Co zrobić gdy farba odchodzi od ściany? Poznaj porady eksperta!
Nakładanie powłoki malarskiej nie zawsze jest proste. Różnego typu błędy takie jak niewłaściwy wybór farby czy złe przygotowanie powierzchni do malowania powodują, że farba odchodzi od ściany. Co na to poradzić? Oto wskazówki eksperta.
Spis treści:
- Czemu farba odchodzi od ściany?
- Dobry produkt to rzadsze łuszczenie
- Gdy farba odchodzi płatami…
- Warunki i zasady malowania
- Przygotowanie przed malowaniem
- Co zrobić gdy stara farba odchodzi od ściany?
- Jeśli farba odchodzi przy malowaniu…
- Jak zapobiegać odpadaniu powłok malarskich
- Podsumowanie
Jak powinniśmy się zachować, gdy farba odchodzi od ściany przy malowaniu? I co zrobić z farbą, która się łuszczy po jakimś czasie od zakończenia remontu? Nasz ekspert opowiada o najczęstszych błędach i problemach, z którymi spotykamy się w trakcie malowania naszych mieszkań.
Podpowiemy, jaki wpływ na trwałość powłoki ma wybór farby, jak przygotować podłoże ściany do malowania oraz jak zapobiegać uszkodzeniu farby podczas nakładania powłoki malarskiej.
Czemu farba odchodzi od ściany?
Najczęstszym powodem odchodzenia farby od ściany jest nieprawidłowo przygotowane podłoże oraz błędy popełnione podczas poprzedniego malowania, wśród których znajduje się również m.in. zbyt duża ilość warstw.
Dlatego właśnie zaleca się stosowanie dobrych jakościowo i wysoce kryjących preparatów, aby uniknąć malowania jednej ściany wielokrotnie z powodu ich słabego krycia.
Wśród farb kolorowych produktem o dużej sile krycia jest np. ŚNIEŻKA Barwy Natury. Oprócz wspomnianej już imponującej siły krycia farba ta charakteryzuje się bardzo wysoką wydajnością i trwałością kolorów powłoki malarskiej. Daje matowe i w pełni pozwalające „oddychać ścianom” powłoki malarskie odporne na szorowanie.
Wśród farb białych warto wyróżnić ŚNIEŻKĘ Eko Plus. To matowa lateksowa farba do ścian i sufitów, odporna na szorowanie i zmywanie. Farba zapewnia oddychanie ścian, a doskonałe krycie oznacza, że wystarczą 1-2 warstwy powłoki malarskiej, aby ściana czy sufit prezentowały się nienagannie. Farba jest polecana do dużych powierzchni. Jej optymalna wydajność to 14 m²/l. Produkt nie chlapie podczas malowania.
Dobry produkt to rzadsze łuszczenie
O ile nie zaleca tego producent, należy unikać rozcieńczania produktów do nakładania powłoki malarskiej. Warto sprawdzić datę trwałości produktu, a dla zachowania jego właściwości, w tym przyczepności, również składować go w odpowiednim miejscu. Trzeba unikać przegrzania oraz zmrażania farby, dlatego też zwracajmy uwagę również na sposób jej przechowywania w sklepie, z którego zamierzamy ją kupić. Zdecydowanie na pękanie i odchodzenie powłoki malarskiej ze ściany może mieć wpływ również nałożenie nieodpowiedniego rodzaju farby. W przypadku problemów z doborem, zwróćmy się z tym pytaniem do specjalisty.
Gdy farba odchodzi płatami…
Pękanie, odpadanie i uszkodzenie farby może być spowodowane złym doborem materiałów ściennych. Począwszy od gładzi, która jeśli nie zostanie pozostawiona do odpowiedniego wyschnięcia, tylko będzie zbyt szybko zamalowana, spowoduje pękanie powłoki malarskiej.
Na pękanie i odchodzenie farby wpływa też brak gruntowania, które odpowiednio przeprowadzone wyrównuje chłonność powierzchni oraz ją wzmacnia. Dzięki gruntowaniu poprawiamy przyczepność farby oraz mamy pewność związania luźnych cząstek znajdujących się w podłożu, co zapobiegnie odchodzeniu farby.
Do gruntowania ściany polecamy szeroki wybór produktów ŚNIEŻKA. Możesz skorzystać z gotowego produktu, jakim jest ŚNIEŻKA Grunt. To lateksowa emulsja podkładowa do wnętrz, która zwiększa wydajność emulsji nawierzchniowych, wyrównuje chłonność i ujednolica podłoże. Emulsja poprawia krycie emulsji nawierzchniowych, a przy tym zapewnia oddychanie ścian.
Inna opcja to jeden z niezawodnych gruntów ACZRYL-PUT od ŚNIEŻKI, np. ACRYL-PUTZ GU 40 Grunt Polimerowy Uniwersalny. Grunt zwiększa przyczepność oraz zapewnia prawidłowe wysychanie nakładanych później wyrobów. Zapobiega zbyt szybkiemu oddawaniu wody do podłoża. Wnika w nie i wiąże luźne kruszywa. Daje powłoki lekko satynowe, transparentne, przepuszczalne dla pary wodnej.
