Lamperie stosuje się tam, gdzie potrzebna jest zmywalna i odporna na zabrudzenia powłoka. Nie każdy jednak wie, że taką ścianę można skutecznie odnowić poprzez malowanie lamperii. Jaką farbę na lamperie wybrać? Sprawdź nasze wskazówki.
Spis treści:
Lamperie – dekoratorski hit lat 80. i 90. - do dziś pojawiają się w domach i mieszkaniach oraz budynkach publicznych. Są często spotykane w pomieszczeniach wymagających skutecznego zabezpieczenia przed zabrudzeniami – kuchniach, łazienkach, a także na korytarzach, klatkach schodowych.
Ze względu na właściwości farby olejnej lamperie tworzą trwałe powłoki, z których łatwo usunąć wszelkie zabrudzenia, utrzymując ściany przez długi czas w czystości. Widujemy je również w szpitalach, szkołach, urzędach – ponieważ wbrew opiniom spełniają wymagania dotyczące budynków użyteczności publicznej.
Sposobem na odnowienie olejnej powłoki jest malowanie lamperii. W artykule znajdziesz propozycje farby do lamperii oraz pomysły na jej renowację.
Lamperia to powierzchnia o wysokiej odporności, jednak z biegiem czasu może zacząć tracić swój wygląd i wymagać odświeżenia. W takim wypadku należy ją odmalować. Do tego używamy odpowiednich produktów i narzędzi, postępując według kilku istotnych zasad. Podpowiadamy, jak skutecznie pomalować lamperię i jakiej farby w tym celu użyć.
Lamperie wykonuje się farbą olejną. Dlatego to właśnie ten rodzaj farb należy wybierać przy wykonywaniu lub renowacji starej lamperii. ŚNIEŻKA Supermal® Emalia Olejno-Ftalowa (link: https://www.sniezka.pl/produkt/supermal-emalia-olejnoftalowa) to emalia przeznaczona do malowania drewna, materiałów drewnopochodnych, tynków, a także elementów stalowych i żeliwnych użytkowanych wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń: okien, drzwi, mebli, ogrodzeń czy lamperii.
Produkt polecany jest również do stosowania w pomieszczeniach mieszkalnych, przeznaczonych na stały pobyt chorych w budynkach służby zdrowia oraz dzieci i młodzieży w budynkach oświaty – spełnia wymagania pomieszczeń użyteczności publicznej i służby zdrowia. Można go ponadto stosować w pomieszczeniach przeznaczonych do przechowywania produktów żywnościowych (bez bezpośredniego kontaktu z żywnością).
Emalia od ŚNIEŻKI jest odporna na czynniki mechaniczne i atmosferyczne oraz na środki dezynfekujące. Tworzy trudno zapalną powłokę o klasie palności D-s1, d0. Dobrze kryje malowane powierzchnie i jest bardzo wydajna – do 16 m²/l przy jednokrotnym malowaniu. Dostępna jest w 24 gotowych kolorach o stopniu połysku "POŁYSK", oraz w 13 kolorach o stopniu połysku "MAT", a także jako baza w systemie kolorowania. Szeroka paleta kolorystyczna daje inwestorowi wiele możliwości aranżacyjnych.
Lamperia musi być odpowiednio przygotowana do malowania. Podłoże powinno być suche bez rdzy, kurzu, zatłuszczeń i innych zanieczyszczeń. Na śliskim podłożu produkty malarskie nie będą się dobrze trzymać.
Zniszczone powłoki farb olejnych źle przylegające do podłoża usuwamy, oczyszczamy z rdzy, brudu i innych zanieczyszczeń. Jeśli podłoże jest dobrej jakości, wystarczy ich zmatowienie przy pomocy papieru ściernego. Miejsca zażywiczone i tłuste należy przemyć benzyną ekstrakcyjną.
Aby lamperię zmatowić, szlifujemy jej powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym. Następnie ściany należy odpylić i odtłuścić – myjąc je wodą z dodatkiem mydła. W ten sposób usuniemy wszystkie zanieczyszczenia i poprawimy przyczepność podłoża.
Jeżeli na powierzchni znajdują się ubytki – wypełniamy je odpowiednią masą naprawczą, np. ACRYL-PUTZ® LT 22 LIGHT (tu dobry link: https://www.sniezka.pl/produkt/acrylputz-lt-22-light). To gotowa do użycia masa naprawcza, szczególnie polecana do szybkiego wypełniania rys, ubytków, pęknięć i wykonywania spoin bez względu na rodzaj podłoża.
