Pigmenty do farb - uzyskaj oczekiwany kolor za pomocą barwników
Wśród wielu sposobów na uzyskanie farby w określonym kolorze jest także taki, by przy pomocy gotowych pigmentów samemu wymieszać sobie wymarzony odcień. Nie jest to czynność skomplikowana pod warunkiem właściwego doboru pigmentu i ilości farby.
Przejdź do akapitu:
Zalety wykorzystania pigmentu do farby to:
- względy ekonomiczne, (pigmenty do farby są tanie).
- indywidualny dobór koloru, (tylko od nas zależy jak mocno nasycimy barwę).
- możliwość uzyskania idealnego odcienia dla różnego rodzaju farb (emulsyjnych, klejowych, olejnych, ftalowych, chlorokauczukowych i innych).
- możliwość otrzymania kolorów zróżnicowanych walorowo, idealnie dobranych odcieniem.
- radość tworzenia.
Jak mieszać pigmenty do farb?
Aby otrzymać farbę we właściwym kolorze, należy do tzw. Bazy dodać odpowiednią ilość pigmentu/pigmentów. Mieszanie takiej farby najlepiej wykonać mechanicznie za pomocą wiertarki lub ręcznie. Farba powinna być dokładnie wymieszana, by na ścianie nie powstały cienie ani smugi.
Pigment do farby Śnieżka Colorex dodajemy stopniowo uwzględniając jednak proporcje zalecane przez producenta. Ważne jest jednak by kierować się także intuicją i na bieżąco weryfikować odcień. Gdy kolor wyda nam się odpowiednio nasycony najlepiej zrobić „próbkę” na ścianie i odczekać około 30 minut. Jeśli próba nas nie zadowoli należy dalej kontynuować dodawanie pigmentu i powtórzyć proces sprawdzania. Jest to konieczne, gdyż kolor farby w pojemniku może się znacznie różnić od tego po kilkudziesięciu minutach na ścianie. Wzorniki kolorów dołączane do pigmentów mają charakter orientacyjny a ostateczny kolor często zależy nie tylko od samego barwnika ale i od użytej farby bazowej. Więcej informacji o Śnieżka Colorex - kliknij tutaj... |
Indywidualne predyspozycje przy robieniu pigmentów do farb
Bardziej odważni i doświadczeni mogą eksperymentować z mieszaniem większej ilości barwników. Dzięki temu można otrzymać rzeczywiście wyjątkowe i niepowtarzalne kolory, dzięki którym nasze wnętrze stanie się jedyne w swoim rodzaju.
Wady używania pigmentów do farb
Metoda ta pomimo niewątpliwych zalet posiada jednak także dość istotne minusy. Są to:
- brak gwarancji dotyczącej ostatecznego wyglądu koloru.
- brak możliwości dorobienia farby o identycznym odcieniu i walorze (w przypadku gdyby farby zabrakło),brak powtarzalności.
- ryzyko związane ze złym doborem pigmentu.
- duży nakład pracy w porównaniu z farbami gotowymi.
Bogactwo odcieni farb gotowych na rynku, jak również profesjonalne mieszalnie farb sprawiły, że po tę tradycyjną metodę otrzymywania kolorów za pomocą ręcznego dodawania i mieszania pigmentów sięgamy coraz rzadziej. Jest to jednak znakomity sposób dla osób ceniących tradycję, twórczych, lubiących odrobinę ryzyka i przedkładających indywidualny charakter kolorów tak stworzonych, nad innymi.
Jak uzyskać szary kolor z pigmentu?
Nie jest to trudne zadanie. Jak wiemy, kolor szary najczęściej uzyskujemy z połączenia dwóch barw - białej i czarnej. Od nas zależy, jak intensywny kolor farby ma być. Do tego celu musimy wykorzystać czarny pigment do farby. Aby uzyskać bardzo jasny szary, dodajemy małą ilość czarnego pigmentu. Natomiast, jeśli chcemy uzyskać ciemny szary, dodajemy większą ilość pigmentu.