Styl prowansalski - malowanie mebli drewnianych w praktyce!
Styl prowansalski tworzy we wnętrzach wyjątkowo przytulną i sielską atmosferę. Są to jasne, ciepłe i proste wnętrza przywołujące na myśl kwitnące południe Francji, zapach pól lawendowych i smakowitych ziół.
Przejdź do akapitu:
- malowanie mebli drewnianych na styl prowansalski
- Przeczytaj również:
Malowanie mebli drewnianych na styl prowansalski
Wnętrza w tradycyjnym stylu francuskim to nierówne, tknięte zębem czasu ściany, bielone lub spatynowane w odcieniach beżu, żółci lub szarości. Podłogę przykrywają ceglane, brązowe lub czerwonawe płytki w kształcie sześciokąta. Niejednokrotnie możemy tu spotkać też kafle terakoty z wymalowanymi wzorami. Charakterystyczna dla wnętrz prowansalskich jest także ceramika w pastelowych odcieniach błękitu, żółci i zieleni. Desenie na tkaninach i charakterystyczne dodatki kojarzone są jednoznacznie z tym stylem we wnętrzach.
Wnętrza prowansalskie to także przede wszystkim drewniane, malowane meble. Stanowią one podstawę aranżacji i cechę charakteryzująca ten styl.
Dla wielu osób styl prowansalski staje się inspiracją do tego, by odmienić tradycyjne wnętrze, nadać mu nieco światowego rozmachu oraz światła i lekkości.
Jak pomalować meble na styl prowansalski? Wystarczy pomysł, farba do drewna i kilka charakterystycznych dodatków.
I) Pomysł na malowanie mebli drewnianych.
To przede wszystkim odpowiednia kolorystyka wnętrza. Ściany powinny stanowić delikatnie ciemniejsze tło dla jasnych mebli. Znakomicie w stylu francuskim prezentują się błękity, fiolety, szarości i odcienie żółtego oraz beżu i zieleni. Kolory powinny być jednak rozbielone, jedynie jeden - dwa tony ciemniejsze od mebli.
II) Farba do drewna.
Supermal Emalia Akrylowa to kryjąca emalia do drewna, która cienką warstwą pokryje deski mebla. Farba ta znakomicie nadaje się także do malowania metodą przecierki, który w stylu prowansalskim prezentuje się wyjątkowo dobrze. Więcej o produkcie - kliknij tutaj... |
Aby dokładnie pomalować meble drewniane (co jest znacznie prostsze niż przecierka) należy:
- Zdemontować wszystkie te elementy, których nie chcemy zamalować (uchwyty, rączki, zawiasy).
- Przetrzeć (zmatowić) stary lakier lub farbę, która zabezpiecza mebel. Niekiedy można nowe meble zamówić u producenta w stanie surowym (bez warstwy lakieru),lub wyszukać na targach staroci meble oczyszczone. Takie nie wymagają matowienia. Gdy stary kredens lub stół pokrywa już duża ilość powłok malarskich lub jeśli powłoki są uszkodzone, łuszczą się lub pękają należy je usunąć. Można to zrobić na dwa sposoby, mechanicznie lub chemicznie. Pierwszy sposób wymaga niekiedy sporej dawki cierpliwości i precyzji. Oczyszczenie zdobionych, rzeźbionych detali mebla ze starych farb, jest nieraz niemożliwe. Warto zastosować wtedy środek chemiczny do zdejmowania starych powłok malarskich. Pod wpływem jego działania stara farba łuszczy się i dzięki temu łatwiej jest ją usunąć. W trakcie używania należy jednak zachować środki bezpieczeństwa, gdyż jest to silna substancja chemiczna, a po zastosowaniu dobrze wywietrzyć pomieszczenie.
- Oczyszczony mebel należy umyć lub odkurzyć.
- Malowanie mebli drewnianych lepiej rozpocząć od precyzyjnego pokrycia farbą miejsc trudnodostępnych (wnętrza szafek, szuflad, drzwiczek) a następnie przejść do pokrywania farbą dużych powierzchni. Pracę rozpoczynamy pędzlem, gdyż przy jego pomocy łatwiej pomalujemy kąty, wgłębienia i nierówności. Wałkiem lepiej rozprowadzimy farbę na drzwiczkach, półkach bokach i blatach.
III ) Malowanie mebli drewnianych - Dodatki
Meble i akcesoria wnętrz prowansalskich często zdobione są metodą decoupage. Polega ona na naklejeniu na powierzchni mebli (np. drzwiczek szaf i komód) papierowych wzorów wyciętych z serwetek lub specjalnie drukowanych. Dzięki tej technice możemy stworzyć niepowtarzalne, ciekawe przedmioty i tym samym podkreślić styl pomieszczenia.
Wnętrza prowansalskie to świetny pomysł na odmianę tradycyjnego wnętrza, wprowadzenie do niego światła, lekkości, stylu i wyjątkowego klimatu.