Na czym polega zjawisko „oddychania ścian”? Czy ma na to zjawisko wpływ rodzaj farby jaki wybieramy? Czy jest to czynnik, o którym powinniśmy myśleć w trakcie planowania remontu?
Przejdź do akapitu:
Zdecydowanie prawdą jest, że ściany oddychają. W praktyce oznacza to przenikanie pary wodnej przez jej powierzchnię. Ma to duże znaczenie, szczególnie w przypadku zabezpieczenia budynku przed nadmiernym zawilgoceniem. Jaką rolę ma tutaj farba? Warto wspomnieć, że nowoczesne produkty do malowania ścian pozwalają im oddychać, przy jednoczesnym stworzeniu trwałej odpornej powłoki. Tzw. „farby oddychające” obecne są w wielu sklepach i marketach budowlanych.
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów farb do zastosowań we wnętrzach pomieszczeń. Najbardziej znane są farby akrylowe, których spoiwem są żywice akrylowe. Te produkty tworzą odporną powłokę, którą można np. myć, a jednocześnie powalają ścianom oddychać i są dzięki temu chętnie wybierane, ponieważ pozwalają zachować dobry mikroklimat w mieszkaniu.
Farby lateksowe zawierają więcej żywicy lub żywice innego rodzaju niż farby akrylowe, dzięki czemu ich powłoki są bardziej elastyczne, a tym samym odporniejsze na wilgoć oraz zmywanie. Są to farby bardzo dobrze kryjące, które również pozwalają ścianom oddychać, jednak w nieco mniejszym stopniu niż farby akrylowe.
Nowoczesne technologie produkcji farby sprawiają, że nawet produkty specjalne, których zadaniem jest stworzenie powłoki odpornej na wilgoć do zastosowania w kuchniach czy łazienkach, mogą być farbami oddychającymi.
Wybór odpowiedniej farby powinien być podyktowany nie tylko modą, jak również nie tylko ceną, ale możliwościami, jakie dają nam innowacyjne produkty. Dzięki dobrym zakupom możemy pokryć ściany w naszym domy farbami, które pozwolą zmywać brud, zabezpieczą przed rozwojem grzybów, a do tego pozwolą budynkowi pracować i oddychać, zapewniając zdrowie całej konstrukcji oraz jego domowników. Przy następnym zakupie sprawdź, czy w Twoim koszyku znajduje się oddychająca farba do wnętrz.