Jak szybko, tanio i samodzielnie całkowicie zmienić oblicze kuchni i łazienki? Ostatnim trendem w odświeżaniu wnętrz jest malowanie płytek ściennych. Czy to rozwiązanie trwałe? Przy odpowiednim przygotowaniu podłoża oraz zastosowaniu odpowiednich farb możemy uzyskać powierzchnię nie tylko atrakcyjną, ale również odporną na wodę oraz szorowanie.
Przejdź do akapitu:
Na rzecz malowania płytek kuchennych i łazienkowych przemawia możliwość dokonania całkowitej zmiany wnętrza bez konieczności korzystania z ekipy remontowej. Malowanie jest czystsze, szybsze i znacznie tańsze niż skuwanie starych kafelek oraz zakup nowych. Już w ciągu jednego weekendu można uzyskać zupełnie nową kuchnię i łazienkę.
Przed przystąpieniem do prac należy bardzo dokładnie umyć kafelki i fugi, stosując do tego detergent czyszczący np. mydło malarskie. Pamiętajmy, że wszystkie zabrudzenia, które pozostaną na powierzchni, mogą wpłynąć na niedokładne krycie farby do płytek i jej późniejsze pękanie. Po zmyciu powierzchni, należy bardzo dokładnie spłukać pozostałości środka czyszczącego oraz starannie osuszyć wszystkie kafelki.
Przez malowaniem płytek w kuchni lub łazience należy skrupulatnie sprawdzić, czy nie posiadają one uszkodzeń, takich jak głębokie rysy, pęknięcia, wyszczerbienia. Jeśli znajdziemy jakiekolwiek ubytki, należy je wypełnić fugą lub odpowiednią masą naprawczą, a po wyschnięciu dokładnie zeszlifować za pomocą papieru ściernego. Doskonałym rozwiązaniem dla podwyższonej wilgotności w kuchni i łazience jest zastosowanie do wypełnienia ubytków gładzi szpachlowej wykończeniowej FS 20 Finisz marki Śnieżka, która doskonale sprosta wymaganiom wilgotnych wnętrz i pozwoli naprawić ubytki do 3 cm oraz wyrównać nierówności nawet do 5 mm.
Malowanie płytek ceramicznych i kuchennych to szybki remont. Do jego wykonania nie musisz zdejmować szafek ani przesuwać sprzętów kuchennych. Wystarczy, że odpowiednio zabezpieczysz ich krawędzie oraz narożniki, w których kafelki stykają się z drugą ścianą.
Bardzo ważnym etapem w trakcie tej renowacji jest zagruntowanie powierzchni przed malowaniem. Sprawdzi się do tego ACRYL-PUTZ® GK 42 grunt polimerowy kontakt marki Śnieżka, którego zadaniem jest stworzenie przyczepnej powierzchni na podłożach gładkich i śliskich. Dzięki zastosowaniu w jego składzie odpowiedniej żywicy oraz kruszywa kwarcowego udało się stworzyć produkt, który nadaje śliskim powierzchniom, w tym kafelkom, szorstką strukturę. Grunt najlepiej nakładać wałkiem z krótkim włosiem lub pędzlem. Po zagruntowaniu powierzchni zaleca się odklejenie taśm zabezpieczających i pozostawienie kafelek do całkowitego wyschnięcia. Warto przestrzegać instrukcji i zaleceń producenta, a najlepiej rozpocząć malowanie farbą do płytek dopiero następnego dnia.
Ważne jest odpowiednie dobranie farby do płytek. Pamiętajmy, że musi być ona odporna na kontakt z wodą, jak również szorowanie. Przed malowaniem kafelek ponownie nakładamy taśmę zabezpieczającą, a następnie rozpoczynamy malowanie, najlepiej od brzegu ściany. Po nałożeniu i wyschnięciu pierwszej warstwy, nakładamy drugą. Trzeba pamiętać o tym, że pomalowane płytki mogą dosychać nawet kilka dni, dlatego należy zachować szczególną ostrożność i najlepiej nie czyścić ani nie dotykać ich przez najbliższy tydzień po zakończeniu prac. Dodatkowe zabezpieczenie oraz połysk można uzyskać, stosując bezbarwny lakier nawierzchniowy.
Przeczytaj również:
Farba do płytek ceramicznych – jak dobrać? Najmodniejsze połączenia
Biała łazienka - 7 pomysłów aranżacyjnych
Jaki kolor do łazienki? Aranżacja wnętrza łazienki w 3 kolorach