Granatowy kolor kojarzy się z powagą, spokojem i luksusem. Jak dobrać dodatki i dekoracje w wyrazistym odcieniu niebieskiego? Czy granatowa ściana jest dobrym pomysłem? Sprawdzamy!
Przejdź do akapitu:
Kolor granatowy chętnie wykorzystuje się dziś nie tylko w modzie, ale także we wnętrzach w wielu różnych stylach, od klasycznego i hamptons po glamour i nowoczesny. Można go spotkać jako główny kolor ścian oraz pod postacią akcentów i detali. Do każdej aranżacji wprowadzi elegancki charakter, powiew luksusu i tajemniczości.
W artykule podpowiadamy, co warto wiedzieć o kolorze granatowym we wnętrzach. Jak działa na ludzkie emocje? Czy da się go zastosować na małej powierzchni? Jeśli kusi Cię ten ciemny odcień, ale boisz się o efekt, nasze wskazówki na pewno okażą się pomocne.
Granatowy kolor to jedna z najciekawszych i budzących najwięcej skojarzeń barw. Pierwsze z nich to na pewno odcień szkolnych mundurków z dawnych lat. Ciemny granat to kolor, który symbolizuje szkolnictwo i edukację, kojarzy się z wiedzą, nauką, ale też powagą.
Drugi trop to barwa mundurów marynarki wojennej. To więc kolor siły, autorytetu, doświadczenia, posłuszeństwa, ale też morza i wszystkiego, co z wodą związane. Nie bez powodu zestawienie granat + biały + czerwony to trio kolorystyczne charakterystyczne dla stylu marynarskiego i nadmorskiego (hamptons).
Kolor granatowy symbolizuje również elegancję, luksus, spokój oraz stabilność. Kiedyś uzyskanie tej barwy było bardzo trudne. Na granatowe tkaniny stać było jedynie najzamożniejszych. Dziś w otoczeniu granatu czujemy się spokojni, wyciszeni, bezpieczni, stabilni. Z tego powodu farbą w kolorze granatowym maluje się często sypialnie i miejsca do relaksu.
Dużym atutem tego koloru jest jego zdolność do poprawy koncentracji i skupienia. Barwę tę warto więc wybrać do domowego biura czy gabinetu.
Musisz pamiętać, że granatowy odcień w nadmiarze wywołuje uczucie smutku i przygnębienia. Stosując ten kolor, trzeba zachować umiar oraz zadbać o rozjaśnienie dużych powierzchni (np. granatowej ściany) przy pomocy kolorowych dodatków.
W jaki sposób można wprowadzić jasny lub ciemny granat we wnętrzach?
Pierwsza propozycja to granatowa ściana. Możesz tak pomalować ją za telewizorem, sofą czy stołem w salonie. W sypialni doskonale będzie się prezentowała za łóżkiem. Dzięki ciemnej kolorystyce wnętrze nabierze ciekawego, bardzo eleganckiego charakteru.
Drugi dobry pomysł to zasłony w granatowym kolorze. Możesz wybrać jednolitą tkaninę – największą popularnością cieszą się dziś welury. Pięknie wyglądają jednak także granatowe zasłony ze złotym lub srebrnym wzorem oraz tekstylia z motywem botanicznym czy kwiatowym ciemniejszym tle.
W małym wnętrzu sprawdzą się granatowe dekoracje i dodatki. Co powiesz na poduszki dekoracyjne lub dywan? A może kwietnik czy pojedynczy mebel – krzesło lub fotel? Możliwości jest mnóstwo, podobnie jak odcieni granatu!
Choć ten kolor ma wiele zalet, jako główny element aranżacji może nie być dobrym pomysłem. Jeśli podoba Ci się granatowa ściana, pomaluj tak tylko jedną powierzchnię, pozostałe pozostaw w jasnym odcieniu. Jeśli pomalujesz granatową farbą wszystkie ściany w salonie, uzyskasz efekt studni, a wnętrze stanie się ciemne i przygnębiające. Natomiast jeden element w tym odcieniu zrobi efekt wow!
Jeśli decydujesz się na kolor granatowy na dużej powierzchni, np. na ścianie za sofą w salonie czy za łóżkiem w sypialni, zadbaj o rozjaśnienie przestrzeni przy pomocy dodatków. Mogą to być grafiki w białych ramach, plakaty z wyraźnym passe-partout czy odbijające światło lustro. Z granatem doskonale współgrają też równie eleganckie, kolory metali – srebro, złoto, mosiądz, aluminium, miedź.
Z czym najlepiej zestawiać kolor granatowy we wnętrzu? Oto nasze propozycje:
Jeśli obawiasz się tak mocnego efektu, jak granatowa ściana, zainwestuj w granatowe dekoracje i dodatki. Co się sprawdzi?
Granatowy kolor to elegancja i styl w Twoim domu. Jeśli szukasz pomysłu na ciekawe wnętrze, koniecznie sprawdź nasze aranżacje z różnymi odcieniami niebieskiego, w tym z inspirującym granatem!