Styl japandi, choć wciąż mało powszechny, zyskuje coraz większą popularność. Łączy w sobie estetykę japońskich wnętrz z konwencją nowoczesnego stylu minimalistycznego. Czym dokładnie się charakteryzuje i jak urządzić kuchnię zgodnie z jego zasadami? Podpowiadamy!
Przejdź do akapitu:
1. Czym charakteryzuje się styl japandi?
2. Styl japandi – kuchnia z pomysłem
3. Kuchnia w stylu japandi- jak stworzyć takie wnętrze?
4. Kuchnia japandi – klimatyczne aranżacje
Gdyby chcieć w najprostszych słowach opisać styl japandi, można by stwierdzić, iż stanowi on połączenie przytulności i kolorów stylu skandynawskiego z minimalizmem i charakterem stylu japońskiego. W świecie interior design staje się coraz popularniejszy, a jego prostota i naturalność skradły serca wszystkim miłośnikom pięknych i nowoczesnych wnętrz. Japandi styl to również sposób na bardzo funkcjonalne i przejrzyste wnętrza. Stanowi on więc idealny wybór na wystrój niezwykle stylowej, ale jednocześnie bardzo przytulnej kuchni. Sprawdź jakimi zasadami się kierować i jakich dodatków użyć, aby stworzyć przestrzeń kuchenną w pięknym japońskim stylu!
Styl japandi czerpie inspiracje z japońskich wnętrz, w których przeważa harmonia, symetria, spokój oraz oszczędność w szczegółach i kolorach. Stanowi on jednak kompozycję, na którą składają się różne inne estetyki wnętrzarskie. Stylowi skandynawskiemu zawdzięcza prostotę i zamiłowanie do naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamień czy wiklina. Z minimalizmu bierze skromność oraz proste formy i linie geometryczne. Z wabi-sabi czerpie zaś nawiązanie do kultury japońskiej. W stylu japandi ważnym jest także umiarkowanie w kolorach, kształtach i strukturach. Urządzone według jego zasad wnętrza, choć skromnie wyposażone i ubogie w liczne dekoracje, dają niesamowity efekt.
Wnętrze utrzymane w stylu japandi to kwintesencja współczesnego luksusu. Powinno być ono bardzo eleganckie, ale jednocześnie przyjazne; bogate w nowoczesne rozwiązania, a równocześnie pełne swobody i artystycznego animuszu. Japandi uwielbia też design. W pomieszczeniu, w którym przeważa, nie może więc zabraknąć artystycznych elementów. Nie należy jednak przesadzać. Wszystko powinno być dobierane z umiarem i ze smakiem.
Japandi styl przypadnie do gustu przede wszystkim miłośnikom nowoczesnych, ale przytulnych wnętrz. Pokochają go osoby silnie związane z naturą i lubiące otaczać się naturalnymi surowcami, ale także te, które cenią sobie piękne, designerskie aranże. Z pewnością docenią go również fani takich stylów jak boho, vintage, rustykalny czy skandynawski.
Kuchnia w stylu japandi to pomysł na nietuzinkowe i ultra nowoczesne wnętrze. Ważne są tu przede wszystkim opływowe kształty, proste linie i gładkie powierzchnie, które zapewnią, spokój i harmonię. Liczy się tu każdy najmniejszy szczegół – od płytek na podłodze, poprzez lampę na suficie, aż po uchwyty szafek.
Nie bez znaczenia pozostaje tutaj również dobór kolorów. Japandi kuchnia powinna pozostać wolna od energetycznych i żywych kolorów. Nie ma tu miejsca dla czerwieni, różu czy fioletu. Wszystkie wykorzystane barwy muszą przynosić spokój zarówno dla oczu, jak i dla ducha. W takiej przestrzeni najlepiej sprawdzi się biel, szarości, brąz i beże. Urządzając kuchnię w stylu japandi, warto wykorzystywać również różnorodne naturalne materiały – przede wszystkim drewno, ale również kamień, wiklinę i bawełnę.
Kolejnym ważnym aspektem jest dobór mebli. Kuchnia japandi nie może być przytłoczona zbyt dużą ilością zdobień. Wykorzystane meble powinny być smukłe i wizualnie lekkie, z zachowaniem prostych linii i kształtów. W tym pomieszczeniu sprawdzą się więc proste, gładkie szafki kuchenne bez frezów i bardzo widocznych uchwytów. Idealnym wyborem będą tu również jednokolorowe, drewniane lub kamienne blaty. W części jadalnianej najlepiej sprawdzą się drewniane stoły i krzesła na wysokich, bardzo smukłych nogach.
