Aranżacja inspirowana stylem PRL to jeden z trendów, które zdecydowanie rozdają karty w tym sezonie. Skąd taka popularność wnętrz nostalgicznych i kto chce dziś mieszkać w stylu PRL? Jak urządzić salon i sypialnię w klimacie vintage? Podpowiadamy!
Skąd moda na styl PRL i wnętrza inspirowane przeszłością? Ci, którzy pamiętają jeszcze lata powojenne, lata 70. czy 80. mogą po prostu czuć nostalgię i chcą wrócić do czasów dzieciństwa. Młodsze pokolenie traktuje z kolei styl PRL jako coś egzotycznego.
Co więcej, polski design i meble w stylu PRL są unikatowe. Tworzyli je fantastyczni designerzy i architekci. Do dziś meble z okresu PRL prezentują się znakomicie, tworząc piękną kartę w historii polskiego wzornictwa. Zdecydowanie warto czerpać z nich inspiracje!
W artykule znajdziesz wskazówki, jak stworzyć wnętrze w klimacie powojennej Polski, jak dobrać i gdzie szukać mebli w stylu PRL, oświetlenia i dekoracji z tej epoki. Podpowiemy również, jak dobrać paletę kolorystyczną, aby wnętrze PRL wyglądało designersko. Jako inspiracja posłuży nam kolekcja kolorów ŚNIEŻKA Barwy Natury.
Salon w stylu PRL – meble z epoki i pasujące do nich dodatki. Na ścianach farba ŚNIEZKA Barwy Natury w kolorze 171 Mleczna Bawełna.
Jakie zalety ma aranżacja w stylu nowoczesnego PRL? To pomysł na wnętrze w klimacie vintage, czyli takie, które łączy nowoczesne elementy z inspiracjami przeszłością. Nikt nie oczekuje, że odtworzyć trzeba mieszkania z PRL-u dokładnie tak, jak wyglądały one kiedyś. Warto pamiętać, że typowe mieszkania z lat 60., 70. czy 80. były zwykle niewielkie, mało ustawne i miały sporo wad. Meble z PRL bywały dobrej jakości, ale im później, tym częściej zdarzały się tanie egzemplarze wykonane z niskiej jakości płyty. Ze stylu PRL warto więc czerpać tylko to, co najlepsze, nie rezygnując z nowoczesnych rozwiązań i funkcjonalności.
Atutem aranżacji w stylu vintage jest na pewno to, że tworzy się w ten sposób wnętrza z duszą, wyjątkowe, niepowtarzalne, inne niż wszystkie. Można bazować na meblach z odzysku, z recyklingu, bawić się modą, sztuką czy designem.
Co więcej, styl PRL oznacza aranżację ciepłą i bardzo naturalną. Dużo tu drewna, łagodnych kolorów i dekoracji, które wprowadzają przytulną atmosferę.
Jak urządzić wnętrze w stylu nowoczesnego PRL-u? Oto wskazówki, które pomogą Ci wprowadzić styl PRL do salonu lub sypialni:
- jasna paleta barw, z przewagą bieli – będzie doskonałym tłem dla mebli-klasyków designu z PRL;
- w dodatkach lub na jednej ścianie może pojawić się jeden z charakterystycznych dla PRL kolorów, np. musztardowy, pomarańczowy, oliwkowy, kasztanowy;
- zastosowanie drewna – pod postacią mebli w stylu PRL, ale także na podłodze – najlepszy pomysł do wnętrza inspirowanego PRL to klasyczna jodełka (angielska);
- meble z czasów PRL – mogą to być np. drewniane komody „jamniki” na długich smukłych nóżkach, drewniane stoły z krzesłami ze sklejki, fotele jak 366 Chierowskiego czy krzesła Rajmunda Teofila Hałasa, stoliki kawowe na wysokich nogach czy popularna szafka pod telewizor ze strunami po bokach;
- na ścianach możesz powiesić popularne w PRL słomianki lub makatki;
- nie zapomnij o dodatkach z PRL –najprościej wprowadzisz ten klimat przy pomocy plakatów i reprodukcji z epoki oraz oświetlenia charakterystycznego dla powojennego polskiego wzornictwa.
Salon w stylu PRL – meble w ciepłych, wyraźnych kolorach to jego cechy charakterystyczne.
