Styl industrialny to nowoczesny trend inspirowany starymi budynkami przemysłowymi, m.in. fabrykami, które przekształcono w powierzchnie mieszkalne, tzw. lofty. Charakteryzuje się przestronną, otwartą, wysoką przestrzenią, surowością, minimalizmem, obecnością drewna, szkła, kamieni, stali, miedzi oraz odsłoniętą cegłą i belkami konstrukcyjnymi. Jak urządzić industrialną kuchnię?
Przejdź do akapitu:
Nie mieszkasz w starej fabryce? Nic nie szkodzi! Nawet w swoim domu lub mieszkaniu w bloku, z sufitem o standardowej wysokości możesz nadać swojej kuchni industrialnego sznytu. Jak? Do wykończenia wnętrza wykorzystaj charakterystyczne dla tego stylu materiały. Sięgnij zatem po beton i pokryj nim ścianę nad blatem kuchennym. W ten sam sposób możesz potraktować sufit, którego powierzchnia będzie sprawiła wrażenie niedokończonej, co w stylu industrialnym jest uznawane za ważny element dekoracyjny. Wprowadź do wnętrza drewno. Dobrym pomysłem będzie projekt eleganckiej wyspy kuchennej łączącej szary kamień z drewnem w naturalnej barwie. Przy wyspie ustaw wysokie barowe stołki, np. na nogach ze stali nierdzewnej.
Używaj stonowanej palety kolorystycznej. Szarości, czernie i brązy możesz rozświetlić bielą, malując jedną ze ścian na biało, np. farbą Śnieżka Plamoodporna P01 Niewątpliwa. Podobną funkcję spełni biała zabudowa kuchenna z połyskującymi frontami, które odbiją i rozproszą światło.
Nie zapomnij o typowo industrialnym oświetleniu – lampach wykonanych z czarnej stali luźno zwisających z sufitu na odsłoniętych kablach. Przemysłowy efekt będzie mocniejszy, jeśli twoja industrialna kuchnia będzie otwarta na salon. Pamiętaj - im więcej przestrzeni i powietrza - tym lepiej.
Myślisz o kuchni w stylu industrialnym? Inspiracją niech będzie wnętrze przedstawione na zdjęciu. Jedną ze ścian pokryj wyszczerbioną cegłą, która wcale nie musi być ruda. Możesz ją pomalować na biało, dzięki czemu stanie się świetnym tłem dla kontrastowego ciemniejszego wyposażenia, zwłaszcza czarnych stalowych lamp, dużego czarnego okapu i czarnych żelaznych elementów wykończenia mebli. Ścianę z oknem pomaluj na beżowo farbą Śnieżka Plamoodporna P06 Wyrozumiała.
Meble niech będą drewniane - zarówno szafki kuchenne, półki, jak i stół jadalny. Przemysłowego ducha możesz dodatkowo przemycić za pomocą stalowych okuć oraz metalowych kółek zamocowanych na nogach od stołu.
Pomyśl również o drewnianej podłodze. Deski mogą być z odzysku. Dodatkowym atutem takiej podłogi będą naturalne sęki i smugi. Naturalne, zregenerowane drewno doda ciepła chłodnym metalowym elementom aranżacji.
Projektując swoją kuchnię w stylu industrialnym, nie zawsze trzeba trzymać się sztywno wytycznych. Oznacza to na przykład, że nie musisz ograniczać palety kolorystycznej jedynie do stonowanych barw. Zobacz, jak fantastycznie w industrialnej przestrzeni wyglądają plastikowe krzesła w kolorze fuksji. Ten mocny akcent barwny doskonale komponuje się z szarością podłogi, połyskującą stalą sprzętów kuchennych oraz ścianami pomalowanymi farbą Śnieżka Plamoodporna P15 Niebanalna. Fantazyjna, opływowa forma krzeseł kontrastuje również z prostymi liniami w przestrzeni, łagodząc ostry i surowy wymiar aranżacji.
W swojej przemysłowej kuchni swobodnie eksperymentuj wprowadzając kontrastowe, z pozoru niepasujące elementy. Dobrane ze smakiem i umiarem, podkreślą industrialny urok wnętrza.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by urządzić kuchnię w stylu industrialnym w mieszkaniu w bloku. Ściany pomaluj farbą Śnieżka PlamoodpornaŚnieżka Plamoodporna
Styl industrialny jest bardzo modny i jak widzisz, bardzo prosty do uzyskania. Wystarczy połączyć ze sobą dosłownie parę elementów, by móc się cieszyć przemysłowym wystrojem kuchni.
Przeczytaj również:
Industrialny salon w odcieniach bieli i szarości - inspiracje i pomysły
Kuchnia w stylu skandynawskim - 5 pomysłów na aranżacje
Kuchnia biało-szara – zawsze modne wnętrze