Kuchnia skandynawska jest uporządkowana, czysta, minimalistyczna i panuje w niej spokojna, chłodna atmosfera. Stonowana paleta kolorystyczna oraz proste linie sprawiają, że wnętrze jest jasne, lekkie i niezwykle stylowe. Jeśli marzysz właśnie o takiej kuchni, zainspiruj się skandynawskimi projektami.
Przejdź do akapitu:
Pomieszczenia projektowane w duchu stylu życia Skandynawów bazują na bardzo jasnych, stonowanych kolorach, głównie bielach i szarościach, inspirowanych chłodnymi barwami krajobrazu za oknem. Zdecydowanie dominuje tu biel, dlatego możesz zaprojektować swoją kuchnię głównie w białym kolorze. Pomaluj na biało ściany, np. farbą Śnieżka PlamoodpornaŚnieżka Plamoodporna
To co charakterystyczne w kuchni w stylu skandynawskim, to drewniana podłoga. Zadbaj o wysokiej jakości drewno z widocznym rysunkiem słojów, włókien i sękami. Drewno może być bielone, ponieważ biała podłoga jak najbardziej wpisuje się w obszar stylu skandynawskiego. Innymi opcjami pokrycia podłogi są płytki ceramiczne i kamienne, które dodatkowo bardzo łatwo się czyszczą.
Drewno to jeden z głównych materiałów budulcowych skandynawskich wnętrz. Bardzo często spotykamy w nich drewno o surowym wykończeniu, np. na blacie stołu. I ten stół właśnie oraz krzesła mogą być w ciemnym odcieniu drewna, co wprowadzi ciekawy kontrast do jasnego wnętrza. Oprócz drewna dobrze widziane są inne naturalne materiały, jak wspomniany już kamień i ceramika, a także wiklina, cegła, rattan czy len. Jednocześnie w nowoczesnej kuchni skandynawskiej nie może zabraknąć stalowych, błyszczących powierzchni, dlatego możesz wybrać taka lodówkę, okap, czy sprzęt AGD o takim wykończeniu.
Bardzo ważną cechą nowoczesnych kuchni w stylu skandynawskim jest minimalizm. Nie tylko ten kolorystyczny, ale również przejawiający się w ograniczonej ilości wyposażenia, czy dekoracji. Stawia się tu na proste linie i formy, minimum ornamentów i bibelotów, ale również skrupulatnie dobiera się przybory kuchenne i wszelkie naczynia trzymając jedynie to, co jest naprawdę potrzebne. Wchodząc głębiej w to założenie może się okazać, że jesteś w stanie zrobić selekcję swoich kuchennych rzeczy i zostawić tylko te, których używasz. Tym samym niepotrzebna ci już będzie duża ilość szafek kuchennych. Wtedy będziesz mógł zrezygnować z wiszących mebli, zachowując jedynie zabudowę dolną. Wolną ścianę nad blatem możesz pomalować farbą Śnieżka PlamoodpornaŚnieżka Plamoodporna
Mieszkając w bloku również możesz stworzyć nowoczesną kuchnię w stylu skandynawskim. Mniejsza powierzchnia kuchni wymusi wprowadzenie zarówno dolnych jak i wiszących szafek. Trzymaj się stonowanej palety kolorystycznej – ściany pomaluj farbą Śnieżka PlamoodpornaŚnieżka Plamoodporna
Oryginalnym rozwiązaniem na pokrycie podłogi w małej kuchni skandynawskiej jest ułożenie ciekawej mozaiki, utrzymanej w kolorystyce wyposażenia. Długie szare lniane zasłony, gładkie białe firany i ciemny lniany obrus na stole zmiękczą surowość wnętrza.
Mimo dominacji jasnych kolorów, w swojej skandynawskiej kuchni możesz sobie pozwolić na mocny odcień szafek kuchennych. Ciemnoszara, głęboka barwa frontów szafek dolnych i zabudowy kuchennej, kontrastująca z bielą wnętrza i wykończona jasnym drewnem, wprowadzi prawdziwy powiew nowoczesności do twego wnętrza.
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, w stylu skandynawskim ważny jest minimalizm, dlatego dekoracje wnętrza buduje się m.in. za pomocą odpowiednio dobranych niezbędnych elementów w przestrzeni, np. oświetlenia. Zadbaj o stylowe wiszące lampy, mogą być umieszczone nisko nad stołem lub wyspą kuchenną i różnić się od siebie wyglądem.
Przestrzeń udekorujesz również wyjątkowym wyposażeniem i meblami: wybierz krzesła z designerskimi oparciami, szafki z witryną, która wyeksponuje zawartość, czy oryginalny okap. Nawet odpowiednio dobrane garnki czy kubki mogą pełnić funkcję ozdobną.
Styl skandynawski lubi również żywe rośliny zielone, dlatego nie bój się doniczek z kwiatami i ziołami czy bukietów w szklanych wazonach na stole. Jeśli interesujesz się sztuką, oprawiony w proste ramy obraz w duchu nowoczesnym będzie ciekawym dekoracyjnym elementem przestrzeni.
Przeczytaj również:
Inspirujące pomysły na salon w nowym stylu skandynawskim
Jadalnia w stylu skandynawskim – inspirujące aranżacje
Pokój dziecięcy w stylu skandynawskim – postaw na funkcjonalność
Aranżacja kuchni w stylu industrialnym - kolor ścian i mebli