Jak odróżnić pleśń od grzyba na ścianie i jak sobie z nimi radzić?
Zagrzybione ściany to problem nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Jak odróżnić pleśń od grzyba na ścianie, a także jak zwalczyć te problemy na dobre? Sprawdź, co radzą eksperci ŚNIEŻKI!
Przejdź do akapitu:
- Grzyb a pleśń – jak je rozpoznać? Jak odróżnić pleśń od grzyba na ścianie?
- Objawy obecności pleśni i grzyba na ścianie
- Dlaczego pleśń czy grzyb pojawiają się na ścianach?
- Jakie zagrożenia niesie pleśń i grzyb w domu?
- Skuteczne metody usuwania pleśni i grzyba ze ścian
- Jak zapobiegać nawrotom pleśni i grzyba?
Pleśń czy grzyb na ścianie pojawiają się w starych, źle docieplonych budynkach, ale także w całkiem nowych mieszkaniach i domach. Niezależnie od przyczyny powstawania stanowią ogromne zagrożenie dla zdrowia domowników, zwłaszcza dzieci i osób starszych. Mogą wywoływać wiele dolegliwości, a także poważnych chorób.
W artykule podpowiemy, czy grzyb a pleśń na ścianie są tym samym oraz doradzimy, jak walczyć z tym problemem – jak usunąć pleśnie i grzyby, a także jak zabezpieczyć ściany, by te szkodliwe mikroorganizmy nie wróciły do domu.
Na ślady po pleśni czy grzybie na ścianie pomogą specjalne farby takie jak np. ŚNIEŻKA Zacieki-Plamy.
Grzyb a pleśń – jak je rozpoznać? Jak odróżnić pleśń od grzyba na ścianie?
Wilgoć na ścianie sprzyja powstawaniu zarówno pleśni, jak i grzybów. Warto jednak wiedzieć, jak odróżnić pleśń od grzyba na ścianie. Wbrew potocznej wiedzy to nie to samo.
Grzyb w domu to spory problem, znacznie większy niż zwykła pleśń. Grzyb niszczy materiały budowlane, a do tego szybko się rozrasta. Może wnikać w beton, tynk, a nawet drewno. Na dodatek wydziela nieprzyjemny zapach i tworzy charakterystyczne narośla. Grzyby występują w różnych odmianach. W domach często spotkać można gatunki jak stroczek łzawy czy siarkowiec płotowy, a także pleśniowe, np. kropidlak czarny lub pleśniak zielony, które bywają szkodliwe dla zdrowia.
Pleśń z kolei tworzy małe plamki na powierzchni ścian i sufitów, najczęściej w kolorze czarnym, choć mogą być też zielone, żółte czy rude. W odróżnieniu od grzyba nie przenika głębiej w ściany. Nie powoduje więc uszkodzeń struktury. Jest mniej inwazyjna, ale nadal wymaga usunięcia, bo jej obecność źle wpływa na zdrowie mieszkańców.
Objawy obecności pleśni i grzyba na ścianie
Skąd wiadomo, że w domu pojawił się grzyb lub mamy do czynienia z pleśnią? Na te objawy koniecznie zwróć uwagę!
- Pleśń często tworzy czarne, zielone, żółte lub rude plamki. Grzyb może przybierać formę większych narośli, zwykle o szarym lub białym odcieniu.
- Charakterystyczny zapach stęchlizny to częsty sygnał, że grzyb lub pleśń zadomowiły się na ścianach. Jest duszący, ostry i nasila się w zamkniętych pomieszczeniach.
- Sprawdź, czy ściany nie są mokre. Wilgotne plamy, które nie wysychają, często są miejscem rozwoju pleśni lub grzyba. Pojawiają się w narożnikach, przy sufitach lub podłogach.
- Na obecność grzyba lub pleśni w domu mogą wskazywać także częste kichanie, kaszel, podrażnione oczy czy problemy z oddychaniem u domowników.
Walka z pleśnią i grzybem na ścianie często wymaga korzystanie z usług specjalistów oraz dużego remontu włącznie ze skuwaniem tynków.
Dlaczego pleśń czy grzyb pojawiają się na ścianach?
Pleśń i grzyb na ścianach to zwykle wynik nadmiernej wilgoci. Najczęściej pojawiają się tam, gdzie powietrze nie może swobodnie krążyć. Niewłaściwa wentylacja to jedna z głównych przyczyn – blokuje cyrkulację i sprawia, że wilgoć zostaje w pomieszczeniach. Często wynika to z błędów na etapie projektowania lub złego doboru wentylatora. Jeśli wentylacja nie działa jak należy, wilgoć gromadzi się w kuchni i łazience, a z czasem przechodzi do innych pomieszczeń.
