Pokaż mi swój pokój, a powiem Ci kim jesteś - znaczenie kolorów
Kolory mają większe znaczenie niż myśli większość z nas. Decydują nie tylko o wyglądzie wnętrza, ale także o naszym nastroju. Jaka jest symbolika kolorów w aranżacji wnętrz? Przeczytaj nasz poradnik!
Przejdź do akapitu:
Wybierając kolor ścian swojego pokoju, najczęściej staramy się znaleźć kompromis pomiędzy tym, co modne, a tym, co odpowiada naszym indywidualnym upodobaniom. Ostatecznie jednak, podświadomie decydujemy się na barwy, które doskonale oddają naszą naturę i odpowiadają temperamentowi. Kolory bowiem odzwierciedlają nie tylko nastrój, ale także… charakter. Dlaczego znaczenie kolorów jest tak istotne?
Wpływ kolorów na człowieka
Symbolika barw i znaczenie kolorów w psychologii to temat znany nie od dziś. Każdy z nas podświadomie czuje, że jedne kolory lubi bardziej, inne mniej, w otoczeniu jednych czuje się rozluźniony i spokojny, inne pobudzają go do działania, a nawet powodują agresję.
Psychologowie kolorów dowodzą, że wyborem lubianej barwy kieruje nasza podświadomość. Widzenie koloru to doświadczenie fizyczne, ale natychmiast, kiedy impuls czyli informacja, co widzimy, biegnie do części naszego mózgu zwanej podwzgórzem, wyzwala ona reakcję emocjonalną. Przedgórze odpowiada m.in. za nasz metabolizm, cykle snu, zachowania i apetyt. Dlatego właśnie warto znać znaczenie koloru w psychologii, zwłaszcza jeśli stoisz przed decyzję o wyborze np. farby na ściany w Twoim domu.
Znaczenie kolorów - jak dobieramy barwy?
Każdy kolor wywołuje w nas reakcje emocjonalne. W zależności od temperatury i nasycenia pobudza lub wycisza. Generalna zasada mówi o tym, że mocno nasycone kolory mają działanie pobudzające, a te stonowane – wyciszające. Dlatego jeśli chcesz odpocząć i odprężyć się – wybierz np. jasny kolor zieleni. Jeśli natomiast zależy Ci na skupieniu i koncentracji – mocny i głęboki jej odcień.
Warto też wiedzieć, że istnieją kolory lub ich połączenia, które instynktownie wzbudzają w nas silne emocje. Do takich zestawień należy np. połączenie czarnego i żółtego albo czarnego i czerwonego, które w przyrodzie informuje „Uciekaj” i „Niebezpieczeństwo”. To działanie kolorów wykorzystuje się np. na znakach ostrzegawczych na drodze lub na budowie – z tego też powodu lepiej nie wykorzystywać ich w aranżacji wnętrz, bo możesz czuć się w ich towarzystwie źle.
Symbolika kolorów - o czym mówi Twoje wnętrze?
Jak poszczególne kolory oddziałują na naszą psychikę? Jakie jest znaczenie kolorów? Oto krótkie zestawienie najpopularniejszych barw.
Kolor brązowy – symbolika i znaczenie
Jeśli we wnętrzu, w którym najczęściej przebywasz, dominują beże lub brązy, prawdopodobnie jesteś osobą, która poszukuje spokoju, harmonii i stabilizacji. Ludzie, którzy lubią brązy, potrafią wspierać innych, cenią sobie rodzinne ciepło i wytrwałość. Największą ich zaletą jest uczciwość, cechuje ich także wewnętrzne poczucie bezpieczeństwa. A co najważniejsze… niczego nie udają! Nic zresztą dziwnego – beże i brązy to przecież kolory płynące prosto z natury. W przyrodzie znajdziemy mnóstwo odcieni z tej grupy barw – to naturalne kolory ziemi, suchych traw, piasku i drewna.
Kolor brązowy i jego symbolika, podobnie jak inne barwy ziemi sprawiają, że to jeden z najlepszych wyborów do wnętrz. Barwy ziemi Idealnie odtwarzają np. kolory farb Barwy Natury. Pomalowane nimi ściany budują przestrzeń, która uspokaja i odpręża. Farba w kolorze 102 Piaszczysta Plaża pomoże Ci stworzyć przytulną, domową atmosferę i bezpieczną przystań. To idealne miejsce na wypoczynek.
