Przestrzeń nastolatki
Każda nastolatka ma swoje sekrety, obowiązki, hobby, dlatego jej strefa musi być zarówno intymna, jak i funkcjonalna. W tym wielozadaniowym pokoju musimy połączyć w sobie funkcje sypialni, biura i garderoby, a jednocześnie przystosować go do osobowości właścicielki.
Przejdź do akapitu:
Urządzając pokój nastolatki, w pierwszej kolejności musimy kierować się potrzebami charakterystycznymi dla tego burzliwego i pełnego energii wieku. Aby osiągnąć efekt, który zadowoli zarówno nas, jak i dorastającą młodą osobę, warto przez chwilę spojrzeć na aranżowaną przestrzeń z jej perspektywy. Pokój musi sprawdzić się pod wieloma względami - ma zapewnić intymność, być miejscem do nauki i spotkań z przyjaciółkami, a także odzwierciedlać pasje i kształtujący się indywidualizm. To miejsce wielokrotnie będzie też azylem przed światem dorosłych.
MIEJSCE DO NAUKI
Przeważającą część czasu nastolatka poświęca nauce, musimy więc zapewnić jej komfortowe warunki do intensywnego wysiłku intelektualnego. Podstawą jest biurko z wygodnym, ergonomicznym i dobrze wyprofilowanym krzesłem z regulacją wysokości oraz dobre oświetlenie. To bardzo ważne dla wzroku i kręgosłupa. Przestrzeń wokół biurka powinna być przygotowana do notowania, przypinania informacji, słówek, planu zajęć i inspiracji. Tu dobrze sprawdzi się tablica korkowa lub magnetyczna, a także różnego rodzaju kolorowe segregatory, komódki i szufladki na drobiazgi. Jeśli wielkość pokoju na to pozwala, warto wyraźnie wyodrębnić przestrzeń do pracy i zaaranżować ją możliwie blisko okna, co zapewni dostęp do naturalnego światła. Naturalne światło słoneczne sprzyja koncentracji.
SYPIALNIA, AZYL I GARDEROBA
Każda nastolatka potrzebuje czasem pobyć z dala od dorosłych, dlatego w jej sypialni warto zainstalować elementy zamykające przestrzeń i tworzące nastrój przytulnego i prywatnego gniazdka. Idealnie sprawdzą się różnego rodzaju kotary, baldachimy, parawany i moskitiery osłaniające łóżko, w których w razie pilnej potrzeby można się ukryć przed światem. Wśród wielu zadań, jakie spełnia pokój nastolatki, jest też funkcja towarzyska. W wieku nastu lat szczególnie ważne są kontakty z rówieśnikami i wizyty gości. Do spotkań w gronie przyjaciółek idealnie sprawdzą się wygodne pufy, dzięki którym można komfortowo usiąść na podłodze, podyskutować, wspólnie przygotować się do klasówki lub obejrzeć fi lm. Postawmy też na puszysty dywan i kontrastowe dodatki, np. w postaci barwnych powłoczek na poduszki lub tekstyliów pościelowych. Nie zapominajmy także, że dla młodej damy pokój pełni rolę garderoby, zatem duże lustro to „must have”, podobnie jak funkcjonalna i pojemna szafa.
KOLORY - Młodość ma swoje prawa - nie ma chyba miejsca w domu, w którym można pozwolić sobie na większe szaleństwo barw, wzorów i kolorów, niż pokój nastolatki. Kolorystyka oczywiście będzie uzależniona od indywidualnych upodobań. Poszczególnymi tonami kolorów możemy też oddzielić strefy funkcjonalne od siebie. Nasza propozycja to zaakcentowanie strefy do nauki jaśniejszymi i bardziej stonowanymi barwami oraz zaznaczenie części sypialnej nasyconymi lub pastelowymi kolorami.
MIEJSCE SWOBODNEJ EKSPRESJI
Na co dzień nastolatki funkcjonują w świecie obowiązków i zakazów, dlatego warto ich prywatny pokój przeobrazić w miejsce swobodnej ekspresji i właśnie tam pozwolić na łamanie konwencji, np. poprzez wprowadzenie zabawnych elementów - powieszenie hamaka, lampy sufitowej o niecodziennych kształtach lub własnoręcznie stworzonych dekoracji DIY. Jeśli właścicielka pokoju przejawia artystyczne zdolności, z pewnością sama chętnie udekoruje ściany pokoju, np. używając farby w sprayu. Tak stworzone graffiti lub namalowane geometryczne wzory sprawią, że ściana stanie się prawdziwym odbiciem zainteresowań, będzie też tłem dla plakatów, grafik, rysunków i oprawionych w ramki zdjęć z przyjaciółmi i rodziną. Pokój nastolatki to w znacznej mierze miejsce rozwoju jej hobby. Nastolatki w szczególny sposób podkreślają swoje pasje i zainteresowania - uwielbiają otaczać się przedmiotami z tym związanymi. Możemy zatem wybrać tematyczne dodatki, takie jak zegar, lampka czy pościel z ulubionym motywem, który będzie powtarzał się w pokoju.