Kolory mają ogromny wpływ na nasze zachowanie i samopoczucie. Zanim zdecydujecie się na użycie konkretnych barw, sprawdźcie, jakie mają właściwości i w jakim typie pomieszczeń najlepiej się sprawdzają.
Relaks i odpoczynek
Groszkowy, miętowy, kolor soczystej świeżej trawy. Są to idealne odcienie zielonego o właściwościach relaksujących. Dają poczucie spokoju i bezpieczeństwa, obniżają stres, sprzyjają zasypianiu.
Idealne kolory do salonu, sypialni, a także pokoju energicznego ucznia, gdyż poprawiają koncentrację. Wiatr, niebo, morze... czyli kolor niebieski , słusznie kojarzony z lekkością, przestrzenią i orzeźwieniem. Jego jasne odcienie mają właściwości relaksujące, sprzyjają wyciszeniu, a także pomagają w podejmowaniu decyzji.
Warto wprowadzić je do sypialni, salonu czy dziecięcego pokoju, jednocześnie wystrzegając się ich na ogromnych płaszczyznach, gdyż mogą działać przygnębiająco. Dlatego też niebieski chętnie jest łączony z delikatną bielą, beżem czy kolorem kremowym.
Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego w wielu restauracjach wystrój jest w kolorze pomarańczowym lub czerwonym? Otóż kolory te pobudzają apetyt, wprawiają w dobry nastrój i dodają energii.
Podobne właściwości ma kolor żółty, który świetnie sprawdzi się w kuchni, zmniejszając poczucie zmęczenia i uprzyjemniając przygotowywanie posiłków. Można zestawić go z kolorem lawendowym, który wyostrza przyjemne zapachy.
Kolorem, który wzmaga wyobraźnię i kreatywność jest z pewnością fioletowy, który warto wprowadzić do pracowni lub gabinetu osoby pracującej twórczo.
Podobne właściwości ma kolor złoty, który dostarcza energii i pobudza umysł.
Brąz wnosi do pomieszczenia poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Jest to kolor oznaczający spokój, równowagę i wytrwałość. Sprzyja również koncentracji i ułatwia naukę. Przede wszystkim jednak kolor brązowy jest synonimem elegancji, dlatego jest pożądanym akcentem w salonie, sypialni, przedpokoju czy gabinecie. Jego nadmiar jednak może wprawiać w smutek. Pamiętajmy, iż każdy z tych kolorów ma bogatą i zaskakującą paletę odcieni, które możemy zestawiać zgodnie z własnymi upodobaniami kolorystycznymi. Najważniejsze, abyśmy we wnętrzu swojego domu czuli się wygodnie i komfortowo.
Artykuł pochodzi z wydania specjalnego Dekoratorium Magazyn 1(2015). Autor: Iwona Bortniczuk Więcej inspirujących porad i fotografii na stronie www.dekoratorium.com |