Jak wprowadzić styl japandi do kuchni? W pierwszej kolejności należy wybrać jej kolorystykę. Na ścianach najlepiej będą się prezentować jasne, bardzo stonowane kolory farb. Powinny one stanowić jedynie tło całego wystroju, a nie jego najbardziej wyrazisty element. Dobrym wyborem będą tu na przykład farby beżowe, takie jak P02 Szykowna, P03 Postępowa lub P09 Idealna z serii Śnieżka Plamoodporna. Alternatywę mogą stanowić farby jasnoszare lub jasnobrązowe, jak chociażby P24 Twórcza, P25 Wytworna, P27 Stylowa czy P44 Imponująca również z serii Śnieżka Plamoodporna.
Na główny materiał w takim wnętrzu najlepiej wybrać jasne drewno, które nada się idealnie na fronty szafek, blaty kuchenne i panele podłogowe, a także wszelkiego rodzaju meble i dodatki. Jasne ściany i wyposażenie kuchni japandi można zaś urozmaicić za pomocą niewielkiej liczby metalowych lub szklanych dekoracji oraz jednokolorowych wazonów, pater i doniczek.
W kuchniach japandi ważną rolę odgrywa także oświetlenie. Najlepszym źródłem światła w tego typu aranżach będą duże, przestronne okna, których drewniane framugi staną się elementem wystroju. Natomiast jeśli w pomieszczeniu nie ma dużych okien, nie można zapomnieć o dużej liczbie lamp. Ich wygląd ma jednak znaczenie! Klosze powinny być jednokolorowe i być utrzymane w opływowych kształtach oraz zawieszone pod sufitem lub przymocowane na ścianach w symetrycznym układzie. Nie sprawdzą tu się zaś masywne, bogato zdobione żyrandole i obszerne klosze w stylu glamour.
Urządzając kuchnię w stylu japandi, należy zwrócić uwagę na trzy najważniejsze aspekty: stonowaną kolorystykę, harmonię i symetrię oraz minimalistyczny wystrój. Jednym z pomysłów na takie wnętrze jest wystrój skupiony jedynie na jasnych barwach: bieli, piaskowej żółci, beżu i jasnym brązie. Utrzymana w takiej kolorystyce aranżacja stworzy bardzo przytulną i ciepłą przestrzeń. Jasny wystrój można urozmaicić na przykład poprzez rośliny doniczkowe i lampy z bambusa.
Alternatywą są kuchnie japandi utrzymane w ciemnej kolorystyce. Choć większość pomieszczeń w stylu japońskim stawia na jasne kolory, nie wyklucza to możliwości wykorzystania ciemniejszych barw. Nowoczesną kuchnią można więc urządzić na przykład, wykorzystując ciemnoszare lub nawet czarne farby do ścian i fronty mebli. Wówczas ciemną przestrzeń dobrze jest rozjaśnić poszczególnymi elementami wyposażenia lub dodatkami dekoracyjnymi: blatami z drewna czy ratanowymi koszami.
Kolor w kuchni japandi? Proszę bardzo! Nigdzie nie jest powiedziane, że japoński wystrój musi krążyć wokół jednej, wyznaczonej palety barw. Kuchnię w tym stylu można z powodzeniem ożywić kolorowymi szafkami, barwnymi obiciami krzeseł czy rozmaitymi dziełami sztuki. W takim przypadku najlepiej stawiać na „brudne” odcienie danych kolorów, czyli ich nieco przydymione wersje. Świetnie sprawdzi się tu na przykład szarawy turkus, pudrowy róż czy brudny błękit.
Nie można też zapomnieć o aranżacjach w stylu japandi stworzonych z wykorzystaniem kamieni. Ten naturalny materiał idealnie wkomponowuje się w zasady japońskiego dekoru, a co więce,j perfekcyjnie współgra z innymi użytymi w wystroju tworzywami. Kamień można wprowadzić do wnętrza poprzez kamienne płyty naścienne, marmurowe blaty kuchenne, posadzkę z kamienia lub różnego rodzaju ozdoby.
Kuchnia japandi to doskonały pomysł. Pomoże wnieść do niej dużo rodzinnej atmosfery, jednocześnie nie rezygnując ze stylu i elegancji. Jest on idealnym sposobem na stworzenie modnie urządzonej, nowoczesnej przestrzeni, która będzie nie tylko piękna, ale i bardzo funkcjonalna. Kuchnia w stylu japandi z pewnością stanie się luksusową wizytówką każdego domu!
Sprawdź także:
Salon w stylu japońskim – jak stworzyć azjatycki klimat w Twoim domu?
Minimalistyczne mieszkanie - sprawdź najlepsze aranżacje
Jak funkcjonalnie urządzić kuchnię? Porady eksperta