Kolor żółty – znaczenie i symbolika
Kiedy sięgasz po kolory z grupy żółci, oznacza to, że jesteś osobą towarzyską, komunikatywną, bystrą i otwartą. Żółty to kolor ciepła, który przywołuje najpiękniejsze wakacyjne wspomnienia, wywołuje radość, pobudza do życia i dodaje pewności siebie. Często decydują się na niego osoby, które nie lubią samotności. Żółty doskonale sprawdza się w negocjacjach, stymuluje do działania i poprawia nastrój oraz zwiększa poczucie własnej wartości.
Jeśli więc jesteś spragniony sukcesu, ale brak Ci wytrwałości lub marzysz o niespotykanych doznaniach zmysłowych, lecz czujesz, że masz za mało odwagi, sięgnij właśnie po ten kolor! Łagodna skala żółci o różnym stopniu nasycenia pozwoli stworzyć wnętrze emanujące ciepłem. Aby jednak uniknąć efektu zbyt mocnego działania barwy żółtej, najintensywniejszy odcień tego koloru pozostaw jedynie w dodatkach.
Czerwony kolor – znaczenie, zalety i wady
Ludzie, którzy lubią kolor czerwony , na ogół posiadają takie cechy, jak ekstrawagancja, odwaga, bezpośredniość. Są ambitni, energiczni, dynamiczni i… hojni. Cechuje ich silny charakter ze skłonnością do rywalizacji. Czerwień to symbol ognia, kolor żywy i pobudzający. Tę barwę wybierają osoby, które chcą zostać dostrzeżone i docenione, a w życiu kierują się przede wszystkim emocjami.
Po czerwienie powinny też sięgnąć osoby ospałe, pozbawione woli walki, które potrzebują zastrzyku pozytywnej energii. Dobrym pomysłem będzie połączenie stonowanego kremowego odcienia (np. farba Śnieżka Barwy Natury w kolorze 147 Dzika Orchidea) z ognistą czerwienią (np. 124 Bukiet Róż z tej samej palety kolorów). Płomienny flirt przy porannej kawie gwarantowany! Kto z nas nie chciałby w ten sposób rozpocząć dnia?
kolor zielony – znaczenie i symbolika
Zielony to kolor osób impulsywnych. Osoby, którym podobają się jego odcienie, często działają bez konkretnego planu, nie bojąc się ryzyka. Jeśli lubisz bladą zieleń, prawdopodobnie jesteś skromny, życzliwy i wyróżnia Cię dobra intuicja.
Jasną zieleń wybierają ludzie, którzy są skłonni do zmian, głodni przygód, nie potrzebujący dodatkowych motywacji. Tych, którzy identyfikują się z ciemnym zielonym, można określić jako życzliwych, nastawionych na pomaganie innym, spostrzegawczych, świadomych tego, co wokół nich się dzieje. Osoby takie nie lubią niespodzianek.
Zielenie to barwy nadziei na szczęście i zwycięstwo, kolory, które wywołują uczucie spokoju i bezpieczeństwa oraz sprzyjają wyciszeniu. Są więc polecane ludziom, którzy żyją w ciągłym biegu, a jednocześnie czują, że przyszedł czas na odnalezienie równowagi i skupienia. Idealne miejsce na popołudniowy relaks można stworzyć, łącząc oliwkowy odcień zieleni z jasnym kremem. Połączenie tych barw stworzy w pomieszczeniu atmosferę spokoju i równowagi.
Nasz pokój to często nasza wizytówka. Pokazuje, kim jesteśmy, jakie wartości wyznajemy i czym kierujemy się w życiu. Przy wyborze odpowiedniej farby do pomalowania ścian swojego „królestwa”, warto więc zastanowić się nad połączeniem ulubionego koloru z barwą, która idealnie „dopełni całości”. To gwarancja dobrego samopoczucia, udanego odpoczynku i poczucia harmonii ze światem…Szeroka paleta barw farb Śnieżka z pewnością pomoże wybrać kolor idealny do Twojego charakteru i temperamentu.