Przejdź do akapitu:
Styl industrialny to jeden z przewodnich trendów w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Jego początki sięgają lat 50. i czasów pierwszych nowojorskich loftów. Jak wprowadzić styl industrialny do swojego wnętrza i na co zwrócić uwagę przy wyborze kolorystyki?
Betonowe podłogi, metalowe regały i wysokie sufity — to tylko niektóre wyróżniki aranżacji wnętrz w stylu industrialnym. Skąd wziął się popularny trend wnętrzarski? Jakie kolory pasują do wnętrz w stylu loftowym oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze mebli i dodatków? Podpowiadamy, jak urządzić mieszkanie w stylu industrialnym!
Styl industrialny w dekoracji wnętrz narodził się w Nowym Jorku w latach 50. XX wieku. Opustoszałe hale, fabryki i magazyny adaptowano do celów mieszkaniowych. Poprzemysłowe, przestrzenne wnętrza stały się niezwykle modne wśród tamtejszych artystów, a następnie przekształciły się w popularny trend. Do Polski styl industrialny zawitał pod koniec lat 90. i podbił serca rodzimej klasy kreatywnej.
Styl industrialny kocha przestrzeń – duże, otwarte pomieszczenia o wysokich sufitach łączą wiele funkcji, podobnie jak dawne fabryki i warsztaty. W mniejszych mieszkaniach usuwa się ściany działowe, by uzyskać wrażenie większej powierzchni i dodać światła. Tym samym celom służy jasna kolorystyka wnętrz, duże, nieosłonięte okna i stosowanie „przemysłowych” lamp w metalowych obudowach.
Styl industrialny chwali się swoim robotniczym pochodzeniem. Barwy przełamujące są zwykle przybrudzone – cegła, rdza, nawiązania do emaliowanych elementów metalowych. We wnętrzach można zobaczyć nieotynkowane ściany czy odkryte fragmenty instalacji. Wnętrza industrialne posiadają prostą i surową kolorystykę, którą możesz przełamać pojedynczymi akcentami.
Najczęściej pojawiającym się kolorem jest szarość w modnym odcieniu betonu. Taki kolor może zagościć na ścianach oraz suficie. W stylu industrialnym jest także miejsce na biel i czerń oraz przybrudzone beże, brąz i miedź. Nieco lżejszy styl loftowy chętnie sięga także po ciepłe odcienie drewna. Jeśli chcesz wprowadzić do wnętrza więcej kolorów, możesz postawić na mocny akcent w postaci nowoczesnego obrazu, czerwonej ceglanej ściany lub fotela o wyrazistym kolorze tapicerki.
Surowemu wykończeniu towarzyszą proste meble utrzymane w warsztatowej konwencji oraz niewielka liczba dodatków nawiązujących do przemysłowej historii, pracy i kreatywności. W industrialnym mieszkaniu sprawdzą się wyeksponowane miedziane rury oraz gołe żarówki w miejscu lamp i żyrandoli. Wyposażenie powinno być proste i surowe.
Styl industrialny chętnie sięga po metal, szkło oraz lite drewno. Aby nadać wnętrzu przytulności, możesz sięgnąć po zasłony lub poduszki w kolorze szarości, odcieni drewna i beżu. Na ścianach we wnętrzach industrialnych mogą znaleźć się czarno-białe fotografie lub nowoczesne obrazy abstrakcyjne.
Wnętrza industrialne zachwycają prostotą, przestrzenią oraz wyrazistym designem. Postfabryczny sznyt to dobry wybór zarówno do przestronnych wnętrz, jak i mniejszych metraży. Odpowiedni dobór kolorów i wyposażenia pozwoli Ci stworzyć efektowną aranżację, która zachwyci Twoich domowników i gości!
Zobacz kluczowe elementy stylu industrialnego na naszej infografice!