Jednym z istotniejszych etapów wykańczania domu jest wybór odpowiedniej balustrady, która będzie nie tylko praktyczna, ale też świetnie skomponuje się z bryłą budynku. W blokach mieszkalnych i kamienicach to balustrada często decyduje o stylu aranżacji naszego balkonu.
Przejdź do akapitu:
Balkon jest bardzo ważnym elementem, który ma duży wpływ na postrzeganie bryły budynku. Dlatego powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na wybór odpowiedniej balustrady, która kształtem, stylem i rozmiarem będzie pasować do całości domu. Ma ona ogromne walory dekoracyjne, dlatego starannie wybierzmy nie tylko materiał, ale i kolor. Pamiętajmy także o jej funkcjach praktycznych. Balustrada powinna być stabilna i bezpieczna, dlatego ważne jest prawidłowe przymocowanie do podłoża. Nie powinna być także zbyt wysoka lub niska, co też ma wpływ na jej użytkowanie: optymalna wysokość to 90 cm.
Polecana jest lekka metalowa konstrukcja, najlepiej ażurowa, tak aby nie tworzyła optycznych dysproporcji. Malujemy ją na jasne kolory: biel, delikatne szarości lub beże.
Balustrada balkonowa może być wykonana z metalu, drewna, cegły lub kamienia. Wybór materiału powinien być podyktowany przede wszystkim stylem całego budynku. Najbardziej uniwersalny jest metal, który pasuje zarówno do nowoczesnych, minimalistycznych brył, jak i tradycyjnego, starego budownictwa. Pamiętajmy także, że wspomniane wyżej materiały można ze sobą łączyć.
Balustrada składa się z trzech głównych elementów: słupków, poręczy i wypełnienia. Mogą one być wykonane z jednego materiału, np. metalu, jak i łączyć kilka ich rodzajów, np. metalowe słupki i drewnianą poręcz albo metalowe słupki i wypełnienie ze szkła lub tworzywa sztucznego. Kształt balustrady powinien być także dostosowany do kształtu balkonu: najczęściej są to klasyczne prostokąty, ale zdarzają się także balustrady półokrągłe, szczególnie w starych kamienicach. Wówczas konstrukcja jest bardziej skomplikowana i z reguły wymaga montażu przez fachowców.
Standardowo rozpoczynamy od dokładnego oczyszczenia powierzchni balustrady. Rdzę i stare powłoki malarskie usuwamy metalową szczotką: miedzianą lub stalową. Następnie wyrównujemy podłoże papierem ściernym, odkurzamy i odpylamy. Przechodzimy do malowania. W związku z tym, że nasza balustrada będzie narażona na ciągłe działanie czynników atmosferycznych, powinniśmy sięgnąć po odpowiedni produkt, np. Śnieżka Supermal ® Emalia Chlorokauczukowa lub Śnieżka Supermal ® Emalia Olejno-ftalowa, który także ochroni konstrukcje przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Balustradę malujemy wałkiem lub za pomocą miękkiego pędzla z włosiem jednorodnie zakończonym. Do pełnej ochrony przed pomalowaniem emalią powierzchnię gruntujemy podkładem chlorokauczukowym Śnieżka Urekor C.
Nie zapominajmy o detalach. Do balustrady kolorystycznie i stylistycznie powinny także pasować pozostałe elementy wystroju balkonu. Jeśli jest on klasyczny, półokrągły, z kutą i pięknie zdobioną balustradą, to jego aranżacja powinna zostać utrzymana w tym klimacie. W tej sytuacji świetnie pasować będzie drewniana lub klinkierowa podłoga, niewielki metalowy stół i krzesła, doniczki z wikliny lub ratanu. Przy nowoczesnej metalowo-szklanej balustradzie możemy sobie pozwolić na plastikowe geometryczne donice z równo przyciętymi krzewami. Sprawdzą się także kolorowe siedziska z tworzywa sztucznego i modne obecnie egzotyczne printy.
Balkon to idealne miejsce na stworzenie miniogródka. Dzięki niemu codziennie po pracy będziemy mogli wypoczywać wśród kwiatów i zieleni. Pierwszą ważną rzeczą jest wybór roślin dostosowanych do miejsca i klimatu panującego na balkonie. Drugą stworzenie z nich przepięknej aranżacji. I tutaj przede wszystkim musimy pomyśleć o doniczkach.
W naszym klimacie świetnie sprawdzą się metalowe doniczki, które możemy pomalować kolorową emalią, np. Śnieżka Moje Deko, którą stosować można również na zewnątrz pomieszczeń.
Artykuł pochodzi z Dekoratorium Magazyn Wydanie specjalne 1 (3) (2017). Więcej inspirujących porad i fotografii na stronie www.dekoratorium.com |