Błędy konstrukcyjne budynku również sprzyjają pleśni i grzybom. Mostki termiczne, które powstają tam, gdzie mur styka się z oknami, dachem lub fundamentami, to idealne miejsce na rozwój wilgoci.
Do tego dochodzą zdarzenia losowe takie jak przeciekanie dachu czy zalanie mieszkania. Takie sytuacje zwiększają wilgotność i tworzą dogodne warunki dla mikroorganizmów. Problemem bywają też nadmiernie szczelne okna, brak wietrzenia czy suszenie mokrych ubrań na grzejnikach oraz prasowanie w pokoju bez wentylacji.
Jakie zagrożenia niesie pleśń i grzyb w domu?
Pleśń czy grzyb na ścianie to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zagrożenie dla zdrowia. Ich obecność może wywołać różne choroby, zwłaszcza gdy spędzamy dużo czasu w pomieszczeniach, gdzie wilgoć i grzyb mają dogodne warunki.
Najczęstszym problemem zdrowotnym mieszkańców domu z pleśnią i grzybem są alergie. Pleśń uwalnia zarodniki i toksyny do powietrza. Mogą one powodować reakcje alergiczne, takie jak katar, kaszel, zaczerwienienie oczu, a nawet wysypka.
Długotrwałe narażenie na kontakt z grzybem prowadzi do astmy lub nasila jej objawy u osób już chorych. Grzyby i pleśnie powodują też problemy z oddychaniem – duszności, bóle głowy, a nawet infekcje płucne. W szczególnych przypadkach, zwłaszcza u osób o obniżonej odporności, prowadzą do poważniejszych infekcji grzybiczych. Dodatkowo grzyby wydzielają mykotoksyny, które obciążają układ nerwowy i sprawiają problemy neurologiczne.
Podstawa w walce z grzybami i pleśnią to skuteczne środki grzybobójcze.
Skuteczne metody usuwania pleśni i grzyba ze ścian
Aby skutecznie usunąć pleśń i grzyby ze ścian, musisz najpierw zlikwidować przyczynę problemu – najczęściej jest to wilgoć z powodu złej wentylacji lub wad konstrukcyjnych. Popraw cyrkulację powietrza, zamontuj nawiewniki lub uszczelnij budynek. Bez tego grzyb i pleśń wrócą.
Jak pozbyć się pleśni i grzybów ze ścian w domu? Wybraliśmy skuteczne metody – i te domowe, i te profesjonalne.
- Na powierzchniowe wykwity pleśni użyj specjalnych preparatów grzybobójczych dostępnych w sprayu. Pamiętaj o ochronie, bo to silne środki. Pomagają też wszystkie środki, które mają w swoim składzie chlor.
- Jeśli grzyb przeniknął głębiej, może być konieczne skucie tynku i nałożenie preparatu na oczyszczoną powierzchnię. Odgrzybianie wtedy trzeba zlecić profesjonalnej ekipie.
- Jeśli masz do czynienia z pleśnią, a nie z grzybem, pomóc mogą domowe sposoby. Spryskaj pleśń roztworem wody z octem (pół szklanki wody, ćwierć szklanki octu),po 15 minutach zmyj.
- Woda utleniona, soda oczyszczona czy olejek z drzewa herbacianego również działają bakteriobójczo i pomagają w usuwaniu nalotu.
Jak zapobiegać nawrotom pleśni i grzyba?
Pozbyłeś się już pleśni i grzybów ze ściany? Twoje najważniejsze zadanie to nie dopuścić do ich powrotu. O czym warto pamiętać?
Zadbaj o odpowiednią cyrkulację powietrza w domu. Regularnie wietrz pomieszczenia, zwłaszcza te, gdzie wilgotność jest wysoka (np. łazienki, kuchnie). W miejscach, gdzie wilgotność jest wyższa, zainwestuj w osuszacze powietrza. Utrzymanie suchego powietrza zapobiegnie rozwojowi pleśni i grzybów. Właściwa wilgotność w pomieszczeniach to 40-60%.
Warto też po usunięciu grzybów i pleśni zabezpieczyć ścianę przed ich powrotem, a także usunąć ślady po wykwitach. Pomóc w tym może farba ŚNIEŻKA Zacieki-Plamy. Ta akrylowa emulsja ze względu na swoje właściwości zalecana jest szczególnie do zamalowywania plam po zaciekach wodnych, sadzy, nikotynie i oleju oraz innych tłuszczach. Będzie także idealnym produktem do zabezpieczenia ściany przed zagrzybieniem. Izoluje plamy i zabrudzenia, jest łatwo przyczepna do podłoża, a do tego znakomicie kryje.
Pamiętaj jedynie, aby przed jej użyciem miejsca zagrzybione, pokryte pleśnią, oczyścić mechanicznie i zdezynfekować impregnatem grzybobójczym.