Kuchnia z aneksem to coraz popularniejsze rozwiązanie. W nowych mieszkaniach nowoczesny aneks kuchenny jest już właściwie standardem. Jak urządzić otwartą kuchnię? Jak połączyć ją z salonem i jadalnią? Jakie kolory wybrać na ściany? Przeczytaj nasz poradnik i zobacz najlepsze pomysły na aranżację aneksu kuchennego.
Przejdź do akapitu:
Aneks kuchenny, czyli kuchnia połączona z pokojem dziennym i jadalnią w jedną, otwartą całość, to pomysł, który sprawdza się przede wszystkim w małych mieszkaniach, gdzie liczy się każdy centymetr zaoszczędzonej w ten sposób przestrzeni. Przestronna kuchnia z aneksem coraz częściej zdarza się jednak także w projektach dużych domów i apartamentów czy przestrzeni loftowych. Dlaczego to rozwiązanie jest teraz na czasie?
W małych mieszkaniach, a przede wszystkim w kawalerkach, otwarta kuchnia oznacza więcej przestrzeni, którą można wykorzystać na zaprojektowanie wygodnego miejsca do spania czy kącika do pracy w domu. Brak ścian i drzwi to także więcej dziennego światła. Dlatego coraz częściej na małym metrażu zamiast zamkniętej kuchni pojawia się aneks kuchenny. Inspiracji do aranżacji takiego wnętrza nie brakuje, a pomysłowy projektant potrafi zdziałać cuda nawet w wyjątkowo niewielkiej przestrzeni.
Aneks kuchenny coraz częściej bywa też nie tyle koniecznością, co wyborem. Kompaktowość sprzętów, znakomite projekty z naciskiem na ekonomiczne i ergonomiczne wykorzystanie przestrzeni oraz szybki styl życia, determinują wygląd naszych kuchni.
Zmienia się także świadomość społeczna oraz dieta i związana z tym moda. Poszerza się krąg minimalistów, którym do szybkiego przygotowania znakomitego posiłku wystarczy kilka minut w świetnie zagospodarowanym miejscu, gdzie wszystko jest pod ręką. Duże i zamknięte kuchnie nie są nam już tak bardzo potrzebne. Wolimy więcej czasu spędzać wspólnie, co bardzo ułatwia właśnie aneks kuchenny. Aranżacja takiej przestrzeni to rozwiązanie, które docenią zwłaszcza miłośnicy nowoczesnych wnętrz.
Dziś nawet duże pod względem przestrzeni kuchnie przypominają stylem aneksy kuchenne. Do niedawna królowały ogromne laboratoryjne wnętrza z dużą ilością dobitnie wyeksponowanego, specjalistycznego sprzętu. Kupowaliśmy parowary, opiekacze, piekarniki wielofunkcyjne... Dziś bardziej cenimy kompaktowe urządzenia, które spełniają wiele funkcji jednocześnie. Do tego w zabudowie kuchennej są niemal niewidoczne. Znów mniej znaczy więcej.
Kuchnia z aneksem to idealna propozycja dla zwolenników minimalizmu we wnętrzu. Jak urządzić taki aneks kuchenny? Aranżacja powinna być prosta, szafki bez widocznych uchwytów, a kolorystyka – jasna i pasująca do pozostałych stref części dziennej wnętrza.
Najczęstszym rozwiązaniem jest aranżacja w kolorze białym lub jego odcieniach (off white). Dzięki temu nawet skromna zabudowa kuchni wyda się większa, a pomieszczenie – powiększone optycznie. Idealnym wyborem są białe szafki kuchenne i towarzyszące im białe ściany. Pomaluj ściany w aneksie kuchennym białą farbą, która przeznaczona jest do kuchni, np. Śnieżka Plamoodporna. Kolor P01 Niewątpliwa będzie najlepszym pomysłem.
Wygląd wnętrz kuchni ma swoje głębokie uzasadnienie w wiedzy o życiu społeczeństwa. Aktualne trendy idą w parze z badaniami na temat człowieka i jego stylu życia. Nie da się ukryć, że dziś częściej sięgamy po żywność nieprzetworzoną, surowe owoce i warzywa. Chętnie spożywamy naturalne soki, a obiady to najczęściej kilkuskładnikowe, proste, choć pomysłowe potrawy. Do przygotowania takich potraw wystarczy proste, funkcjonalne wnętrze kuchenne, dlatego coraz częściej aneks kuchenny towarzyszy nie tylko nowoczesnym wnętrzom, ale pojawia się także w tradycyjnych, klasycznych aranżacjach.
Jak urządzić aneks kuchenny w klasycznym stylu? Szafki powinny być drewniane, z ładnym uchwytami, frezowaniami, przeszklonymi szprosami, ażurowymi frontami i cokołami. Najważniejszym elementem aranżacji aneksu kuchennego dla miłośników klasyki jest na pewno duża i reprezentacyjna wyspa, która oddziela kuchnię od salonu, a jednocześnie pełni też funkcję jadalni. W klasycznym wnętrzu nie powinno też zabraknąć ładnego oświetlenia.
Niezależnie od tego, czy podoba Ci się klasyczny, czy raczej nowoczesny aneks kuchenny, w obu przypadkach najlepiej sprawdzi się jasna kolorystyka, która sprawi, że kuchnia będzie wyglądać jak naturalna część salonu, tak jak w tej klasycznej aranżacji, gdzie ściany pomalowano kolorem P02 Szykowna z kolekcji Śnieżka Plamoodporna.
Jak osiągnąć taki efekt w aneksie kuchennym? Inspiracje to wnętrza, które wtapiają się w przestrzeń mieszkalną i „znikają”. Szafki są tu tylko elementem większej zabudowy (salonu, przedpokoju, schodów) i wyglądem nie przypominają kuchni. Sprzęty i przedmioty są idealnie dopasowane do miejsca. Dodatkowo w przestrzeń aneksu „wchodzą” elementy, których dotąd w kuchni nie spotykaliśmy, takie jak biblioteczki, szafy, dywany, biurka. Aneks staje się miejscem wielofunkcyjnym bez względu na wybrany styl.
Jak urządzić aneks kuchenny w nowoczesnym stylu? Oto najważniejsze zasady aranżacji:
Nawet bardzo mała kuchnia spełniająca powyższe zalecenia może okazać się wnętrzem bardzo wygodnym w użytkowaniu. Chcesz urządzić modny i funkcjonalny aneks kuchenny? Z naszymi poradami i paletą kolorów od Śnieżki poradzisz sobie bez problemów!