Mieszczuchy lubią wyrwać się ze swoich zamkniętych osiedli w metropolii i zaszyć w chatce pod miastem. Na długi weekend, tydzień wakacji, na dłużej. Coraz więcej mieszkańców miasta poszukuje starych chat, które przystosowują do wymogów współczesności – dla siebie lub z myślą o świadczeniu usług agroturystycznych.
Przejdź do akapitu:
Wiejski dom ma bowiem w sobie coś, co sprawia, że wypoczywa się w nim lepiej niż gdziekolwiek indziej. Swojski klimat, bliskość natury, możliwość kontaktu z przyrodą – wszystko to sprzyja ładowaniu akumulatorów. Jak urządzić takie klimatyczne lokum? Najlepiej z poszanowaniem jego historii i lokalnej tradycji. Jak wiejski dom to najlepiej w starym stylu. Oto najciekawsze aranżacje wnętrz.
Ściany w kolorze złamanej bieli, beżu lub delikatnej szarości, drewniana podłoga i minimum mebli: łóżko, stół z krzesłami, komoda. Oczywiście drewniane. Bejcowane, noszące ślady użycia.
Do tego tkaniny: lniane zasłony, poduszki, ręcznie tkany dywanik, na stole obrus zrobiony na szydełku. I idealna wakacyjna sypialnia gotowa. Skromność takiego alkierza pomaga wyciszyć zmysły po wielu miesiącach spędzonych w miejskim zgiełku.
Wiejski dom może także przypominać skansen. Oryginalne meble i dekoracje, pamiątki po przodkach, kilimy, obrazki ze świętymi.
Do tego bielone ściany i skrzypiąca podłoga (a pod nią schowek na ziemniaki). Gdy to wszystko znajdzie się w izbie, można mieć odczucie podróży w czasie. Szczególnie, gdy w powietrzu unosi się charakterystyczny zapach wiejskiej chaty.
Rustykalne wnętrze z ceglanymi ścianami, płytkami terakotowymi na podłodze, widocznymi elementami drewnianej konstrukcji i ścianami oblepionymi nieregularną warstwą gliny to stylistyczny skręt na południe.
Tak wykończone wnętrze jest bardzo przytulne i energetyczne. Aż się prosi, żeby wieczorem usiąść przy ogniu rozpalonym w kozie i wypić dobre wino w doborowym towarzystwie.
Wnętrze chaty może być także zdominowane przez drewno. Zastosowanie go na podłodze, ścianach i suficie nie zostawia już za bardzo przestrzeni na inne zabiegi stylistyczne. Tu lepiej zapomnieć o obrazkach, ozdobnych meblach.
Prostota, wszechobecne drewno, a za oknem piękny widok, który zastępuje wszelkie dekoracje. Nic więcej nie trzeba, żeby poczuć związek z naturą.
Urządzając wiejską chatę można też zainspirować się stylem prowansalskim. Biała, jasna kuchnia daje wrażenie czystości, lekkości i świeżości. Totalna biel, przełamana gdzieniegdzie naturalnym drewnem, to sposób na stworzenie urokliwego, niebanalnego wnętrza.
Aranżując wnętrza wiejskiej chaty najlepiej jest potraktować je z szacunkiem dla jej historii i tradycji. Wszelkie nawiązania do starego stylu są mile widziane – wprowadzanie na siłę nowoczesności nie da dobrego efektu, chyba, że o pomoc poprosimy architekta.
Ale związki nowoczesności z tradycją w wiejskim budownictwie to temat na inny artykuł.