Czarno-białe wnętrze to propozycja do wnętrz na czasie. Największą zaletą połączenia black&white jest jego ponadczasowość. To zestawienie kolorów, które sprawdzi się w każdym stylu. Co warto wiedzieć o czarno-białym wystroju wnętrz? Podpowiadamy!
Przejdź do akapitu:
Czerń i biel to dwa szlachetne kolory, które razem tworzą bardzo popularną parę. W zależności od kultury przypisywana jest im inna symbolika. Jednak obie te barwy łączy wspólny mianownik – ponadczasowa elegancja. Otulając wnętrza domu w stylu black & white i dobierając biało-czarne meble stworzymy harmonijną przestrzeń, do której z przyjemnością się wraca. Biała farba na ścianie i szczypta pikanterii w postaci czarnych dodatków to idealny zestaw.
W tym artykule podpowiadamy, na jakie elementy zwrócić uwagę przy tworzeniu takiego wnętrza. Opisujemy też pomysły aranżacyjne na czarno-białe wnętrze z wykorzystaniem farb Śnieżki.
Skąd wzięła się moda na czarno-białe wnętrza i dlaczego niezmiennie cieszą się one popularnością? Fascynacja kolorami, a w szczególności bielą i czernią, sięga zamierzchłych czasów. Większość starożytnych kultur przypisywało im szczególne znaczenie. Zazwyczaj oba odcienie stawiane były w opozycji do siebie, mimo to każdy z nich zawsze zajmował w wierzeniach ważne miejsce.
Jedną z bardziej znanych koncepcji jest chińska filozofia Yin-yang, mówiąca o naturalnej dwubiegunowości świata. Tak jak biały przeciwstawiony jest czarnemu, tak męski pierwiastek stoi w opozycji do żeńskiego. Równocześnie każde z nich zawiera w sobie cząstkę drugiego. Urządzenie wnętrza domu z wykorzystaniem aranżacji black&white to gwarancja perfekcyjnej stylizacji, w oparciu o harmonię, elegancję i symetrię. Kolor biały idealnie dopełnia czarny oraz na odwrót i tak od wieków.
W aranżacji tego salonu zastosowano klasyczne biało-czarne zestawienie w postaci kontrastowych kolorów na ścianie. Czarny odcień Cisza o Zmierzchu 166 z palety Śnieżka Barwy Natury idealnie dopełnia biały kolor farby 173 Majowa Konwalia. Całą aranżację ożywia energetyczny żółty akcent – odcień 115 Słoneczny Blask z tej samej kolekcji farb Śnieżka pasuje tu znakomicie.
Jakie jest znaczenie koloru białego w psychologii barw i w aranżacji wnętrz? Duchowość, niewinność, świeżość – to najczęstsze określenia, które w sposób naturalny korespondują z bielą. Białe są skrzydła aniołów, płatki śniegu czy suknie panien młodych.
Kolor biały jest kojarzony szczególnie z wystrojem wnętrz mieszkańców Skandynawii oraz Japonii. W tych właśnie miejscach można zauważyć naturalne dążenie do minimalizmu. W myśl tzw. architektury ciszy to właśnie biel kryje w sobie szczególną moc – potrafi wyostrzać percepcję, gdyż nie odwraca uwagi od najistotniejszych w życiu rzeczy.
Co więcej, może mieć ona bardzo dużo odcieni. Biały, jako jeden z nielicznych kolorów, skutecznie od wieków opiera się również wszelkim zmiennym modom. Wybór takiej tonacji jako przewodniej w domu, jest ponadto zgodny z ideą zrównoważonego rozwoju. Świadczy o zachowaniu umiaru, co w dobrym designie stanowi prawdziwą sztukę.
Niuanse bieli – tak czystego z natury koloru – doskonale wydobywa czerń, która, odpowiednio dozowana, doda jasnemu wnętrzu charakteru. Ciemne akcesoria możemy dobierać w zależności od naszych indywidualnych preferencji. Ich wybór będzie determinował charakter wnętrza.
Styl black&white jest ponadczasowy – sprawdzi się zarówno przy klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacjach. Mimo kolorystyki ograniczonej do zaledwie dwóch barw, zachowując przewagę bieli, nie musimy obawiać się ani o przesyt, ani monotonię. To także zestawienie, które fantastycznie pasuje do modnych loftowych wnętrz i penthouse’ów. Tak jak w tej aranżacji, gdzie subtelny biały kolor na ścianie (P01 Niewątpliwa z palety Śnieżka Plamoodporna) podkreśla surową formą i mocną czerń industrialnej sofy.
Jak urządzić czarno-białe wnętrze? Przedstawiamy kilka pięknych pomysłów na aranżację pod znakiem black&white style.
Decydując się na stylizację black&white, ściany warto pokryć śnieżnobiałą, głęboko matową farbą, dedykowaną do dużych powierzchni, np. Śnieżką Ultra Matt, która doskonale zniweluje drobne błędy malarskie. Stałą regułą jest, że pomieszczenia o większym metrażu zdecydowanie lepiej wyglądają w wersji matowej, gdyż nie błyszczą wówczas zbyt mocno. Stosując się do tej zasady, uzyskamy elegancki efekt końcowy, a całość wystroju zyska na łagodności.
Mat nie przytłacza i stanowi idealne tło dla połyskujących mebli. Będzie też świetnie współgrał z głęboką czernią, którą możemy uzyskać malując jedną ścianę farbą P40 Dostojna z kolekcji Śnieżka Plamoodporna.
Możemy zdecydować się na jeden przewodni deseń bądź żonglować wieloma, co wymaga jednak wyczucia stylu. Świetnym pomysłem na kuchnię w prostym stylu skandynawskim będzie postawienie na czarne lub biało-czarne meble kuchenne i zestawienie ich z ponadczasową bielą ścian.
Interesującą czerń uzyskamy przy wykorzystaniu farby Śnieżka Plamoodporna w kolorze P40 Dostojna. Dzięki powtarzalnemu wzorowi, opierającemu się o symetrię, całe wnętrze nabierze harmonijnego wyglądu. Czarne meble będą znakomicie wyglądać w towarzystwie prostego białego stołu i krzeseł. Warto pokusić się też o niebanalne, acz szykowne oświetlenie. Żarówka na kablu lub przezroczyste szklane klosze, zawieszone na różnej wysokości, będą wyglądały imponująco.
Biel jest niczym tabula rasa – możemy wypełniać ją dowolnie treścią. Gustowną aranżację wnętrza pomoże stworzyć wykorzystanie farb do wnętrz w odcieniach bieli i czerni. A gdy tylko zatęsknisz za kolorem, wystarczy sięgnąć po produkty Śnieżka w różnorodnych barwach, które pozwolą dorzucić do stylizacji black&white trochę soczystych akcentów.