Przejdź do akapitu:
Styl loftowy, podobnie jak styl industrialny pochodzi z lat 50-tych XX wieku. Narodził się w Nowym Jorku wśród tamtejszej bohemy artystycznej zasiedlającej dawne fabryki. Surowe, przemysłowe wnętrza nie wszystkim przypadły do gustu – lofty wybrali Ci, którzy oczekiwali od swoich wnętrz większej przytulności.
Choć od oficjalnej premiery stylu loft minęło już ponad 70 lat, industrialne, przytulne wnętrza ciągle cieszą się dużą popularnością, a loftowe aranżacje królują wśród najmodniejszych trendów wnętrzarskich. Czym charakteryzuje się styl loftowy i jaką kolorystykę wybrać do takiego wnętrza? Czym różni się od stylu industrialnego? Podpowiadamy!
Loftowe aranżacje łączą dwa przeciwstawne podejścia. Z jednej strony są to surowe wnętrza inspirowane halami fabryk i obiektów przemysłowych. Z drugiej nie brakuje w nich przytulności, którą wprowadzają wyrafinowane przedmioty, jak rzeźby, sztuka czy stylowe meble. Loftowe wnętrza są przestronne i często mają umowne funkcje przestrzeni zasygnalizowane jedynie za pomocą mebli lub oświetlenia. Wysokie sufity, widoczne belki, rury czy elementy wentylacji zwiększają poczucie przestrzenności i surowości wnętrza. Ważna jest także duża ilość naturalnego światła, które wpada przez przeszkloną ścianę lub wysokie okna. Charakterystyczne są także szerokie drzwi i portale.
Styl loftowy chętnie sięga po surową i stosowaną kolorystykę, jak szarość, modne odcienie betonu, miedź oraz biel i beż. Chłodną paletę barw przełamują wyraziste czerwienie, żółć, czy oranż o czystych, soczystych odcieniach. Możesz postawić na nietynkowe ściany lub modne łączenie ciemnej i metalicznej farby, które pozwoli Ci otrzymać efekt stylowych przetarć. Mocniejsze akcenty kolorystyczne warto wprowadzać za pomocą mebli, dodatków oraz dekoracji. Abstrakcyjny obraz lub rzeźba o wyrazistej kolorystyce to idealny wybór do salonu w stylu loftowym.
Początkowo trudno odróżnić loft od industrialu – tu też mamy duże, otwarte pomieszczenia o wysokich sufitach łączące wiele funkcji. Utrzymane są w jasnej kolorystyce, co powiększa ich przestrzeń oraz dodaje światła. Na ścianach i sufitach widać surowe materiały (wylewka betonowa lub nietynkowana cegła) oraz elementy instalacji. Znakiem szczególnym są wyprowadzone na ściany kable w kolorowych, wzorzystych peszelach.
Wnętrze w stylu loftowym jest jednak bardziej „miękkie” niż tradycyjne wnętrza industrialne. Zamiast fabrycznych mebli wykorzystuje się współczesne wyposażenie nawiązujące do klasycznego wzornictwa XX wieku. Na fotelach i kanapach znajdują się poduszki wykonane z naturalnych, zgrzebnych materiałów. Barwy przełamujące są cieplejsze i bardziej żywe. Często spotyka się także dzieła sztuki nowoczesnej – rzeźby i obrazy.
Styl loftowy łączy minimalizm i zamiłowanie do przestrzeni z przemyślanym designem i licznymi dodatkami, które sprawiają, że wnętrze jest jednocześnie przytulne. Aranżacja w stylu loft to dobry wybór, zwłaszcza jeśli dysponujesz większym metrażem lub otwartą przestrzenią.
Zobacz kluczowe elementy stylu loftowego na naszej infografice!