Wygodny, funkcjonalny, bezpieczny. Taki powinien być dom dla wieloosobowej rodziny. My dodamy jeszcze: przytulny, stylowy i odzwierciedlający charakter wszystkich członków rodziny.
Przejdź do akapitu:
LICZY SIĘ PRZESTRZEŃ!
Dom dla wieloosobowej rodziny z dziećmi powinien być przede wszystkim funkcjonalnie rozplanowany. Maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, dbałość o detale, praktyczne rozwiązania i odpowiednio dobrana kolorystyka pozwolą na urządzenie domu, który spełni potrzeby wszystkich domowników. Z tą samą starannością zadbajmy o aranżację zarówno wspólnej części dziennej, jak i części sypialnianej domu. Nawet przy małych metrażach nie zapominajmy o pomieszczeniach gospodarczych, które znacznie ułatwiają codzienne funkcjonowanie domowników. W poszukiwaniu dodatkowej przestrzeni adaptujemy strychy i piwnice.
Szukajmy takich rozwiązań, które z jednej strony dadzą niezbędną przestrzeń do życia dla wszystkich członków rodziny, a z drugiej zagwarantują im poczucie prywatności.
To tutaj spędzamy z rodziną najwięcej czasu, wspólnie odpoczywając, oglądając filmy, rozmawiając czy bawiąc się. Dlatego też warto zadbać o to, aby nasz salon był komfortowy, funkcjonalny oraz bezpieczny, szczególnie jeśli w domu są małe dzieci. Najważniejszym elementem wystroju jest oczywiście sofa, która powinna być duża, wygodna i przytulna. Wymagania licznej rodziny z pewnością spełni wieloosobowa, rozkładana kanapa narożnikowa. Przy jej zakupie warto zwrócić uwagę na kolorystykę i właściwości materiału obiciowego, który musi być odporny na zabrudzenia, przetarcia i uszkodzenia. Pamiętajmy też o odpowiednim oświetleniu naszego salonu. Kolor światła może bowiem nadać pomieszczeniu ciepły i klimatyczny nastrój.
A co z dodatkami? Wspaniałymi dekoracjami naszego salonu mogą być pamiątki przywiezione z rodzinnych wakacji, wspólne zdjęcia oprawione w stylowe ramki lub dekoracje wykonane przez dzieci na zajęciach plastycznych, warsztatach ceramicznych czy krawieckich. Ozdobna poduszka uszyta przez naszą pociechę, może i nie będzie perfekcyjnie wykonana, ale z pewnością nada salonowi ciepłego i przytulnego charakteru.
Równie istotnym miejscem w domu wieloosobowej rodziny jest jadalnia. Jej centralne miejsce zajmuje stół, przy którym odbywają się wspólne posiłki, spotkania i narady. Stół powinien być wykonany z trwałych materiałów i mieć odpowiednio duże rozmiary. Warto zastanowić się nad rozkładanym stołem, który sprawdzi się podczas większych uroczystości rodzinnych.
Gdzie szukać spokoju i komfortu po całym dniu wypełnionym codziennymi obowiązkami? Najlepiej w sypialni. Miejsce to ma nam zapewnić zdrowy sen i regenerację przed kolejnymi wyzwaniami. Dlatego ważne, aby sypialnia znajdowała się w bardziej zacisznej części domu, z dala od gwarnego salonu i kuchni, ale w miarę blisko łazienki. Ponadto, dobrze jeśli sypialnia usytuowana jest od strony południowej i wschodniej – dobre nasłonecznienie pokoju z pewnością ułatwi poranne wstawanie.
Urządzając sypialnię powinniśmy zwrócić również uwagę na jej funkcjonalność. Szczególnie, gdy przez kilka miesięcy będziemy dzielić ją z niemowlakiem. Pomyślmy o zakupie obszernej szafy, odpowiednim oświetleniu, modułowych meblach, które będą nam służyć wraz z rozwojem maleństwa oraz wygodnego miejsca do jego karmienia i usypiania.
Przy urządzaniu pokojów dziecięcych praca powinna być dzielona między dwa zespoły projektowe. W skład pierwszego teamu wchodzą rodzice, którzy przede wszystkim dbają o funkcjonalność pomieszczeń i pilnują budżetu. Drugi zespół to dzieci, które dbają o estetyczne wykończenie swoich pokojów. Pamiętajmy, że to one będą spędzać tu najwięcej czasu, uczyć się, wypoczywać czy przyjmować gości, dlatego pokój powinien być dostosowany do ich potrzeb, a wystrój odzwierciedlać zainteresowania i osobowość. Urządzając pokój dla rodzeństwa zapewnijmy dzieciom poczucie prywatności. Wstawmy łóżka piętrowe, oddając każdemu oddzielną przestrzeń do odpoczynku. Wyselekcjonujmy przestrzeń do nauki i zabawy: gdy jedno z dzieci odrabia lekcje, drugie może zająć się zabawą i rozwijaniem swojej kreatywności. Jeżeli dzieci dzieli znaczna różnica wieku, warto zapewnić starszemu dziecku miejsce, do którego młodsze rodzeństwo będzie miało ograniczony dostęp.