Jakie kolory wybrać na ściany, aby wprowadzić do wnętrza klimatów PRL? Oto propozycje kolorów ŚNIEŻKA Barwy Natury:
- 178 Olejek Szałwiowy – łagodny, ciepły odcień zieleni, jasny, idealny do stylu retro czy vintage, pastelowy i dekoracyjny;
- 131 Zielona Herbata – świeży groszkowy odcień zieleni, który bardzo kojarzy się z aranżacjami PRL, pasuje do mebli sprzed lat, zwłaszcza tych w kolorze orzecha;
- 158 Skaliste Wybrzeże – ciepławy, ciemny odcień beżu, zgaszony, ale przytulny, stworzy duet z drewnem, bielą i innymi kolorami ziemi oraz z zielenią;
- 121 Pachnący Cynamon – ciepły, nieco czerwonawy odcień brązu, popularny także w czasach PRL, pasuje do skórzanych foteli w typie klubowym i klasyków designu PRL;
- 161 Słoneczne Wzgórze – ciepły odcień łączący tony żółte i pomarańczowe, tradycyjny, domowy, można go łączyć z kolorami przypraw – cynamonu, chili, kurkumy i szafranu.
Podstawą aranżacji salonu czy sypialni w stylu PRL są meble. Które z mebli z dawnych lat są prawdziwymi klasykami designu PRL?
- Fotel 366 Józefa Chierowskiego – kultowy fotel z PRL, na aukcjach i w sklepach z designem z PRL osiąga spore ceny, ikona polskiego wzornictwa, a przy tym zaskakująco wygodny.
- Fotel Zajączek – często mylony z popularnym Chierowskim, różni się od niego kształtem podłokietników, które przypominają zajęcze uszy, stąd nazwa.
- Lisek – popularny w PRL fotel, którego nazwa pochodzi od jego projektanta Henryka Lisa. Pasuje do małych mieszkań, nie zajmuje dużo miejsca, jest niewielki, smukły, zgrabny.
- Fotel RM58 – słynny futurystyczny fotel projektu słynnego Romana Modzelewskiego, obły, wykonany z tworzywa, wygląda niczym ze statku kosmicznego z filmów s-f z lat 70.
- Grzybek – kompaktowe krzesło projektu Rajmunda Teofila Hałasa, wyróżnia się tapicerowanym siedziskiem i ciekawą, ponadczasową formą.
- Krzesło Patyczak – kultowy model krzesła drewnianego z lat PRL, wyróżniają go szczebelki zamiast oparcia.
- Krzesło Skoczek – jedno z najbardziej znanych słynne krzesło z PRL-u, projektu Juliusza Kędziorka.
- Komoda jamnik – podłużna komoda z PRL-u na wysokich nóżkach. Dziś to jeden z mebli z PRL najczęściej poddawanych renowacji.
- Meblościanka Kowalskich – mebel modułowy zaprojektowany w latach 50. przez Czesława i Bogusławę Kowalskich do małych mieszkań w bloku. Do dziś stanowi pierwowzór wielu późniejszych meblościanek.
- Muszelka – tapicerowane krzesło, jedno z najpopularniejszych w PRL, produkowane było w Słupskich Fabrykach Mebli od początku lat 60. XX wieku.
Meble z PRL w salonie inspirowanym latami 70. Na ścianie farba ŚNIEŻKA Barwy Natury w kolorze 166 Cisza o Zmierzchu i 195 Gwiezdna Droga.
W salonie inspirowanym PRL bazą powinny być jasne ściany. Jedną z nich możesz ewentualnie pomalować kolorem charakterystycznym np. dla lat 60. czy 70. – groszkowym, oliwkowym, orzechowym, stonowanym rudym czy kasztanowym. Pozostałe pozostaw w bieli.
Na takim tle pięknie będą się prezentować klasyki designu z PRL – fotele 366 czy Liski. Ustaw między nimi charakterystyczną dla PRL drewnianą ławę na wysoki połysk. Pod ścianą powinna stanąć kultowa komoda jamnik i kredens czy regał – może być fornirowany, koniecznie na smukłych nóżkach.
Z kolei w sypialni w stylu PRL królować powinno imponujące drewniane łóżko. Co powiesz na model fornirowany, w kolorze orzechowym? Alternatywą jest łóżko sosnowe lub tapicerowane, a do niego dobrane meble z epoki – modernistyczna toaletka z lustrem, obłe szafki nocne czy komoda na nóżkach.
Pomysł na sypialnię z kolorami PRL. Proponowany kolor ścian to 161 Słoneczne Wzgórze ŚNIEŻKA Barwy Natury.
Styl PRL we wnętrzach to kultowe meble oraz ciepłe kolory, które budują atmosferę vintage we wnętrzach. W palecie barw ŚNIEŻKA Barwy Natury znajdziesz sporo odcieni, które pomogą Ci stworzyć piękną aranżację w klimacie PRL.