Kuchnia to niewątpliwie serce domu, bez względu na to, czy jest dużym przestronnym pomieszczeniem, czy jedynie niewielkim aneksem. Zarówno wtedy, gdy regularnie przygotowujemy w domu wykwintne dania, jak i wtedy, gdy jedynie podgrzewamy gotowe posiłki, chcemy, aby kuchnia była ergonomiczna, przyjemna i urządzona intuicyjnie.
Nawet mając do dyspozycji maleńką kuchnię, warto poświęcić jej nieco uwagi i stworzyć takie miejsce, by gotowanie w niej posiłków było nie tylko obowiązkiem, ale i pasją.
Proponuję spojrzeć na własną kuchnię w pięciu krokach:
KROK 1 – SZAFKI
Nowoczesne systemy meblowe dają niekiedy zaskakujące możliwości zagospodarowania przestrzeni. Wygodne szafki na miarę potrzeb właściciela to podstawa wygodnej i funkcjonalnej kuchni. Optymalnie zaprojektowana kuchnia wykorzysta każdą wolną przestrzeń.
Dobrze zagospodarowane dolne szafki sprawią, iż wszystkie znajdujące się w nich przedmioty będą „pod ręką”. Nowoczesne systemy prowadnic wysuwają zawartość szafki do przodu – w pole widzenia (szuflady, carga, kosze metalowe, półki ruchome) i umożliwiają łatwy dostęp do wszystkich znajdujących się tam przedmiotów.
Szafki wiszące są w kuchni szczególnie ważne, zarówno pod względem estetyki, jak i funkcjonalności. Obecne na rynku różne mechanizmy otwierania pozwalają na konstruowanie różnego typu szafek, z frontem unoszonym w różnych płaszczyznach, w zależności od położenia szafki, wymagań projektowych i potrzeb właściciela. Takie szafki stają się nie tylko wygodne w użytkowaniu, ale też estetyczne i łatwe do utrzymania w czystości.
KROK 2 – AKCESORIA KUCHENNE
Jeśli zabudowę kuchenną już mamy, a chcemy jedynie poprawić jej funkcjonalność, warto przyjrzeć się dostępnym na rynku drobnym akcesoriom i elementom wyposażenia wewnętrznego. Blokady, amortyzatory, maty antypoślizgowe, spinacze, wkłady – to tylko niektóre przykłady akcesoriów, które pomogą nam efektywnie zagospodarować przestrzeń szafek.
KROK 3 – AGD
Dziś kuchnia to istne laboratorium. Ilość możliwych urządzeń, jakie wykorzystujemy do tego, by przygotować posiłek, znacznie się zwiększyła. Prócz kuchenek, piekarników i lodówek już na stałe w naszych kuchniach zagościły kuchenki mikrofalowe, zmywarki, ekspresy do kawy, roboty kuchenne, tostery, opiekacze i wiele innych. Jak zatem zaplanować kuchnię, by nie wyglądała, jak sklep ze sprzętem AGD? Warto pomyśleć o urządzeniach do zabudowy. Pozwoli nam to skoncentrować się na istotnych parametrach urządzenia takich jak np. energooszczędność i nie zaburzy estetycznej koncepcji urządzenia kuchni. Na sprzęt „wolny” powinniśmy przewidzieć miejsce w szafkach, tak by ilość urządzeń pozostających na wierzchu ograniczyć do minimum.
Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń kompaktowych, posiadających więcej funkcji niż klasyczny sprzęt. Można nabyć piekarniki z funkcją mikrofalówki i gotowania na parze. Warto zastosować takie rozwiązania w małych pomieszczeniach, gdzie ilość miejsca narzucałaby konieczność rezygnacji z niektórych urządzeń.
KROK 4 – OŚWIETLENIE
Jest ważnym czynnikiem komfortowej pracy w kuchni. Należy zadbać o odpowiedni dobór i lokalizację oświetlenia nad tzw. roboczymi (blat, zlewozmywak, płyta kuchenna oraz stół). Dobrze zaplanowane oświetlenie nie razi w oczy i nie powoduje wyraźnych cieni w miejscach pracy. Dostępne dziś na rynku nowoczesne oświetlenie pozwala nie tylko prawidłowo oświetlić wnętrze, lecz również odpowiednio je zaaranżować, eksponując np. niektóre strefy, przedmioty czy barwy.
KROK 5 – KOLORY DO KUCHNI - INSPIRACJE
Abyśmy w danym miejscu mogli czuć się dobrze, wybierajmy z palety barw te, które najbliższe są naszej naturze. Niekoniecznie muszą być to kolory modne, obowiązujące w danym sezonie. Spójrzmy raczej w głąb siebie i zastanówmy się, w otoczeniu jakich barw czujemy się najlepiej.
Posiadając taką wiedzę, spróbujmy stworzyć kompozycję barw (na zasadzie harmonii lub kontrastu),w oparciu o którą będziemy projektować wnętrze. Byłoby dobrze, gdyby kolorów nie było zbyt wiele.
Istnieją rozwiązania uniwersalne, które sprawdzą się w każdej niemal kuchni. Są nimi kolory neutralne (biele, beże, brązy szarości i czerń). Jeśli nie potrafimy się zdecydować, warto kuchnię projektować w oparciu o te właśnie tonacje, a kolor do wnętrza wprowadzić w postaci dodatków, akcesoriów czy bibelotów.
Przeczytaj także:
Najlepsze pomysły na aranżacje kuchni w stylu retro
Kuchnia w stylu wiejskim. Jak urządzić przytulną przestrzeń do gotowania?
Styl japandi – jak urządzić minimalistyczną i funkcjonalną kuchnię?