Zauważyłeś krople wody na ścianach, które nie są związane z przeciekami? Nie bagatelizuj problemu. Nadmierne osadzanie się wilgoci wewnątrz pomieszczeń może doprowadzić do powstania pleśni, która nie tylko wpłynie na estetykę ścian, ale także na zdrowie domowników.
Przejdź do akapitu:
Pocenie się ściany to dość powszechne zjawisko, które w praktyce powoduje kumulację pary i wilgoci wewnątrz pomieszczeń. Zauważamy je czasem dopiero po rozpoczęciu rozprzestrzeniania się pleśni, dlatego warto co jakiś czas sprawdzać wszystkie ściany i kontrolować ich stan na bieżąco.
grzyb na ścianie " width="100%" />
W przypadku podpiwniczeń oraz parteru może to być związane z nieodpowiednią izolacją fundamentu od wód gruntowych, a także różnicą w temperaturach, czyli niższą temperaturą ściany przy gruncie i wyższą temperaturą powietrza w pomieszczeniu. Wystarczająco wysoka wilgotność powietrza w takim przypadku powoduje wytrącenie się pary wodnej i osadzenie jej na ścianie.
Zdecydowanie pomocne w przypadku osadzania się pary wodnej wewnątrz pomieszczeń jest ich odpowiednie zaizolowanie od zewnątrz. Są to kosztowne prace remontowe, które jednak wpływają bezpośrednio na niższe koszty ogrzewania, jak również w dłuższym okresie użytkowania poprawiają stan całego budynku.
Zdecydowanie największym problemem nie tylko wielu starszych kamienic, ale również nowoczesnych mieszkań jest nieodpowiednia wentylacja. Kondensacja wysokiej wilgoci z powietrza na zimnych ścianach zmniejsza się przy właściwie wentylowanych budynkach. Jeśli nie mamy możliwości wykonania konserwacji instalacji wentylującej, pamiętajmy przynajmniej o regularnym wietrzeniu pomieszczeń.
Często w trakcie prac remontowych można zauważyć pocenie się ścian, co jest spowodowane schnięciem wielu powierzchni jednocześnie, m.in. tynków czy klejów. Pamiętajmy, że wilgoć skumulowana na ścianach przed malowaniem może w bardzo niekorzystny sposób wpłynąć na powierzchnię ściany i spowodować powstanie pęcherzy, pęknięć lub pleśni już po kilku tygodniach od zakończenia remontu. Dlatego jeśli to możliwe, warto remonty przeprowadzać w suchych okresach, które pozwalają na skuteczne, szybkie wietrzenie i wysychanie powierzchni.
Dodatkowo, można zastosować w mieszkaniach urządzenia osuszające powietrze oraz pochłaniające wilgoć. Są one dostępne w różnych rodzajach oraz wariantach. Ich skuteczność zależeć będzie od tego, jak bardzo duży jest problem nieodpowiedniej wentylacji w danym pomieszczeniu.
W przypadku gdy pocenie się ścian spowodowało powstanie plam na ścianach, należy oczyścić i osuszyć te powierzchnie, następnie zabezpieczyć je np. preparatem FoveoTech RG10 przeciwko pleśniom i grzybom i odmalować. Stały kontakt z taką ścianą może niekorzystnie wpłynąć na zdrowie.