Jak zaadaptować i poukładać przestrzeń w domu, aby „zakrzywiała” szybki pęd codzienności, w który nieustannie jesteśmy wtłaczani przez cywilizację? Dobrym pomysłem jest postawienie na aranżację utrzymaną w nurcie slow. Dzięki temu, stworzymy przyjazne i funkcjonalne pomieszczenia, gdzie czas będzie płynął na zwolnionych obrotach.
Przejdź do akapitu:
Styl slow – dla wielu osób także sposób życia – cieszy się dużą popularnością i ma licznych zwolenników. Można go odnaleźć w postrzeganiu życiowych wartości, odżywianiu się, lecz także designie i aranżacji wnętrz. Dom to miejsce, w którym odpoczywamy po trudach dnia. Jego atmosferę buduje kolorystyka ścian, elementy wystroju i wyposażenia. Jak wykreować przestrzeń, w której złapiemy głęboki oddech i odkryjemy uroki slow?
Z naturą w tle
Uczucia spokoju i wewnętrznego wyciszenia doznajemy w kontakcie z naturą. Dlatego to właśnie inspiracja jej barwami powinna stanowić podstawę aranżacji. Oblicze każdego pomieszczenia najłatwiej odmienić poprzez jego odmalowanie. Postawmy na odcienie zieleni, kolorystykę ziemi czy błękitnego nieba. Zwróćmy też uwagę na to, jak odbieramy poszczególne kolory – np. u większości osób zieleń wywołuje poczucie bezpieczeństwa i równowagi, zaś niebieski przynosi ulgę przy wyczerpaniu psychicznym, a dodatkowo optycznie powiększa przestrzeń. Dobrym wyborem jest również zastosowanie na ścianach delikatnych, pastelowych barw, które mają właściwości relaksujące. Przy urządzaniu wnętrza wystrzegajmy się natomiast dużych kontrastów kolorystycznych, które zbyt intensywnie mogą stymulować, a nawet drażnić nasze zmysły.
Każde pomieszczenie w domu czy mieszkaniu ma swoje przeznaczenie. Pamiętając o tym, stworzymy funkcjonalną przestrzeń. Styl slow to również ekologiczne rozwiązania. Do pomalowania ścian i sufitów najlepiej wybierać bezpieczne dla zdrowia farby, o niskiej zawartości lotnych związków organicznych (LZO). Jak w praktyce wykorzystać powyższe wskazówki?
W pokoju dziennym spędzamy zazwyczaj najwięcej czasu i podejmujemy w nim gości. Dobrym rozwiązaniem jest pomalowanie tego wnętrza na delikatny kolor, np. P34 Kreatywna z serii Śnieżka Plamoodporna. Dzięki szablonom malarskim, ścianę można wzbogacić o kwiatowe wzory. Do pełni szczęścia potrzeba nam jeszcze wygodnej, ciepłej i miękkiej sofy, na której komfortowo poleniuchujemy – nurt slow to przecież powolne „smakowanie" rzeczywistości.
Komfort domowego zacisza
Aranżacja w stylu slow może mieć różne oblicza – zarówno nowoczesne, jak i bardziej tradycyjne, nawiązujące do „babcinych" wnętrz. Decyzja należy do nas samych. Trzeba tylko pamiętać, że efekt końcowy malowania zależy nie tylko od dobrego pomysłu, lecz także odpowiedniej aplikacji farby. Przed przystąpieniem do pracy sprawdźmy więc podłoże – powinno być suche, pozbawione zabrudzeń i zagruntowane farbą podkładową. Najlepiej kierować się tu zaleceniami producenta farby.
Ważną rolę w każdej stylizacji stanowią dodatki. Pomieszczenia w nurcie slow można wypełnić rękodziełem wyszperanym na lokalnych jarmarkach czy zakupionym u polskich projektantów na targach designu. Takim przedmiotom daleko do dominującej obecnie powtarzalności. Sprawdzą się zwłaszcza dodatki z naturalnych materiałów: drewna (zweryfikujmy, czy surowiec pochodzi z lasu zarządzanego zgodnie z zasadami ekologii),kamienia, ceramiki, bawełny czy lnu. O stworzenie oryginalnego mebla możemy pokusić się sami – przykładem jest stolik kawowy z dwóch drewnianych palet. Oczyszczamy je papierem ściernym, a następnie malujemy, wykorzystując do tego np. emalię akrylową Śnieżka SUPERMAL® w wybranym kolorze. Ostatni krok to połączenie ze sobą palet za pomocą gwoździ lub wkrętów i przykręcenie na dole kółek. Zadbajmy również o to, aby w pomieszczeniu znalazła się naturalna roślinność, która działa kojąco na oczy i nawilża powietrze.
Wnętrze utrzymane w nurcie slow pozwala domownikom osiągnąć równowagę w pędzie współczesnego świata. Do samodzielnie skomponowanych pomieszczeń będziemy z przyjemnością powracać po trudach dnia. Przyjazna kolorystyka i otaczające nas przedmioty zbudują atmosferę spokoju i relaksu. Przestrzeń slow jest funkcjonalna, atrakcyjna wizualnie i zarazem modna!