Ciemny sufit w mieszkaniu – czy to dobry pomysł?
Czy sufit zawsze musi być biały? Wcale nie! Choć tradycyjnie wybieramy jasne odcienie, aby optycznie powiększyć przestrzeń, ciemny sufit może nadać wnętrzu elegancji, głębi i przytulności. Sprawdź, kiedy warto zdecydować się na ciemny sufit w salonie, sypialni czy łazience!
Przejdź do akapitu:
Sufit jak rozgwieżdżone nocne niebo, a może ogród pełen kwiatów? Elegancka sypialnia z ciemnym sufitem w kolorze granatowym albo ciemny sufit w salonie boho? Takie pomysły sprawią, że Twoje wnętrze stanie się niepowtarzalne.
Czy ciemny sufit zawsze jest dobrym pomysłem? Niekoniecznie. Odpowiednio dobrany, może jednak zapewnić efekt wow w Twojej aranżacji. W artykule odpowiadamy na pytania, kiedy warto pomalować sufit w innym kolorze niż biały. Pokazujemy również ciekawe aranżacje z salonem, sypialnią i łazienką z ciemnym sufitem.
Designerski ciemny sufit w salonie w stylu nowoczesnym. Proponowany kolor to 166 Cisza O Zmierzchu ŚNIEŻKA Barwy Natury.
Wpływ ciemnego sufitu na percepcję przestrzeni
Przy urządzaniu wnętrza wiele osób zapomina, że do dyspozycji ma nie cztery ściany, a pięć. Piątą jest oczywiście sufit. Zwykle malujemy go na biało i natychmiast o nim zapominamy. A co, gdyby potraktować sufit tak jak ścianę i uczynić gwiazdą aranżacji?
Sufit w innym kolorze niż biały to pomysł, który w projektach wnętrz pojawia się coraz częściej. Lubią go zwłaszcza projektanci i architekci wnętrz. Do tej pory można było spotkać takie rozwiązanie raczej we wnętrzach publicznych i komercyjnych. Teraz ciemny sufit można już jednak zobaczyć w wielu projektach mieszkalnych.
Jak ciemny sufit wpływa na odbiór przestrzeni? Pierwsza i najważniejsza wskazówka – sufit w innym kolorze niż biały (szczególnie ciemny – czarny, grafitowy itd.) obniża optycznie pomieszczenie. Ma to swoje zalety i wady. Ciemniejsze kolory na suficie mogą stworzyć bardziej przytulną i intymną atmosferę w wysokim pomieszczeniu. Są więc polecane do dużych i przestronnych wnętrz.
Z kolei planując ciemny sufit w małym pomieszczeniu, trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw. Jeśli pokój jest niski i źle doświetlony, efekt będzie raczej niekorzystny. Możesz się pokusić o to rozwiązanie tylko wtedy, gdy zadbasz, by pozostałe elementy aranżacji były jasne i neutralne. Taki pomysł sprawdzi się też wtedy, gdy pomieszczenie będzie użytkowane okazjonalnie – np. jako pokój dla gości czy toaleta gościnna.
Zalety i wady ciemnego sufitu
Jakie zalety ma sufit w ciemnym kolorze? Bardzo wiele! Zanim zdecydujesz się na salon, łazienkę czy sypialnię z ciemnym sufitem koniecznie je rozważ:
- Wybór nietypowego koloru sufitu podkreśla indywidualny styl właściciela i sprawia, że wnętrze staje się unikalne. Kolor na suficie również ma harmonizować ze stylem aranżacji, np. w stylu boho, gdzie kolorowe płaszczyzny, w tym sufit, są mile widziane.
- Kolorowy sufit dodaje pomieszczeniu głębi i wrażenia przestrzenności. Przykład? Niebieski sufit przypomina otwarte niebo, co sprawia, że pokój wydaje się większy.
- Sufit w kolorze zgodnym z kolorystyką ścian czy mebli stworzy spójną i harmonijną przestrzeń. Możesz dopasować do jego koloru inne elementy dekoracyjne jak np. poduszki, zasłony, dywan.
- Wysokie pomieszczenia wydają się bardziej przytulne, gdy sufit jest pomalowany na ciemniejszy kolor. Daje to wrażenie niższego wnętrza i bardziej intymnej przestrzeni. Z tego powodu szczególnie warto rozważyć ciemny sufit w sypialni.
- Kolory inne niż biały skuteczniej maskują niedoskonałości sufitu, takie jak nierówności, które będą bardziej widoczne na białym tle.
- Kolorowy sufit to element projektu, który przyciąga wzrok i tworzy interesujący punkt centralny w pomieszczeniu. Dodatkowy charakter stworzą techniki dekoracyjne – ombre, gwiaździste niebo, wzory.
Jak widać, zalet sufitu w ciemnym kolorze jest sporo. A co z wadami? Niestety są i warto je dobrze przemyśleć:
- Ciemne kolory sprawiają, że pomieszczenie wydaje się mniejsze i niższe niż w rzeczywistości. Efekt jest szczególnie widoczny w małych lub niskich pokojach.
