PSZOK obsługuje jedynie mieszkańców indywidualnych i nie przyjmuje odpadów od firm.

Przeterminowana farba lateksowa – możesz ją wysuszyć!

W nieco łatwiejszy sposób można pozbyć się starej farby lateksowej. Nie zawierające rozpuszczalników produkty wystarczy wysuszyć na słońcu, np. wylewając farbę na tacę z wiórami lub piaskiem. Po przesuszeniu można ją wyrzucić do śmietnika. Absolutnie nie wolno stosować tego sposobu np. z przeterminowaną farbą olejną.

Puszka polana farbą

Utylizacja u producenta

Coraz częściej zdarzają się także akcje przyjmowania starych oraz niechcianych farb przez ich producentów oraz dystrybutorów. Takie działania są najkorzystniejsze dla środowiska oraz najwygodniejsze dla użytkowników.

Farba, która dla ciebie jest już zbędnym i kłopotliwym odpadem, dla profesjonalnej firmy może okazać się cennym i pozyskanym bezpłatnie surowcem. Można ją z powodzeniem wykorzystać. Produkt zyska drugie życie, co będzie z korzyścią dla środowiska. A Ty pozbędziesz się śmieci! Sprawdź więc, czy w pobliżu nie odbywa się właśnie zbiórka starej farby.

Pamiętaj, że najlepsze zarówno dla naszej kieszeni, jak i środowiska, będzie niekupowanie farb na zapas lub zużywanie ich do końca. Jak oszacować, ile farby potrzebujesz do malowania? Jest na to kilka sprytnych sposobów.

Pierwszy z nich - oblicz to! Zmierz długość wszystkich ścian, a ich sumę pomnóż przez wysokość pomieszczenia. Dodatkowo, oddzielnie policz powierzchnię sufitów. Po dokładnym wyliczeniu powierzchni ścian od otrzymanej liczby odejmij powierzchnię okien i drzwi (jest to zwykle około 10% powierzchni całkowitej ścian). W podobny sposób odejmij powierzchnię innych okładzin ściennych takich jak np. lamperie, tapety, glazury czy okładziny dekoracyjne.

Gdy masz już policzoną powierzchnię ściany, podziel ilość metrów przez wydajność podaną przez producenta na opakowaniu. Wydajność farby na m2 to ilość farby, jaką musisz zużyć, aby jednorazowo pomalować metr kwadratowy powierzchni. Im większa, tym lepiej. To znaczy, że finalnie farby zużyjesz mniej.

Otrzymany wynik to ilość farby, jakiej potrzebujesz. Jeśli wyliczenia były dokładne, możesz w ten sposób w miarę precyzyjnie policzyć, ile farby należy kupić. Unikniesz przeszacowania i kupienia zbyt dużego pojemnika – np. 10 litrów, podczas gdy wystarczy 5 czy 7 litrów.

Zwróć tylko uwagę, że otrzymany wynik czyli szacunkowa ilość farby wystarczy do pomalowania ścian 1 raz. Zwykle potrzebujesz 2 warstw farby, co oznacza, że wynik należy przemnożyć przez 2.

Farba na granicy przydatności

Jeśli znalazłeś nieprzeterminowane farby do ścian, które jednak niedługo stracą swoją ważność, spróbuj je jak najszybciej wykorzystać. Sprawdź czy w Twoim domu nie znajdzie się jakaś powierzchnia, której przyda się odświeżenie. Jeśli nie masz czasu na malowanie, zapytaj znajomych i sąsiadów czy nie potrzebują darmowej farby.

Dodatkowo, możesz zanieść ją do pobliskiej szkoły, biblioteki lub innej z placówek, które ze względu na wielu użytkowników, wymagają częstych prac konserwatorskich. Dodatkowym pomysłem jest zamieszczenie takiej informacji w internecie na stronie z lokalnymi ogłoszeniami. Być może znajdzie się ktoś, kto bardzo potrzebuje Twojej farby.

Podsumowanie

Podczas porządków w piwnicach często natrafić można na przeterminowane farby, które nie nadają się do użytku. Data przydatności farby gwarantuje jej właściwości, konsystencję i kolor, co czyni je bezpiecznymi do użycia. Przeterminowane farby mogą mieć złą jakość, powodować łuszczenie i pękanie powłoki. Nie należy z nich korzystać, nawet jeśli wizualnie prezentują się dobrze!

Co zrobić ze starymi resztkami farby w metalowym czy plastikowym pojemniku? Nie wolno wyrzucać farb do zwykłych śmieci ani wylewać ich do kanalizacji, gdyż zawierają szkodliwe substancje. Nie przyjmą ich również punkty odbioru złomu. Najlepiej zużyte farby oddać do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK),które zajmują się ich utylizacją. Warto także sprawdzić, czy producent lub dystrybutor farb prowadzi akcje zbiórki przeterminowanych produktów.

Co zrobić, gdy farby są już blisko terminu ważności? Może ktoś z Twoich znajomych planuje remont? Warto podpytać i przekazać farby bliskim! Pomocy potrzebują też często miejsca jak domy dziecka, domy pomocy społecznej, domy samotnej matki, noclegownie itd. Przekazanie im nieodpłatnie farb to dobry uczynek, a przy okazji unikniesz konieczności wyrzucania starych pojemników w przyszłości.

Lateksowe farby można wysuszyć na słońcu i bezpiecznie wyrzucić, ale ten sposób nie dotyczy farb olejnych. Aby unikać nadmiaru farb, warto precyzyjnie obliczać potrzebną ilość, mierząc powierzchnie do malowania i konsultując wydajność farby z opakowania. W internecie znajdziesz też poręczne kalkulatory online, które pozwolą Ci oszacować, ile farby musisz kupić, aby nie „przestrzelić” z zakupem zbyt dużej ilości.

Przeczytaj również:

Galeria:

puszki_ze_stara_farba.jpg
Drukuj
Kanał
inspiracyjny
Kanał
korporacyjny