Pokój dla osoby starszej powinien być zaaranżowany tak, by zapewnić jej bezpieczeństwo, komfort i ułatwić codzienne życie. Sprawdź, jak urządzić pokój dla seniora, jak dobrać meble i inne elementy wyposażenia oraz kolorystykę, w której osoby starsze czują się dobrze.
Przejdź do akapitu:
Niezależnie od tego, czy osoba starsza mieszka w samodzielnym mieszkaniu, czy zajmuje pokój w domu wielopokoleniowym, warto zadbać, aby przestrzeń, którą dysponuje, była funkcjonalna i dopasowana do jej potrzeb.
W artykule znajdziesz informację, jak urządzić pokój dla babci i dziadka. Podpowiemy, jakich ułatwień nie powinno zabraknąć w pokoju seniora oraz jak ułatwić poruszanie się po pomieszczeniu przy ograniczeniach ruchowych. Pokażemy także paletę kolorów przyjaznych osobom starszych. Jako wzór posłużą nam kolory farb ŚNIEŻKA.
Jak urządzić pokój dla seniora? Warto zdać sobie sprawę z tego, że osoby starsze dziś zdecydowanie różnią się od swoich rówieśników sprzed lat. Wielu seniorów ma swoje pasje, jest aktywnych fizycznie, a często także zawodowo. Mają dobrą kondycję, tak psychiczną, jak fizyczną. Zdarzają się oczywiście problemy zdrowotne, wynikające z chorób lub po prostu z wieku, ale podejmując decyzję, jak urządzić pokój dla dziadka i babci, musisz wziąć pod uwagę potrzeby i stan zdrowia konkretnej osoby.
W 2035 roku zgodnie z przewidywaniami Głównego Urzędu Statystycznego seniorzy będą stanowić ok. 30% mieszkańców Polski. Oznacza to, że problem właściwej aranżacji przestrzeni, by uwzględniała potrzeby wszystkich jej użytkowników, jest powszechny. Dom przystosowany do potrzeb seniorów jest też wygodniejszy i bardziej komfortowy dla wszystkich domowników. Zdecydowanie warto więc przemyśleć, jak usprawnić domowe życie, aby było lepsze dla wszystkich, nie tylko dla seniorów.
Co najbardziej doskwiera seniorom w domowych pieleszach? Największym problemem są utrudnienia w postaci barier architektonicznych – zbyt ciasne pomieszczenia czy zbyt wąskie przejścia. Kolejnym wyzwaniem jest kwestia bezpieczeństwa. Posadzki, na których łatwo się poślizgnąć, nieodpowiednie materiały i meble potrafią uprzykrzyć życie i stwarzają ryzyko urazów.
Ważne jest też wyposażenie pokoju dla seniora w przedmioty, które ułatwiają życie, od prostych w użyciu sprzętów elektronicznych po schodki, stoliki-pomocniki czy poręcze w miejscach, które tego wymagają.
Jeśli szukasz informacji, jak urządzić pokój dla babci lub dla dziadka, weź pod uwagę poniższe porady.
Najlepiej, aby pokój seniora mieścił się na parterze. Uniknie on wtedy codziennej wędrówki po schodach, która jest wyzwaniem dla stawów i kolan. Rezygnacja ze schodów oznacza też mniejsze ryzyko urazu z powodu upadku czy potknięcia się. Najgorszym rozwiązaniem dla babci lub dziadka jest pokój na poddaszu, z wysokimi schodami i skosami.
Kolejną ważną zasadą, jak urządzić pokój dla seniora, jest łatwy dostęp do łazienki. Idealnym rozwiązaniem jest oddzielna łazienka, przeznaczona tylko dla osoby starszej i połączona z jej sypialnią. Jeśli to niemożliwe, warto zaaranżować pokój seniora możliwie blisko łazienki. Dobrze, aby niedaleko było również do kuchni, z której senior może łatwo korzystać o dowolnej porze dnia i nocy.
Starsze osoby lubią otaczać się rzeczami, które dobrze znają. To ważna zasada zwłaszcza wtedy, gdy senior przeprowadza się w nowe miejsce. Warto zadbać, by czuł się tu dobrze, by wokół znalazły się jego ulubione meble, dekoracje, pamiątki z przeszłości. Pokój dla seniora powinien być urządzony zgodnie z jego gustem i tak, jak on lubi, nawet jeśli oznacza to, że będzie zupełnie inny niż pozostała część domu.
W pokoju przeznaczonym dla osoby starszej, ale także w całej przestrzeni, z której senior będzie korzystać (kuchnia, łazienka, salon, korytarz) trzeba zadbać o zmniejszenie ryzyka groźnego wypadku. Seniorzy są bardziej narażeni na upadki i inne zagrożenia, co gorsza, nawet niewinne potknięcie może się w ich przypadku skończyć poważnym urazem. Aby temu zapobiec, pamiętaj o poniższych zasadach:
Jak urządzić pokój dla dziadka lub dla babci? Zacznijmy od doboru mebli. Jeśli senior nie wymaga specjalistycznej opieki, wystarczy wygodne łóżko, ważne, aby nie było zbyt niskie. Przytulnego charakteru doda ciepły koc i przyjemne w dotyku poduszki. Dla osób z problemami zdrowotnymi odpowiednie będzie specjalistyczne łóżko, z regulowaną wysokością i możliwością ustawienia w pozycji siedzącej.
W pokoju seniora warto ustawić komfortowy fotel do czytania i oglądania telewizji, najlepiej z wysokim oparciem. Przyda się również biurko – warto zachęcać osobę starszą, aby jak najwięcej pisała, czytała, rozwiązywała krzyżówki, co pomoże jej utrzymać umysł w dobrej formie. Niezbędny mebel to także stojąca przy łóżku szafka z miejscem na okulary, lekarstwa, kubek z wodą.
Pamiętaj, że im starszy człowiek, tym ma więcej rzeczy. W pokoju dla seniora niezbędne jest więc miejsce do przechowywania pamiątek, książek, ramek ze zdjęciami, prezentów od wnucząt i dzieci. Przydadzą się kwietniki na kwiaty doniczkowe, które wielu seniorów lubi hodować. Ważny zakup to również oddzielny telewizor oraz radio i sprzęt do słuchania muzyki.
Zwróć uwagę, że seniorzy nieco inaczej widzą kolory niż osoby młodsze. Zdecydowanie lepiej czują się wśród stonowanych kolorów, gorzej – wśród barw ciemnych i mocnych. Warto to uwzględnić, projektując tę przestrzeń. Polecane do pokoju seniora odcienie farb ŚNIEŻKA Barwy Natury to:
W pokoju seniora przydadzą się solidne i funkcjonalne meble, przytulne dodatki i jasne, ciepłe kolory. Niezbędne będą również usprawnienia poprawiające komfort korzystania z przestrzeni. Urządzając pokój osoby starszej zwróć uwagę na kolory farb ŚNIEŻKA. W palecie barw znajdziesz wiele odcieni idealnych do aranżacji pokoju dla seniora.