Poddasze kojarzy się z miejscem niedostępnym, pełnym tajemnic i starych pamiątek. Dziecięce wyprawy na strych w domu dziadka i babci były prawdziwą przygodą. Przestrzeń ta ze względu na swój nietypowy strop jest naprawdę wyjątkowa, dlatego tak bardzo podoba się najmłodszym. Dobrym pomysłem jest zatem urządzenie pokoju dziecięcego na poddaszu.
Przejdź do akapitu:
Odpowiednio ocieplone i doświetlone poddasze to przestrzeń idealna na aranżację pokoju dla dziecka. Zanim więc rozpoczniesz prace dekoratorskie upewnij się, że jest tam odpowiednia wentylacja i wystarczająca ilość okien, doprowadzająca do wnętrza naturalne światło. Duża przestrzeń poddasza i pokoju dziecka, daje ogromne możliwości aranżacyjne. Można na niej swobodnie tworzyć oddzielne strefy do nauki, zabawy, przechowywania i snu i nadal pozostanie wolna przestrzeń na środku, którą dzieci dowolnie mogą zamieniać w różne magiczne światy i przeżywać fantastyczne przygody. Na poddaszu jest zdecydowanie więcej miejsca na wstawienie tam przedmiotów, które nie zmieściłyby się w zwykłym pokoju dziecięcym. Bujany fotel z baldachimem, koń na biegunach czy skrzynie na skarby na pewno nie zagracą przestrzeni.
Biorąc pod uwagę, że skosy na poddaszu zacieniają przestrzeń i nie zawsze mamy tam wystarczającą ilość okien, by naturalne światło dochodziło do każdego punktu w pokoju dziecka, najlepiej jest malować ściany na jasne barwy. Jasne kolory jak biel, kremy, jasne szarości, blade pastele są w stanie rozjaśnić przestrzeń, optycznie dodać jej przestronności, a nawet wizualnie podwyższyć skosy. Możesz również wybrać białe meble i bardzo jasne tekstylia, jednak pamiętaj by nie przesadzić z bielą, ponieważ monochromatyczne wnętrze na poddaszu nie jest zalecane. Jeśli lubisz głębokie barwy, myśl o nich w postaci detali, niewielkich akcentów kolorystycznych. Głębokie barwy w pokoju dziecka na poddaszu wprowadzaj raczej w postaci delikatnych akcentów.
Jeśli twoje dziecko ma pokój na piętrze, nic nie stoi na przeszkodzie, by na pustym poddaszu zaaranżować mu przestrzeń do gier, zabaw i zdrowego ruchu. W przypadku, gdy nie będzie to pomieszczenie, w którym twoje dziecko spędza większą część czasu, możesz pomalować je na ulubiony kolor malucha. Jeśli lubi niebieski , co powiesz na kolor P36 Wybitna z palety farb Śnieżka PlamoodpornaŚnieżka Plamoodporna
Na poddaszu możesz urządzić prawdziwy małpi gaj, tor przeszkód lub mini salę gimnastyczną. Brzydka pogoda wtedy nie będzie przeszkodą przed aktywnością fizyczną. Przestrzeń ze ścianką wspinaczkową, drabinkami, miękkimi siedziskami jest również niezwykle atrakcyjnym miejscem spotkań z kolegami i koleżankami, a nawet rodzicami!
Wielu nastolatków marzy o własnym pokoju na poddaszu. Jest coś takiego w tym pomieszczeniu pod skosami, że daje większe poczucie intymności i prywatności, tak potrzebnej w trakcie dojrzewania i kształtowania swojej autonomii. Aranżacja poddasza dla nastolatka jest łatwiejsza niż dla młodszego dziecka, ponieważ możecie wspólnie zaprojektować tę przestrzeń. Zapytaj swoje dziecko, czego potrzebuje. Co mu ułatwi naukę, a co będzie atrakcyjne gdy będzie gościł swoich rówieśników.
Możecie zaplanować szafki do przechowywania na ściance kolankowej. Optymalna wysokość ścianki to 80 – 110cm, ponieważ pozwala ona na umieszczenie standardowej komody. Podłogę możecie pokryć dywanem i ustawić na nim niski stolik. Dywan stanie się wtedy alternatywą dla sof i siedzisk. Któż z nas w tym wieku nie lubił siedzieć i leżeć na podłodze?
Pokój dziecięcy na poddaszu to świetny pomysł na zagospodarowanie nieużywanej przestrzeni w domu i tym samym powiększenie jego funkcjonalnej powierzchni. Możesz tam stworzyć niesamowitą krainę – scenografię do zabaw, które twoje dziecko zapamięta na długo lub bezpieczną przystań w trakcie trudnego dorastania.
Zobacz również:
Aranżacja wygodnego i przestronnego salonu na poddaszu - inspiracje
Aranżacja nowoczesnej sypialni na poddaszu - inspiracje i porady
Pokój dla chłopca na poddaszu – wykorzystaj przestrzeń w efektywny sposób