- Ciemne sufity pochłaniają światło, a wnętrze staje się bardziej ponure. Inwestycja w ciemny sufit będzie więc wymagać dodatkowego oświetlenia, aby utrzymać odpowiedni poziom jasności w pomieszczeniu.
- Malowanie sufitu na bardzo ciemny kolor może być trudne do zmiany w przyszłości. Przywrócenie sufitu do jaśniejszego koloru wymaga więcej warstw farby lub nawet specjalnych zabiegów przygotowawczych.
- Ciemne sufity są mniej uniwersalne i trudniej je dopasować do różnych stylów dekoracyjnych. Musisz bardzo dobrze przemyśleć całą aranżację wnętrza, aby wszystko dobrze się komponowało.
- W pomieszczeniu z bardzo ciemnym (np. czarnym) sufitem niektóre osoby czują się źle. Przytłaczająca i depresyjna atmosfera może być szczególnie odczuwalna w miejscach przeznaczonych do pracy i codziennego przebywania – w domowym biurze czy salonie.
- Na ciemnych powierzchniach bardziej widoczny jest kurz i brud. Ciemny sufit trzeba będzie czyścić częściej niż białą płaszczyznę.
Ciemny sufit – pomysły na aranżacje
Po rozważaniu zalet i wad tego rozwiązania myślisz o ciemnym suficie? Oto szczególnie warte rozważenia pomysły aranżacyjne.
Nasza rada – malując sufit na ciemny kolor, dołóż do tego ok. 10- lub 15-centymetrowy odcinek ściany (opaskę) w tym kolorze. Efekt będzie bardziej elegancki, a pomieszczenie stanie się proporcjonalne. Dotyczy to zwłaszcza bardzo wysokich pomieszczeń. Unikniesz też w ten sposób uwydatnienia ewentualnych nierówności sufitu, które przy ciemnym kolorze mogą być bardzo wyraźne.
Na jaki kolor pomalować sufit? Co powiesz na awangardowy pomysł z czernią lub bardzo ciemną szarością? W palecie kolorów ŚNIEŻKA mogą to być np. farby 166 Cisza O Zmierzchu czy 181 Chłodny Ocean ŚNIEŻKA Barwy Natury. Ciemny sufit to pomysł dla osób lubiący eksperymenty i zmiany. Zwłaszcza czerń jest elegancka, stylowa i ponadczasowa. Do sufitu w tym kolorze warto dobrać bardzo jasny i stonowany kolor ścian – nasze pomysły to np. 172 Perłowy Pył czy nawet 173 Biały.
Jeśli nie czarny, to może granatowy? To awangardowy i bardzo designerski pomysł na aranżację wnętrza. Odpowiedni kolor znajdziesz wśród farb ŚNIEŻKA Barwy Natury – to 164 Chabrowa Polana lub wspomniany wcześniej 181 Chłodny Ocean.
Granat kojarzymy z uczuciem spokoju i bezpieczeństwa. Patrzenie na kolor granatowy może obniżać ciśnienie krwi, tętno i poziom stresu. Ten piękny i bardzo modny teraz odcień będzie idealny jako kolor ciemnego sufitu w sypialni lub innym pomieszczeniu do relaksu. Możesz połączyć go ze stylem klasycznym i dodać do tego sztukaterie sufitowe oraz ścienne. Granat pięknie podkreśli również efektowny żyrandol w stylu glamour.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest połączenie granatowego sufitu z oświetleniem typu gwiaździste niebo. To malutkie lampki ledowe, które umieszczone na suficie dają efekt rozgwieżdżonego nieba. Możesz zastosować taki pomysł w sypialni, pokoju dziecka, a nawet w salonie. Efekt wow gwarantowany!
Miłośnikom stylu boho, urban jungle czy modern classic polecamy z kolei sufit w kolorze głębokiej zieleni. Z odcieni farb ŚNIEŻKA Barwy Natury możesz wybrać np. kolor 177 Naturalna Zieleń. Sufit pomalowany na kolor butelkowej, szmaragdowej czy morskiej zieleni prezentuje się olśniewająco! Warto połączyć go z czystą lub złamaną bielą, jasnym drewnem, pastelami czy złotem.
Czy ciemny sufit w łazience to dobry pomysł? To zależy. Łazienki zwykle są niewielkie i pozbawione okien, wydawałoby się więc, że lepiej to pomieszczenie rozjaśnić przy pomocy jasnych barw. Tymczasem umiejętne zagranie ciemną kolorystyką i połączenie jej np. z drewnem dębowym czy białym marmurem to sposób na nowoczesną i designerską łazienkę. Jeśli więc podoba Ci się ciemny sufit w małej łazience, nic nie stoi na przeszkodzie, by taki sobie sprawić – pod warunkiem że dobrze przemyślisz całą aranżację.
W łazience, ale i w każdym pomieszczeniu kluczową rolę odgrywa jakość materiałów wykończeniowych. Dotyczy to też farb sufitowych. Kolekcję pięknych kolorów na ciemny sufit znajdziesz w palecie barw ŚNIEŻKA Barwy Natury!