Leśne kąpiele dla dzieci bez wychodzenia z domu? To możliwe – pod warunkiem, że las zaprosisz do środka. Organizacja dziecięcej przestrzeni w tym stylu to aranżacja, w której zakochują się najpierw maluchy, a potem ich rodzice.
Przejdź do akapitu:
1. Pokój dziecka w stylu leśnym to prawdziwe wyzwanie
2. Pokój dziecięcy w stylu leśnym – niezbędne dodatki
3. Jak dobrać leśne dodatki do pokoju dziecka?
Sposób, w jaki pokazujemy świat dziecku, rozbudza ciekawość i wpływa na jego system poznawczy. Jeśli pragniesz, by Twój skarb żył w bliskiej relacji z przyrodą, a otaczające go miejsce wypełniały spokój i harmonia, wprowadź do jego pokoju elementy lasu w postaci odpowiednich dekoracji, kolorów i dodatków. Taki motyw kreuje magiczną scenografię baśni, bez której świat dziecka jest ubogi.
Jak dziecięcą przestrzeń zamienić w środek leśnej polany? Czy pokój można udekorować tak, by pasował stylem do reszty pomieszczeń? Czy dla chłopca odpowiedniejsza będzie dżungla, a dla dziewczynki zagajnik? Podpowiadamy!
Dekoracje pokoju dziecka, które ma być funkcjonalnie, a jednocześnie imitować naturę, nie jest prosta. Nieodpowiednie dodatki mogą zepsuć atmosferę leśnej tajemniczości. Pokój dziecka w takim stylu nie jest pałacem księżniczki czy boiskiem piłki nożnej. Nie ma w nim zbędnych bibelotów, a wszystkie sprzęty i elementy pasują do siebie. Jeżeli użyjesz zbyt dużo dekoracji, wprowadzisz chaos. Trudno będzie zauważyć specyficzny klimat lasu. Zaplanowane dodatki to charakterystyczne cechy leśnego świata.
Pomieszczenie musi podkreślać ponadczasowość i uniwersalność. Leśny pokój dziecka to neutralny wybór, odpowiedni zarówno dla chłopca, jak i dziewczynki. Jest subtelny i delikatny, bez intensywnych barw – z naturą w środku oraz dużą ilością drewna. W takiej przestrzeni obowiązkowe są postacie leśnych zwierząt, drzewa, a nawet szyszki i żołędzie.
Przy aranżacji leśnego pokoju dziecka łatwo jest zapomnieć o pozostałych pomieszczeniach domu. Dziecięcy pokój – pomimo odmiennych motywów stylistycznych – nie powinien odstawać charakterem od reszty domostwa. Warto więc czerpać ze stylów, w których wszystkie pokoje stworzą spójną całość, na przykład ze skandynawskiego lub minimalistycznego.
Leśny pokój dziecka to nie zawsze zieleń, gdyż ducha tego miejsca doskonale oddadzą zupełnie inne barwy i dekoracje. W ten sposób tworzymy kolorystyczną zgodność z resztą otoczenia i – poruszając się dalej w tematyce lasu – dostosowujemy do miejsca. Ciemne kolory na ścianach nie nadają się do małych, niemowlęcych pokoików. Subtelne przełamania kolorystyczne, niezwiązane z kolorami drzew i lasu, można wykorzystać do podkreślenia osobowości dziecka. Ważne, by wciąż poruszać się w obszarze kolorów ziemi. Wybierz zatem szarości (np. 157 Pejzaż Zimowy) lub brązy (np. 160 Górska Ścieżka).
Czego potrzebujesz do wykreowania lasu w domu? Odpowiednich kolorów, mebli i dodatków.
Przyroda ma w sobie równowagę i harmonię. Te cechy zachowaj także w tonacjach leśnego stylu. Kolory drzew, roślin czy piasku powinny tworzyć miły i spójny dla oka obraz. Najlepiej sprawdzi się paleta farb Śnieżka Barwy Natury. Bez problemu odnajdziesz tutaj odpowiednie odcienie, takie jak:
• zielenie (np. 108 Wiosenna Łąka),
• szarości (np. 156 Stalowe Magnolie),
• biele (np. 173 Majowa Konwalia),
• beże (np. 147 Dzika Orchidea),
• brązy (np. 160 Górska Ścieżka),
• pastelowe róże (np. 105 Letni Poranek),
• żółcie (np. 103 Złote Kłosy),
• pomarańcze (np. 115 Słoneczny Blask).
Stonowaną kolorystykę przełamujemy mocniejszymi akcentami, na przykład żółtym lub różowym. Ciemniejsze tło rozświetlą dodatki w jasnych barwach. Nie bój się tonów zieleni 108 Wiosenna Łąka czy brązu 121 Pachnący Cynamon. Dzieci dobrze odnajdują się w baśniowej kolorystyce. Jeśli chcesz, żeby biały pokój stał się wyrazisty, postaw na charakterystyczne elementy, na przykład dekoracje z jasnego drewna.