ACRYL-PUTZ® LT22 LIGHT jest szczególnie polecana do uzupełnienia różnego typu ubytków wymagających bardzo szybkiej naprawy. Można ją malować już po 2 godzinach od nałożenia. Masa jest super lekka – ma wyjątkowo mały ciężar własny (gęstość 0,4 g/cm³). Przy niewielkiej wadze wykazuje wyjątkowe właściwości fizykochemiczne.
Jak używać masy naprawczej ACRYL-PUTZ® LT22 LIGHT? Proces szpachlowania i spoinowania wymaga optymalnej temperatury - od +5°C do +30°C. Masę nakładaj pacą ze stali nierdzewnej, dociskając tak, aby masa dokładnie wypełniła ubytek oraz dobrze przywarła do jego boków. Gdy konsystencja masy jest zbyt sucha, dodaj niewielką ilość czystej wody.
W przypadku większych nierówności nanoszenie powtórz po utwardzeniu warstwy poprzedniej lub „mokro na mokro”.
Suchą powierzchnię po ubytku wygładź papierem ściernym lub siatką i odpyl. Zalecana gradacja materiału ściernego to 150.
W przypadku podłoży odsłoniętych należy je zagruntować. Odpowiednim produktem jest ŚNIEŻKA Urekor Grunt Do Drewna. To podkładowa emalia olejno-ftalowa do drewna. Daje matowe, doskonale przyczepne do podłoży powłoki, zwiększa przyczepność warstw nawierzchniowych, ujednolica malowaną powierzchnię i obniża koszty malowania. ŚNIEŻKA Grunt Do Drewna może być stosowana do wymalowań wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń.
Grunt możesz w razie potrzeby rozcieńczyć do lepkości roboczej rozpuszczalnikiem do wyrobów olejno-ftalowych. Maluj w temperaturze podłoża i otoczenia powyżej +10°C i wilgotności powietrza poniżej 80%. Najlepszy do tego celu będzie płaski pędzel z miękkim włosiem, wałek gąbkowy (flokowy) lub natrysk. Po wyschnięciu gruntu ściany są gotowe do malowania po 24 godzinach.
Lamperia musi być odpowiednio przygotowana do malowania. Na śliskim podłożu produkty malarskie nie będą się dobrze trzymać. Dlatego ściany pokryte lamperią należy najpierw zmatowić. W tym celu szlifujemy powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym. Następnie ściany należy odpylić i odtłuścić – myjąc je wodą z dodatkiem mydła. W ten sposób usuniemy wszystkie zanieczyszczenia i poprawimy przyczepność podłoża. Jeżeli na powierzchni znajdują się ubytki – wypełniamy je odpowiednią masą naprawczą, np. ACRYL-PUTZ® LT 22 LIGHT. W przypadku podłoży odsłoniętych należy je zagruntować. Po wyschnięciu ściany są gotowe do malowania.
Przed aplikacją farbę olejno-ftalową należy dokładnie wymieszać. Jeżeli jest to konieczne można ją rozcieńczyć rozpuszczalnikiem do wyrobów olejno-ftalowych lub benzyną bezaromatyczną do lepkości roboczej. Jeżeli kupiliśmy farby z różnych partii produkcyjnych powinniśmy zlać je do większego naczynia zbiorczego i wymieszać.
Malowanie lamperii przeprowadzamy w warunkach optymalnych: temperaturze powyżej 10°C oraz wilgotności powietrza poniżej 80%. Nakładamy dwie warstwy produktu w odstępie 24 godzin. Produkt aplikujemy na część ściany za pomocą płaskiego pędzla z miękkim włosiem, wałka gąbkowego (flokowego) lub poprzez natrysk. Po skończeniu prac myjemy narzędzia rozpuszczalnikiem olejno-ftalowym, uniwersalnym lub w benzynie bezaromatycznej. Pomalowane pomieszczenia należy wietrzyć do całkowitego zaniku zapachu – po tym czasie są gotowe do użytkowania.
Na lamperii osiada kurz i brud, które z czasem mogą wniknąć w farbę i ją trwale zabrudzić. Aby tego uniknąć, lamperię należy regularnie czyścić, najlepiej z pomocą wody i delikatnego detergentu. Chociaż powłoka lamperii jest odporna na wiele środków, lepiej unikać stosowania zbyt silnych detergentów do czyszczenia ściany. Może to prowadzić do uszkodzenia farby i jej wyblaknięcia.
Przy odpowiednim przygotowaniu ściany, właściwym malowaniu i doborze środków ŚNIEŻKA lamperia będzie trwała i ładna przez wiele lat!