Przyjęło się uważać, iż białe meble najlepiej wyglądają na ciemnym, intensywnie wybarwionym tle. Rzeczywiście tak jest. Są wtedy lepiej wyeksponowane, a biel znakomicie kontrastuje z nasyconymi barwami. Ciemny kolor tła podkreśla kształt i formę białego przedmiotu.
Warto o tym pamiętać i stosować ten zabieg w sytuacji, gdy chcemy dany przedmiot pokazać, ale też wtedy, gdy chcemy go „ukryć”. Pamiętajmy o tym, że „zniknie”, gdy postawimy go na białym tle.
Do bieli pasuje każdy kolor i jeśli mamy takie meble, to o wyborze barwy powinny decydować czynniki takie jak wielkość i oświetlenie wnętrza oraz nasze osobiste preferencje.
Najnowsze trendy jednak nieco odbiegają od tego schematycznego poniekąd myślenia. Nastała moda na wnętrza bardzo jasne i przestronne, a to w konsekwencji prowadzi do tworzenia kompozycji o bardzo jasnych barwach, niekiedy nawet samej bieli.
Białe meble na białym tle prezentują się również dobrze.
Białe wnętrza maksymalnie powiększają wrażenie przestrzeni, lubią jednak duże ilości światła dziennego. W naszym klimacie gdzie na słońce możemy liczyć tylko przez mniejszą część roku, biel może wydać się zbyt chłodna, a w nieodpowiednim świetle – szara i smutna. Warto wtedy sięgnąć po kolorowe dodatki lub pomyśleć o jednej kolorowej ścianie.
Jeśli nie chcemy malować całego pomieszczenia lub gdy posiadamy ciekawy mebel wart wyeksponowania, możemy stworzyć aranżację, która odmieni wnętrze nie przeciążając go.
Uniwersalność białych mebli pozwala nawet w minimalistycznych wnętrzach łączyć kolory bez zakłócania charakteru i stylu wnętrza.
Dzięki temu możemy symbolicznie zaznaczyć funkcjonalne strefy pomieszczenia, podkreślając ich charakter zróżnicowaną barwą. Białe meble są wtedy jakby wspólnym mianownikiem, sprawiają, iż koncepcja aranżacji pozostaje czytelna, a pomieszczenie ciekawe i indywidualne.
Z podobnym zagadnieniem spotkamy się też w łazience. Większość urządzeń sanitarnych ma kolor biały, a coraz mniej popularne ceramiczne okładziny ścienne ustępują miejsca nowoczesnym farbom specjalnie dedykowanym do takich wnętrz.
Ciemne, mocno nasycone tło ścian będzie podkreślać formę sanitariatów i armatury łazienkowej, co uwydatni jej charakter. Jednak mocny kolor zastosowany w małym pomieszczeniu może przytłaczać, dlatego zaleca się tam stosowanie jasnych, delikatnych barw, komponujących się z bielą równie dobrze.