Fundacja Śnieżka odnowiła oddziały psychiatrii dla młodzieży w Łańcucie
Fundacja Śnieżka przeprowadziła renowację dwóch oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży w Centrum Medycznym w Łańcucie. W misję wspierania ośrodków zdrowia psychicznego Fundacja włączyła wątek edukacyjny. Malunki przedstawiają słynne postaci oraz ciekawostki historyczne związane z miastem. 14 grudnia oficjalnie otwarto oddział po remoncie.
W tym roku Fundacja Śnieżka zadbała, aby pacjenci Klinicznego Oddziału Psychiatrycznego dla Dzieci i Młodzieży (jedynego takiego oddziału na terenie województwa podkarpackiego) oraz Dziennego Oddziału Psychiatrycznego dla Dzieci i Młodzieży mogli dochodzić do zdrowia w weselszym i bardziej nowoczesnym otoczeniu. To pierwsze z wielu oddziałów psychiatrii dziecięcej, które Fundacja Śnieżka zamierza wyremontować w ramach programu „Dziecięcy Świat w Kolorach”, i już 31 renowacja przeprowadzona w ramach tej inicjatywy.
Zakończona właśnie kilkumiesięczna renowacja w Łańcucie objęła wykonanie gładzi, gruntowanie oraz malowanie ścian (łącznie zużyto 350 litrów gruntu, 1414 litrów farby, 1025 kg gładzi) oraz częściową wymianę wewnętrznej stolarki drzwiowej na nową. Łączna kwota przeznaczona na odnowienie obu oddziałów w Centrum Medycznym przekroczyła 100 tys. zł.
Już w ubiegłym roku, na początku pandemii Fundacja wsparła łańcucki Kliniczny Oddział Psychiatryczny dla Dzieci i Młodzieży pomocą rzeczową, aby jego pacjentom umożliwić bardziej aktywne spędzanie czasu, zaś personelowi, opiekunom i terapeutom ułatwić organizację codziennych czynności. Była to okazja do poznania sytuacji oddziałów i zaplanowania form dalszego wsparcia.
– Zdajemy sobie sprawę, że pandemia była dla dzieci i młodzieży niemałym obciążeniem. Szczególnie w obecnym czasie rosnące potrzeby psychiatrii dziecięcej w Polsce są trudne do zaspokojenia, dlatego i my chcemy pomóc w zakresie, w którym się specjalizujemy – mówi Aleksandra Małozięć, prezes Fundacji Śnieżka.– Liczymy na to, że dzięki zmianom rekonwalescencja dzieci i młodzieży będzie przebiegała w komfortowych warunkach, a nowe otoczenie pozytywnie nastroi i zaciekawi, motywując do poznania lokalnej historii– dodaje.
Barwne obrazy wspierają edukację
Dla pomysłodawców było szczególnie istotne, aby po zmianach oddziały były nie tylko odświeżone, lecz także aby nowe dekoracje cieszyły oczy pacjentów i inspirowały do zgłębiania dziejów Łańcuta. Z tego względu na ścianach pojawiły się barwne ilustracje wykonane przez artystkę pochodzącą z Podkarpacia – Joannę Jeleniewską, która od lat współpracuje ze Śnieżką przy projekcie „Dziecięcy Świat w Kolorach”.
– Dzięki pracom malarki podczas spaceru po oddziale młodzi pacjenci mają szansę dowiedzieć się, że Łańcut stanowił kolebkę gry w polo na ziemiach polskich czy poznać sylwetkę pierwszego właściciela miasta, Stanisława Lubomirskiego. Opisy mają charakter interaktywny – znajomość historii można pogłębiać, wykorzystując kody QR – dodaje Piotr Drogoń, członek Zarządu Fundacji.
To niejedyny edukacyjny, a przy tym nowoczesny element zmian: Fundacja Śnieżka przekazała szkole funkcjonującej przy oddziałach projektor multimedialny, który ułatwi dzieciom i młodzieży naukę podczas pobytu w łańcuckim Centrum Medycznym. Dodatkowo każdy pacjent otrzymał upominki.
Dzięki dedykowanej stronie internetowej każdy może wirtualnie odwiedzić galerię autorskich obrazów i poznać wątki z lokalnej historii. Zobacz