Jeśli stoisz przed wyborem stylu, w jakim urządzisz swoją kuchnię, a uwielbiasz przedmioty z duszą, fascynują cię wnętrza wypełnione historią minionych epok, lubisz ciepło drewna, piękne barwy i wzory oraz tapicerowane meble może powinieneś rozważyć kuchnię w stylu retro?
Przejdź do akapitu:
Styl retro nawiązuje do mody z postmodernistycznej przeszłości, a która nadal fascynuje i funkcjonuje we współczesnych wnętrzach. Retro sięga po elementy królujące co najmniej 20 lat wstecz, dlatego obecnie prezentuje nawet wzornictwo z lat ‘80 i ‘90. Styl retro ma w sobie nutę sentymentalizmu, przypomina dzieciństwo i czas beztroski, dlatego tak chętnie po niego sięgamy urządzając wnętrza.
Projektując swoją retro kuchnię możesz wybrać dwie drogi. Pierwsza zakłada całkowite oddanie się historycznemu klimatowi i aranżację wnętrza od początku do końca w sposób, jak robili to nasi przodkowie. Od pokrycia ścian i podłóg typowego dla dawnych czasów po ustawienie zabytkowego wyposażenia. Wnętrze takie będzie wtedy prawdziwym wehikułem czasu. Innym rozwiązaniem jest urządzenie nowoczesnej przestrzeni, w której poszczególne detale w stylu vintage będą jedynie smaczkiem, subtelnym dodatkiem. „Stary” piekarnik, okap, lodówka czy grzejnik nawiążą jedynie do dawnych trendów, nadając retro charakter nowoczesnej przestrzeni.
W stylu retro przede wszystkim sięgaj po drewno. Drewniane szafki, z rzeźbionymi frontami – z ramkami i żłobieniami, drewniane blaty, stół oraz krzesła. Niektóre z nich mogą być lakierowane, dzięki czemu zyskają „wysoki połysk”. Ściany, oprócz klasycznego malowania farbą, możesz pokryć drewnianą boazerią. Gdzieniegdzie użyj rudej cegły, np. dekorując okno. Nie zapomnij o wzorzystych kafelkach nad kuchennym blatem, żeliwnym zlewozmywaku oraz emaliowanych i porcelanowych naczyniach.
Mała kuchnia w stylu retro może być naprawdę przytulna. Wybierz drewniane szafki z metalowymi uchwytami, cegłę nad roboczym blatem, stalowy okap, gazową płytę z charakterystycznym dwuczęściowym żeliwnym rusztem, stół na rzeźbionych nogach, lniany obrus, firanki w oknach i wazony z kwiatami. Zachowaj jasną, ciepłą paletę kolorystyczną. Niech rządzą beże, kremy, blade róże oraz jasna naturalna barwa drewna. Ściany pomaluj farbą Śnieżka PlamoodpornaŚnieżka Plamoodporna
Jeśli miło wspominasz wakacje na wsi u babci, możesz te przyjemne obrazki z pamięci przenieść do swojej kuchni. Zainwestuj w drewnianą podłogę, drewnianą stolarkę okienną i drzwiową i odsłoń drewniane belki konstrukcyjne. Ich ciepły, przyjemny kolor pięknie się wybije z tła białego sufitu i ścian pomalowanych farbą Śnieżka PlamoodpornaŚnieżka Plamoodporna
Wprowadź do wnętrza drewniane, stylowe szafki z dekoracyjnymi bielonymi frontami i czarnymi kutymi uchwytami, czarne metalowe wieszaki z haczykami, na których zawisną ceramiczne kubki i metalowe wiaderka na drewniane przybory kuchenne oraz emaliowana chochla do zupy. Dodaj do tego metalowe, malowane na biało lub białe ceramiczne doniczki na piękne zielone rośliny oraz metalowe pudełka i słoiki na przyprawy czy kasze i mąki, a twoja kuchnia zyska wygląd babcinego królestwa we współczesnej odsłonie.
Przywołując styl retro trudno nie wspomnieć o flagowym betonowym budulcu z czasów PRL-u, mianowicie o lastryko. Ta mieszanka cementu, grysu i barwników, którym wylewano posadzki, schody, czy parapety. Kiedyś uważany za kicz, dziś staje się coraz modniejszy, dlatego spokojnie możesz po niego sięgnąć dekorując swoją retro kuchnię. Zobacz, jak ciekawie wygląda przestrzeń, gdy za pomocą wielobarwnego lastryko wykończysz podłogę i część ściany. Jeśli zdecydujesz się na jednolite białe szafki kuchenne i złote elementy dekoracyjne, zbudujesz elegancką, modną przestrzeń.
Przeczytaj również inne artykuły z tej kategorii:
Pokój w stylu retro – 10 ciekawych inspiracji
Wnętrze w stylu Retro
Nowoczesna i elegancka kuchnia - porady i inspiracje