Szafa, półeczki imitujące gałęzie, stoliki i krzesełka mogą być stworzone tylko z jednego materiału – drewna. Podobnie jest w przypadku dodatków, takich jak kufer na zabawki, siedzisko ze skrzyni i liczne pudełka ze skarbami. Lity, naturalny surowiec to nieodzowny akcent leśnego stylu – stanowi realny element scenografii lasu. Ociepla atmosferę dziecięcego królestwa, wycisza i tworzy bezpieczny klimat do zabawy. Drewno doskonale współgra również z ratanem i bambusem.
Naklejki, tapety i obrazki z charakterystycznymi motywami to dekoracje, które pomagają urządzić świat leśnego skrzata. Dzikie zwierzęta i rośliny stanowią główny plan ozdób oraz dekoracji. Poduszki, koce, makramy i girlandy wprowadzają lekkość, a także czynią miejsce przytulnym. Miękki dywan i pluszowe zabawki to akcesoria tworzące przyjazną atmosferę, która zachęca do zabawy i odkrywania świata.
Łóżko w stylu leśnym jest wyjątkowe. To drewniany domek, przez który przewieszone są tkaniny, materiałowe proporczyki i lampki. Popularną alternatywą nawiązującą do spania pod gołym niebem jest namiot typu tipi. Dwa, różne odcienie tego samego koloru podkreślą spójność wnętrza. Ciemne, materiałowe dodatki ładnie wyróżnią się na tle jasnej ściany w odcieniu 156 Stalowe Magnolie.
Jeżeli zachowasz kolorystykę i użyjesz odpowiednich dodatków, wyzwanie aranżacyjne stanie się ciekawą zabawą. Nawet jeśli stolarka nie jest Twoją pasją, możesz wyczarować oryginalne, drewniane ozdoby na ścianę, a do pokoju wstawić żywe drzewo. Ze zbędnych kantówek zrób oryginalny, sztachetowy płotek, zawieś lampki i użyj miękkich zabawek do dekoracji, a leśny pokój dziecięcy stanie się ciepły i przytulny.
Jeśli nie jesteś fanem prac ręcznych, dobrym i szybkim rozwiązaniem będą tapety z leśnym motywem lub naklejki z dzikimi zwierzętami. Nie zapominaj również o kolorystyce ścian. Niech barwy i dekoracje tworzą spójną całość. Twoje dziecko lubi bajkę o lisie Witalisie? Połącz zielony kolor ścian 166 Cisza o Zmierzchu z przewodnim motywem ulubionego bohatera. Kup do pokoju poduszki, plakaty i pluszowe zabawki z jego podobizną. Pościel i zasłony w liście lub wiewiórki ocieplą wnętrze. Wisząca lampka z abażurem w sarenki i namiot tipi z tym samym wzorem utworzą przewodni motyw leśnych dodatków.
Jeśli chcesz użyć mocniejszego koloru, ale pokój Twojego dziecka jest mały, pomaluj nim tylko połowę wysokości ściany. Jasna góra rozświetli wnętrze i optycznie powiększy jego rozmiar. Podobnie z tapetą. Nie musisz przyklejać jej na całą powierzchnię, ale tylko na jej część.
Wystarczy kilka elementów w postaci szyszek i sosnowych gałązek, by odmienić wystrój pokoju starszego dziecka. Spójne połączenie tych samych kolorów w jaśniejszym i mocniejszym odcieniu – na przykład 117 Księżycowej Nocy i 123 Mglistego Świtu – udowadnia, że kolory są ważne w prezentowaniu głównego stylu dekoracji. Oszczędność w dodatkach podkreśla praktyczność przestrzeni, a jednocześnie dodaje jej charakteru. Dywan, poduszki czy welurowy fotel wprowadzają ciepłą i spokojną atmosferę. Takie miejsce sprzyja koncentracji i nauce.
Motyw lasu w aranżacjach daje ogromne możliwości tworzenia i zachęca do wspólnego działania. To okazja do prac ręcznych i kreatywnej zabawy w kolory – możesz włączyć swoje dziecko w te czynności. Aby znaleźć odpowiednie farby, sięgnij do wzornika Śnieżki Barwy Natury. Znajdziesz tu inspirację do stworzenia niepowtarzalnego wnętrza.
Pokój dziecięcy w stylu leśnym to również sprytne rozwiązanie, kiedy pomieszczenie dzieli chłopiec i dziewczynka. Jego neutralny charakter pozwala na długoletnie wykorzystanie aranżacji. Jest odpowiedni dla niemowlaka i nastoletniej latorośli. To nie tylko pomysł na oryginalną, dziecięcą przestrzeń, ale też prezentacja wartości i komunikacja podkreślająca istotną rolę przyrody w życiu małego człowieka.