Warunki i zasady malowania
Zarówno wysoka temperatura, jak i nieodpowiednia wilgotność powietrza mogą wpłynąć na schnięcie i trwałość powłok malarskich oraz sprawić, że farba odchodzi od ściany. Należy w tym aspekcie przestrzegać zaleceń producenta i nie przyspieszać nakładania kolejnych warstw, jak również nie stosować dodatkowych osuszaczy, takich jak farelki.
Nigdy nie wolno nakładać nowej warstwy na mokrą ścianę, bowiem spowoduje to powstanie pęcherzy i pęknięć. Stosować należy narzędzia dedykowane danym farbom.
I tak kolejno dla farb na bazie wody powinnyśmy stosować pędzle ze sztucznego włosia, które to nie będzie chłonęło wody i puchło, co mogłoby utrudnić rozprowadzanie farby. Dla farb rozpuszczalnikowych warto dobierać pędzle ze sztucznego włosia odpornego na rozpuszczalniki. Uważajmy na pędzle, z których odpada włosie, jak też stare, twarde lub zniszczone wałki, koszt nowego wałka jest zdecydowanie niższy niż konieczność ponownego malowania
Warto zakupić dobrą taśmę malarską i unikać takiej, która potrafi naruszyć nową powłokę malarską, a nawet ją zerwać, rozpoczynając proces odpadania farby płatami. Często zrywanie farby razem z taśmą, spowodowane jest nie tyle rodzajem taśmy ale też sposobem jej odklejania. Odklejanie taśmy zaleca się przeprowadzić jednostajnym i zdecydowanym ruchem w kierunku, w który jest przyklejona.
Przygotowanie przed malowaniem
Problemem, który często spotyka się w domowych remontach jest złe przygotowanie powierzchni. Szczególnie kłopotliwe bywa niedokładne usunięcie luźnych fragmentów starej farby, jak również nie zabezpieczenie ubytków w ścianie. Na złą przyczepność nowej powłoki wpływać może również brak szlifowania lub odpowiedniego oczyszczenia ściany z kurzu, tłuszczu i brudu.
Niekiedy jeśli dawno nie przeprowadzaliśmy malowania, na naszych ścianach mogły pojawić się trudne do pokrycia farbą plamy czy zacieki. O zamalowaniu tego typu zabrudzeń warto zadbać jeszcze przed gruntownym malowaniem całego pomieszczenia. Gęstym produktem o wysokiej sile krycia takich zabrudzeń jest Śnieżka na Zacieki i Plamy. Ze względu na swoje właściwości zalecana jest szczególnie do zamalowywania plam po zaciekach wodnych, sadzy, nikotynie i oleju oraz innych tłuszczach.
Co zrobić gdy stara farba odchodzi od ściany?
Jeśli już doszło do pęknięć powłoki oraz farba zaczęła odchodzić musimy dokładnie usunąć za pomocą szpachelki nie tylko warstwę wierzchnią, ale także wszystkie luźne powłoki malarskie. Można także zeszlifować ścianę przy pomocy szlifierki.
Następnie przeprowadzamy cały proces przygotowawczy, nie pomijając żadnego z kroków: naprawienia ubytków, oczyszczania, gruntowania. Jeśli za pękanie i odpadanie powłok odpowiada pleśń lub grzyb na ścianie , należy najpierw zastosować produkt grzybobójczy oraz spróbować poprawić wentylację pomieszczenia.
Po raz kolejny zaznaczmy, że wszystkie prace przygotowawcze oraz malarskie przeprowadzamy z zachowaniem odpowiednich przerw czasowych. Informację o nich znajdziesz w instrukcji produktu na opakowaniu lub w karcie katalogowej produktu na stronie producenta.
Jeśli farba odchodzi przy malowaniu…
Gdy zauważymy pierwsze symptomy odpadania farby od ściany na etapie malowania, należy jak najszybciej przerwać cały proces. Zamalowanie pęknięć kolejną warstwą na pewno nie poprawi przyczepności ani nie zniweluje pierwszych rys i odprysków. Dalsze malowanie doprowadzi nas do dużych strat finansowych oraz pochłonie sporą ilość czasu. Najkorzystniej będzie od razu zacząć cały proces od początku, przykładając jak największą uwagę do właściwego przygotowania podłoża.
Jak zapobiegać odpadaniu powłok malarskich
Przygotowanie powierzchni to kluczowy krok. Upewnij się, że powierzchnia jest czysta, sucha i gładka przed nałożeniem nowej powłoki. Usuń wszelkie stare farby, tłuste plamy, kurz i inne zanieczyszczenia.
Używaj wysokiej jakości farb i podkładów. Zainwestowanie w dobre jakościowo produkty może znacznie zmniejszyć ryzyko odpadania powłok.
Unikaj malowania w skrajnych warunkach atmosferycznych, takich jak zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura oraz wysoka wilgotność powietrza.
Podsumowanie
Odpowiednie przygotowanie ściany, stosowanie wysokiej jakości produktów i przestrzeganie zaleceń producenta to sposób na minimalizowanie problemu odpadania powłok malarskich. Dzięki temu możesz zmniejszyć ryzyko uszkodzenia farby i sprawić, że efekt malowania ściany czy sufitu będzie zadowalający.